Bundan koʻzlangan maqsad, avvalambor, xalqimiz turmush sharoitini yaxshilash, farovonligini oshirish va bandligini taʼminlashga, qolaversa, har bir fuqaroning hayotdan rozi boʻlib yashashiga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Ayni paytda mazkur dasturlar doirasida eng chekka qishloqlarda ham zamonaviy infratuzilma va inshootlar bunyod etilmoqda. Bunda har kim oʻzi yashaydigan uy, mahalla va qishloqni obodonlashtirishda hissasini qoʻshsa, yurtimiz yanada obod boʻladi, obod yurtda yashaydigan odamlar kayfiyati yaxshi boʻlishi taʼminlanadi, degan qarash ustuvor ahamiyat kasb etayotir.
Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boʻyicha respublika kengashi maʼlumotlariga koʻra, joriy yilda “Obod mahalla” dasturi boʻyicha mamlakatimizdagi 105 mahallaning qiyofasi tubdan yangilanib, qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Mazkur dastur doirasida har bir mahallada hududiy ishchi guruhlari tuzilib, xonadonma-xonadon yurib, suhbatlar oʻtkazildi. Aholini qiynayotgan muammolar aniqlandi. Oʻrganishlar natijalari boʻyicha belgilangan mahallalarda ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash, qurilish, obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish hamda aholiga qulay shart-sharoitlar yaratish boʻyicha “Yoʻl xaritalari” ishlab chiqildi.
Prezidentimizning 2018 yil 27 iyundagi “Obod mahalla” dasturining asosiy parametrlarini tasdiqlash va ularning ijrosini taʼminlash masalalari toʻgʻrisida”gi qarori boʻyicha Toshkent shahrida 2018-2019 yillarda jami 68 mahallani obodonlashtirish belgilangan. Jumladan, joriy yilda 44 mahallada mazkur ishlarni olib borish uchun byudjet va tijorat banklari hisobidan 49 million soʻmdan ortiq mablagʻ ajratilgan.
Anchadan buyon poytaxtimizning Olmazor tumanidagi “Oltinsoy“ mahalla fuqarolar yigʻinidagi koʻp qavatli uylarning fasad qismi taʼmirlanmagan, hududdagi tartibsiz qurilgan noqonuniy qurilmalarni koʻrgan kishining koʻngli xira boʻlar edi. Oʻsha paytlar ichki yoʻllarda avtomashina bilan harakatlanish ancha noqulay boʻlib, ayrim koʻp qavatli uylar atrofida bolalar maydonchalari deyarli yoʻq edi. Shu kabi muammolarni inobatga olib, joriy yil mazkur mahallada “Obod mahalla” dasturiga binoan katta bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari olib borildi. Qisqa fursatda hudud qiyofasi tubdan oʻzgartirilib, turar joylar, ijtimoiy soha obyektlari, savdo va maishiy xizmat koʻrsatish inshootlari qad rostlagan maskanga aylandi.
– Mahallamizda 6 ming 553 nafar aholi hayot kechirmoqda, – deydi “Oltinsoy“ mahalla fuqarolar yigʻini raisi Alimjon Mirzaboyev. – Dastur doirasida 17 koʻp qavatli uy tomi mukammal yopildi. Shuningdek, 6 bolalar maydonchasi, 1 avtoturargoh qurildi. Mahallamizdagi 2 ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi uyi qayta taʼmirlandi. Noqonuniy qurilmalar olib tashlanib, ular oʻrnida zamonaviy tipdagi sport maydonchasi qurildi. Ichki yoʻllar joriy taʼmirdan chiqarilib, uylar atrofida oʻziga xos landshaft dizaynga ega moʻjaz bogʻlar barpo etildi. Bolalar maydonchalarida kichkintoylar uchun barcha sharoit yaratildi.
Dastur doirasida poytaxtimizning barcha tumanlarida kam taʼminlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar uchun 983 xonadondan iborat 39 koʻp qavatli uy qurilishi boshlab yuborilgan. Shuningdek, mahallalardagi 598 koʻp qavatli uyning 538,1 ming kvadrat metr tom qismi mukammal, 1 ming 747 kirish yoʻlagi, 182 lift, 627 elektr taqsimlovchi shit taʼmirlandi. Shuningdek, uylar atrofiga 1 ming 130 videokuzatuv moslamalari oʻrnatilgan boʻlsa, 2 ming 648 garaj tartibga keltirildi.
Obod manzilga aylangan poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi “Yangi bogʻ” mahalla fuqarolar yigʻinidagi bunyodkorlik ishlaridan aholi mamnun. Dastur ijrosidan soʻng uzoq yillar mobaynida yigʻilib qolgan muammolar birin-ketin yechimini topa boshladi. Jumladan, koʻp qavatli uylarning tom va fasad qismi koʻpdan buyon taʼminlanmagandi. Chiqindixonadan tarqalayotgan badboʻy hidga chidab boʻlmas edi. Shuningdek, hududda bironta bolalar maydonchasi va savdo shoxobchasi yoʻqligi aholiga noqulaylik tugʻdirayotgan edi. Ayniqsa, piyodalar va kirish yoʻlaklari taʼmirtalab, muddati oʻtgan simyogʻochlar tufayli sovuq kunlarda uzilishlar ham boʻlib turardi.
Dastur doirasida mahalladagi mavjud 37 koʻp qavatli uy-joyning fasadi, tomi mukammal taʼmirlandi. Koʻchalarga esa 47 ta chiroq oʻrnatildi.
– Yaratilayotgan qulayliklar 2018 yilda mahalladoshlarimizga katta sovgʻa boʻldi, – deydi “Yangi bogʻ” mahalla fuqarolar yigʻini masʼul mutaxassisi Shohida Toirqoriyeva. – Mahallamizda zamonaviy attraksionlar bilan jihozlangan 6 bolalar, 1 mini-futbol maydonchasi, bundan tashqari, har bir koʻp qavatli uy oldida avtomobillar uchun maxsus turargoh qurildi. Aholiga yanada qulaylik yaratish maqsadida 10 kilometrdan ortiq eskirgan issiqlik quvuri almashtirilgan boʻlsa, 6 ta transformator punktini rekonstruksiya va mukammal taʼmirlash ishlari bajarildi. 8 kilometrdan ortiq tabiiy gaz quvurlari va 2 gaz taqsimlash punkti qayta taʼmirlandi.
Shu bilan birga, poytaxtimizda “Obod mahalla” dasturi yuzasidan aholi oʻrtasida huquqiy, maʼnaviy-maʼrifiy targʻibot tadbirlari muntazam oʻtkazilib, buning natijasida 3 ming 123 obyektning sanitariya holati yaxshilandi. Shuningdek, 61 ming 534 xonadon veterinariya holati boʻyicha xatlovdan oʻtkazilib, aniqlangan muammolar yuzasidan tegishli yordam choralari koʻrildi.
Oʻtgan vaqt davomida mahallalarda olib borilgan obodonlashtirish va bunyodkorlik ishlariga 3 mingdan ortiq koʻngilli hasharchilar va 180 dan ortiq maxsus texnikalar jalb etildi. Dastur doirasida kadastr hujjatlari mavjud boʻlmagan jami 2 ming 492 obyekt qayta rasmiylashtirildi.
Mahallalar obodligi, xalqimiz farovonligi, yurtimiz taraqqiyotiga oʻz hissasini qoʻshayotgan davlat dasturlari boradagi ishlar 2019 yilda ham tizimli ravishda davom etadi.

Благоустроенные махалли нашей процветающей страны
В последние годы в нашей стране начался этап интенсивных политических, социально-экономических, духовно-просветительских реформ. В их числе – реализуемые по инициативе главы нашего государства программы «Обод кишлок» и «Обод махалла».
Цель данных программ заключается прежде всего в улучшении условий жизни нашего народа, обеспечении его занятости и благополучия.
В настоящее время в рамках этих программ даже в самых отдаленных селах возводятся современные объекты инфраструктуры.
По сведениям Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, в текущем году в соответствии с программой «Обод махалла» кардинально изменен облик 105 махаллей нашей страны, в которых выполнена работа по строительству и благоустройству. В рамках программы в каждой махалле были созданы региональные рабочие группы, совершен обход домов и проведены беседы. Выявлены тревожащие население проблемы. По итогам изучения разработаны «дорожные карты» по улучшению социальной инфраструктуры в указанных махаллях, реализации работы по строительству и благоустройству, а также созданию оптимальных условий для населения.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны «О вопросах утверждения основных параметров программы «Обод махалла» и обеспечения их исполнения» от 27 июня 2018 года в Ташкенте предусмотрено благоустройство 68 махаллей. В частности, в текущем году для выполнения таких работ в 44 махаллях из бюджета и коммерческими банками было выделено более 49 миллионов сумов.
Многоэтажные дома схода граждан махалли "Олтинсой" Алмазарского района столицы уже многие годы не ремонтировались, незаконные постройки на территории портили внешний облик. На внутренних дорогах было затруднено движение автотранспорта, на прилегающей территории некоторых многоэтажных домов отсутствовали детские площадки. С учетом этих проблем в текущем году в махалле проведена масштабная работа по строительству и благоустройству на основании программы «Обод махалла». За короткий срок был полностью обновлен облик территории, построены жилые дома, объекты социальной инфраструктуры, пункты торговли и бытовых услуг.
– В нашей махалле проживают 6 553 человека, – говорит председатель схода граждан махалли "Олтинсой" Алимжон Мирзабоев. – В рамках программы обновлена кровля 17 многоэтажных домов. Вместе с тем построены 6 детских площадок, автостоянка. Отремонтированы дома двух нуждающихся в социальной помощи семей. Ликвидированы незаконные постройки, на их месте создана современная спортивная площадка. Проведен текущий ремонт внутренних дорог, вокруг домов разбиты небольшие сады. На детских площадках созданы все условия для детей.
В рамках программы во всех районах столицы для малообеспеченных и нуждающихся в социальной помощи семей начато строительство 39 многоэтажных домов, состоящих из 983 квартир. Вместе с тем капитально отремонтировано 538,1 тысячи квадратных метров кровли 598 многоэтажных домов. Произведен ремонт 1 747 подъездов, 182 лифтов, 627 электрощитов. Кроме того, вокруг домов установлено 1 130 камер видеонаблюдения, приведены в порядок 2 648 гаражей.
Население схода граждан махалли «Янги бог» Юнусабадского района довольно проводимой работой по благоустройству прилегающей территории. С реализацией программы одна за другой начали решаться накопившиеся в течение многих лет проблемы. Например, уже давно не ремонтировались кровля и фасад многоэтажных домов. На территории отсутствовали детские площадки и пункты торговли. Нуждались в ремонте пешеходные дорожки и подъезды, часто случался обрыв проводов.
В рамках программы капитально отремонтирован фасад 37 многоэтажных домов махалли. На улицах установлено 47 фонарей.
– Созданные в 2018 году удобства стали большим подарком для жителей махалли, – говорит ответственный специалист схода граждан махалли “Янги бог” Шохида Тоиркориева. – В нашей махалле созданы 6 детских площадок, поле для мини-футбола, у каждого дома – автостоянка. Для создания удобств населению заменены более 10 километров теплотрасс, выполнены реконструкция и капитальный ремонт 6 трансформаторных пунктов. Реконструировано более 8 километров газопроводов и 2 пункта газораспределения.
Вместе с тем в столице в рамках исполнения программы «Обод махалла» регулярно проводятся мероприятия по правовой, духовно-просветительной пропаганде, в результате улучшено санитарное состояние 3 123 объектов. Проведена проверка 61 534 домов на ветеринарное состояние, по выявленным проблемам приняты соответствующие меры.
За истекший период к проводимой благоустроительной и созидательной работе были привлечены более 3 тысяч добровольцев и 180 единиц специальной техники. В рамках программы были переоформлены 2 492 объекта без кадастровых документов.