Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha yangicha yondashuv joriy etiladi
Bugun mamlakatimizda yoshlar masalasi davlat siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Joriy yil davlatimiz rahbari tomonidan “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”, deb e’lon qilindi. Bundan ko‘rinib turibdiki, joriy yil ham yoshlarimiz uchun kutilmagan yutuqlarga boy bo‘ladi.
O‘tgan yil mobaynida 338 ming yigit-qizga yoshlar yetakchilari tavsiyasi bilan 444 milliard so‘mlik yordam ko‘rsatilgan. Bu mablag‘lar talabalarni o‘qitish uchun, jumladan, chet tili va kasbga o‘qitish uchun hamda mehnat qurollarini olish uchun sarflangan.
“Besh tashabbus olimpiadasi” 4 yo‘nalishda, xususan, mahalla, maktab, professional ta’lim va oliy ta’lim muassasalarida o‘tkazildi. Butun loyiha bo‘yicha 12 million nafar yosh qamrab olindi. G‘olib bo‘lgan yoshlarning mahallalarida 623 ta sport maydonchalari barpo etildi.
Shuningdek, 2023 yilda “Yoshlar daftari” orqali ko‘rsatiladigan yordam turlari 30 taga yetdi. Murojaatlarni ko‘rib chiqish muddati esa 30 kundan 5 kunga qisqardi.
396 ming nafar yosh mutasaddi rahbarlarga biriktirildi, 94 ming nafar yoshning bandligi ta’minlandi. Shuningdek, 56 ming nafar yosh kasb-hunarga o‘qitildi.
Har bir mahallada “Yoshlar bandligi dasturi” asosida 236 ming nafar yigit-qiz ishli bo‘ldi. 189 ming maktab bitiruvchisi oliy va professional ta’limga qamrab olindi. Belgilab olingan ustuvor vazifalarga ko‘ra,  joriy yilda har bir hudud, vazirlik va idoralar tizimida yoshlar bilan ishlash bo‘yicha yangicha yondashuv joriy etiladi. Yoshlar yetakchisi tavsiyasi bilan beriladigan yordam turlari transformatsiya qilinib, asosiy e’tibor ularni zamonaviy kasb-hunarga o‘rgatishga qaratiladi.
Bolalarning ko‘nikmalari, qiziqishlari va iste’dodini rivojlantirish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston bolalar tashkilotini tuzish rejalashtirilgan.
“Ibrat farzandlari” loyihasi orqali xorijiy tillarni o‘rganayotgan yoshlar sonini 1 millionga, “Mutolaa” dasturi orqali yosh kitobxonlar sonini 1,5 millionga yetkazish choralari ko‘riladi.

Будет внедрен абсолютно новый подход в работе с молодежью
В нашей стране вопрос молодежи является одним из важных направлений государственной политики. 2024 год был объявлен главой нашего государства Годом поддержки молодежи и бизнеса. Очевидно, что и этот год будет крайне насыщенным и важным для нашей молодежи.
За прошедший год по рекомендации молодежных лидеров 338 тысячам юношей и девушек была оказана помощь на сумму 444 миллиарда сумов. Эти средства были направлены на обучение студентов, в частности на изучение иностранных языков и востребованных профессий, а также на приобретение рабочих инструментов.
В рамках проекта «Олимпиада пяти инициатив» было охвачено 12 миллионов молодых людей. В махаллях для юношей и девушек, ставших победителями и призерами проекта, было построено 623 спортивные площадки.
Также в 2023 году виды помощи, оказываемой через систему «молодежная тетрадь», увеличились до 30. Срок рассмотрения обращений сократился с 30 до 5 дней.
396 тысяч представителей молодежи были прикреплены к должностным лицам, 94 тысячи юношей и девушек обеспечены работой, а 56 тысяч обучились профессиям.
В каждой махалле на основе «Программы занятости молодежи» трудоустроено 236 тысяч молодых людей. 189 тысяч выпускников школ охвачены системой высшего и профессионального образования. Согласно намеченным приоритетным задачам, в этом году в каждом регионе в системе министерств и ведомств будет внедрен абсолютно новый подход к работе с молодежью. Будут трансформированы виды помощи, оказываемой по рекомендации молодежного лидера, особое внимание будет уделено их обучению современным профессиям.
В целях развития способностей, интересов и талантов детей, их всесторонней поддержки планируется создать детскую организацию Узбекистана.
Будут приняты меры по увеличению числа молодых людей, изучающих иностранные языки по проекту «Ибрат фарзандлари», до 1 миллиона, а количество юных читателей в рамках программы «Мутолаа» – до 1,5 миллиона.