Markaz binosining ochilish marosimida ijtimoiy himoya milliy agentligi faoliyati, bundan kutilayotgan natija va samaralar haqida so‘z yuritildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda tumanda ijtimoiy himoya yagona reyestriga kiritilgan 81 nafar yakka-yolg‘iz keksa, 4002 nafar nogironligi bo‘lgan fuqaro istiqomat qiladi. Endilikda bu shaxslarning hayoti, mummolari bilan mahallalarga biriktirilgan ijtimoiy xodimlar shug‘ullanadi. “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi orqali davlat tomonidan ajratilayotgan nafaqa va moddiy yordamning ehtiyojmand aholiga yetib borishi ta’minlanadi. Markazda bugungi kunda 21 nafar xodim ishlayapti. Yaqin orada mahallalarda ham ijtimoiy xizmatlar yo‘lga qo‘yilib, ijtimoiy xodimlar ish boshlaydi.
Tadbir ishtirokchilari “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi binosida xodimlar va fuqarolar uchun yaratilgan sharoit va imkoniyatlar bilan tanishdi.
Shu tarzda viloyatdagi “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari soni to‘rtta bo‘ldi. Bundan avval, tajriba sifatida Paxtachi tumani va Kattaqo‘rg‘on shahrida o‘tgan yil, Payariq tumanida esa yangi yil arafasida markazlar uchun binolar foydalanishga topshirilgandi.

Начал работу Джамбайский районный Центр социальных услуг «Инсон» Самаркандского областного управления Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, образованного в соответствии с указом главы нашего государства от 1 июня 2023 года.
На церемонии открытия здания центра говорилось о деятельности Национального агентства социальной защиты, ожидаемых результатах и предстоящих планах. Согласно информации, на сегодняшний день в районе проживает 81 одинокий престарелый и 4002 лица с инвалидностью, состоящие в Едином реестре социальной защиты. Теперь проблемами и заботами этих граждан будут заниматься социальные работники, прикрепленные к махаллям. Через Центр социальных услуг «Инсон» нуждающиеся слои населения будут получать выделяемые государством пособия и финансовую помощь.
Участники мероприятия ознакомились с созданными в здании, на ремонт которого было направлено более 600 миллионов сумов, условиями для сотрудников и посетителей.
Таким образом, количество центров социальных услуг «Инсон» в области выросло до четырех. В прошлом году в качестве эксперимента были сданы в эксплуатацию здания таких центров в Пахтачинском районе и городе Каттакурган, а в преддверии нового года – в Пайарыкском районе.