Hokim bulung‘urlik yoshlarni tingladi
Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimovning yoshlar bilan navbatdagi uchrashuvi Bulung‘ur tumanida o‘tkazildi.
Esonturdi mahallasida o‘tkazilgan uchrashuvda tumanda yashovchi yigit-qizlar bilan birga, ayni paytda xorijda o‘qiyotgan yoki ishlayotgan yoshlar ham ishtirok etdi.
Viloyat hokimi yoshlar bilan muloqotda ularni o‘ylantirayotgan masalalar haqida gapirib, bulung‘urlik yoshlarning o‘qishi, ishlashi, umuman, jamiyatda o‘z o‘rnini topishi uchun qanday sharoit va imkoniyatlar yaratish zarurligini so‘radi.
Shundan so‘ng uchrashuv qatnashchilari turli masalalar yuzasidan viloyat rahbariga murojaat qildi. Murojaatlar shaxsiy masalalardan ko‘ra ko‘proq hudud infratuzilmasini yaxshilash, sport majmualari, madaniyat va san’at muassasalarida yoshlar uchun qulayliklar yaratish, tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘yish, bandlik bilan bog‘liq bo‘ldi.
– Biz yashaydigan hudud mahalla markazidan ancha olisda, – deydi G‘o‘bdin mahallasida yashovchi Umida Farmonqulova. – Maktabga qatnash, ayniqsa, qish oylarida ancha qiyinchilik tug‘diradi. Yo‘lda soatlab vaqtimiz ketadi. Agar bizning qishlog‘imizda ham maktab qurilsa, o‘quvchilar uchun qulay bo‘lardi.
Viloyat hokimi qishloqda maktab qurishdan ko‘ra, o‘quvchilar uchun bepul avtobus qatnovini yo‘lga qo‘yishni taklif qildi va ushbu masala yangi o‘quv yili boshlanishiga qadar hal etilishi aytildi.
Sitora Nasimovaning tumandagi musiqa va san’at maktabi zalini ta’mirlash bo‘yicha murojaati ham ijobiy hal etiladigan bo‘ldi, mutasaddilarga bu borada topshiriq berildi. Mirkomil Ikromovga esa mahallasida o‘quv markazi tashkil etishi uchun yordam ko‘rsatilishi belgilandi.
E.Turdimov xorijdagi bulung‘urlik yoshlar bilan ham muloqot qilib, ularning o‘qishi, yashashi bilan qiziqdi.
Rossiya Federatsiyasi Chelyabinsk shahridagi oliy o‘quv yurtini bitirib, hozir magistraturaga hujjat topshirgan Javohir Alimqulov imkoni bo‘lsa o‘qishini O‘zbekistonga ko‘chirib, olgan bilimlarini amaliyotda qo‘llash niyatida ekanligini aytdi.
Viloyat hokimi Javohirga o‘qishni ko‘chirish belgilangan tartib asosida amalga oshirilishini,  agar yurtimizga kelib ishlamoqchi bo‘lsa, uni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Bundan tashqari, uchrashuv davomida 51-maktab sport zalini ta’mirlash, “Humo” istirohat bog‘ida attraksionlar o‘rnatish, 2-maktabda xalqaro standartlar asosida nemis tilini o‘qitish tizimini yo‘lga qo‘yish, Xo‘jamazgil mahallasidagi sport maydonchasida yoshlarning sport bilan shug‘ullanishi uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratishga doir murojaatlar ijobiy hal etildi.

Хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов очередную встречу с молодежью провел в Булунгурском районе.
В махалле "Эсонтурди" собрались молодые люди, проживающие в районе и обучающиеся или работающие в настоящее время за рубежом.
Хоким области затронул проблемы молодежи, поинтересовался, какие условия и возможности необходимо создать для обучения, работы, и в целом для нахождения своего места в жизни.
Затем участники встречи с различными вопросами обратились к хокиму области. Большинство вопросов было связано с улучшением инфраструктуры территории, созданием условий для занятий молодежи в спортивных комплексах, учреждениях культуры и искусства, налаживанием предпринимательской деятельности, трудоустройством.
– Территория, где мы проживаем, намного отдалена от районного центра, – сказала жительница махалли "Губдин" Умида Фармонкулова. – Добираться до школы, особенно в зимний период, довольно сложно. Дорога занимает несколько часов. Было бы хорошо, если бы и в нашем кишлаке была школа.
Вместо строительства школы хоким предложил организовать бесплатный автобусный маршрут до школы, и сообщил, что этот вопрос будет решен к началу учебного года.
По вопросу Ситоры Насимовой о ремонте зала детской школы музыки и искусства района должностным лицам даны поручения для принятия мер. А Миркомилу Икромову предоставят помощь в организации учебного центра в махалле.
Э. Турдимов в ходе встречи поинтересовался учебой и жизнью булунгурской молодежи.
Жавохир Алимкулов, окончив вуз в Челябинске (Российская Федерация), в настоящее время сдал документы для поступления в магистратуру, и попросил по возможности перевести обучение в Узбекистан.
Хоким области разъяснил Жавохиру, что перевод обучения производится на основе установленного порядка, и его желание будет поддержано.
Также на встрече даны поручения по решению таких проблем, как ремонт спортивного зала в школе № 51, установка аттракционов в парке отдыха "Хумо", налаживание изучения немецкого языка на основе международных стандартов в школе № 2, создание условий для занятий спортом молодежи на спортивной площадке в махалле "Хужамазгил".