Qulay va jozibador biznes muhiti – tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishning muhim omili
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 12-13 mart kunlari Navoiy viloyatida boʻldi.
Tashrifning ikkinchi kuni Prezidentimiz Navoiy shahrida viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi turmush sharoitini yanada yaxshilash masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi. Videokonferensaloqa shaklida oʻtgan yigʻilishda viloyat faollari, deputatlar, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, shaharlar va tumanlar hokimlari, nuroniylar, yosh tadbirkorlar, keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari viloyatni kompleks rivojlantirishga qaratilgan dolzarb vazifalarni belgilab berdi.
Qayd etilganidek, Navoiy viloyati yurtimiz sanoatining mustahkam ustuni boʻlib, uning 10 foiz mahsulotini taʼminlaydi. Islohotlar natijasida oʻtgan yili viloyatda investitsiyalar 1,8 barobar, qurilish ishlari 28 foiz, xizmat koʻrsatish – 12 foizga oʻsgan. Shuningdek, qariyb 1 trillion soʻm investitsiya hisobiga 420 ta ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish obyekti ishga tushirilgan.
Yigʻilishda mavjud rezerv va imkoniyatlardan toʻla foydalanilmayotgani taʼkidlandi. Viloyat iqtisodiyoti asosan bir nechta yirik korxonaga bogʻliq boʻlib qolgani, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik yetarli darajada rivojlanmagani qayd etildi.
Viloyatda tadbirkorlikni rivojlantirishga jiddiy turtki berish uchun shunday qulay va jozibador biznes muhitini yaratish kerakki, nafaqat mahalliy, balki boshqa viloyatlar aholisi ham bu yerga kelib, tadbirkorlik bilan shugʻullanishga intilsin. Boshqacha aytganda, Navoiy viloyati – tadbirkorlar viloyatiga aylanishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Navoiy viloyatini eksportga yoʻnaltirilgan innovatsion va yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlar boʻyicha erkin iqtisodiy zonaga aylantirishni taklif qildi. Qayd etilganidek, buning uchun Bosh vazir oʻrinbosari rahbarligida maxsus komissiya tuzilib, mazkur iqtisodiy zona ishtirokchilariga beriladigan imtiyoz va yengilliklar tizimi belgilanadi.
Yigʻilishda investitsiyalarni faol jalb qilish, yangi zamonaviy korxonalar tashkil etish va aholini ish bilan taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Navoiy viloyatida 2019-2020 yillarda amalga oshiriladigan umumiy qiymati 26 trillion 368 milliard soʻmlik 511 ta investitsiya loyihasidan iborat dastur ishlab chiqilgani maʼlum qilindi.
Mazkur dastur doirasida 1 milliard dollar toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiya va kreditlarni oʻzlashtirish, 17 ming 400 ta yangi ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan. Jumladan, Navoiy issiqlik elektr stansiyasi, “Qizilqumsement”, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatlari va boshqa tarmoqlarda 12 ta yirik loyiha amalga oshiriladi.
Birinchi navbatda, Nurota, Xatirchi, Tomdi, Konimex kabi rivojlanish darajasi past boʻlgan tumanlarda yangi sanoat korxonalarini tashkil etishga ustuvor ahamiyat qaratish lozimligi qayd etildi.
Prezidentimiz Nurota tumanidagi Gʻozgʻon posyolkasiga shahar maqomini berib, uni pardoz toshlari qazib olish va ishlov berishga ixtisoslashgan sanoat shahriga aylantirish taklifini ilgari surdi. Granit va boshqa pardoz toshlarini sanoat usulida qazib olish, ishlov berish va tayyor qurilish materiallari ishlab chiqarish korxonalaridan iborat klaster tashkil etish boʻyicha qiymati kamida 200 million dollarlik loyihalarni amalga oshirish boʻyicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari qishloq xoʻjaligidagi imkoniyatlarni ham tahlil qilib, paxtadan boʻshagan maydonlarda bozorbop meva-sabzavot yetishtirish, viloyatda tomorqalardan samarali foydalanish hisobiga qishloq aholisini band qilish va daromadini oshirish, tomorqalarga ekin ekishni davlat siyosati darajasiga koʻtarish, tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish va qorakoʻl teri tayyorlashni koʻpaytirish, eksport hajmini oshirish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Mamlakatimizda davlat xizmatlari koʻrsatish tizimini yanada takomillashtirish, aholi hayoti sifatini, investitsiya iqlimini, ishchanlik muhitini yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Davlat xizmatlari markazlarida aholiga tez, sifatli va keng turdagi davlat xizmatlari koʻrsatish maqsadida qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev faollar yigʻilishidan soʻng Navoiy shahar Davlat xizmatlari markazi faoliyati bilan tanishdi.
Markazda elektron navbat tizimi joriy etilgan, fuqarolarga 100 dan ortiq turdagi davlat xizmatlari koʻrsatiladi. Notarial xizmatlar, fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish, pasportni rasmiylashtirish, haydovchilik guvohnomasini almashtirish va boshqalar shu yerning oʻzida amalga oshiriladi.
Mijozlarga qulaylik yaratish maqsadida bolalar maydonchasi, kafe, mutolaa xonasi, bepul Wi-Fi aloqasi tashkil etilgan. Bu yerga kelganlar ulardan foydalanib, kutish vaqtini mazmunli oʻtkazishi mumkin.
Markazga kelolmaydigan hamda olis ovul va qishloqlarda yashaydigan aholi uchun maxsus transportlarda joylarga chiqqan holda xizmat koʻrsatiladi.
Prezidentimiz markaz faoliyati bilan tanishar ekan, bunday markazlarda asosiy maqsad fuqarolarni davlat idoralari faoliyatidan rozi qilish ekanini taʼkidladi.
Davlat xizmatlari markazlarida eng asosiy talab – muomala madaniyati boʻlishi kerak. Bu yerga kelgan har bir inson muammosiga yechim, savoliga javob topishi lozim. Barcha harakatlarimiz ana shu maqsadga qaratilgan, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Xalq qabulxonasining markazdagi boʻlimiga kirib, xodimlar bilan suhbatlashdi. Aholi qanday masalalar boʻyicha murojaat qilayotgani bilan qiziqdi.
Shu yerda Navoiy viloyatida tadbirkorlik, kichik biznes va hunarmandchilikni rivojlantirishga doir loyihalar taqdimoti oʻtkazildi. Xususan, eksperiment tariqasida “Navoiy – tadbikorlar viloyati” loyihasi amalga oshiriladi. Bunda qulaylik yaratish maqsadida tadbirkorlik subyektlarini roʻyxatdan oʻtkazishda davlat boji ikki barobar kamaytiriladi. Qator xizmat koʻrsatish sohalariga imtiyozlar beriladi.
Prezidentimiz davlat xizmatlari markazda tadbirkorlar uchun xizmat turlarini kengaytirish, xususan, ularga yer ajratish, qurilishga ruxsat olish kabi jarayonlarni integratsiyalash boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Navoiy shahridagi 3-sonli ichki ishlar boʻlimini borib koʻrdi.
Prezidentimizga bu yerda yaratilgan sharoitlar, mahallalarda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash boʻyicha olib borilayotgan ishlar haqida axborot berildi. Joriy yilning yanvar-fevral oylarida Navoiy viloyatida jinoyatlar soni oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 54 foiz, Navoiy shahrida esa 63 foiz kamaygani qayd etildi.
Davlatimiz rahbari xotin-qizlar masalalari boʻyicha inspektorlar bilan muloqotda ayollarning turmush sharoitini oʻrganib borish, ogʻirini yengil qilish zarurligini taʼkidladi.
Agar jamiyatimizda adolatni qaror toptirmoqchi boʻlsak, avvalo, xotin-qizlarning ishonchini qozonishimiz, ularni asrashimiz kerak. Ayolning yashash tarzi, dunyoqarashi oila muhitini belgilaydi. Bu farzandlar tarbiyasi uchun juda muhim, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari ichki ishlar boʻlimidagi situatsion markazni koʻzdan kechirdi. Jamoat xavfsizligini taʼminlashga ixtisoslashgan dasturiy mahsulotlar yaratish, jinoyatchilikni turlari boʻyicha tahlil qilib, ularning oldini olish yuzasidan tavsiyalar berdi.

Благоприятная и привлекательная бизнес-среда – важный фактор развития предпринимательской деятельности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, крупными проектами и диалога с народом 12-13 марта посетил Навоийскую область.
Во второй день поездки в городе Навои Президент провел совещание актива, посвященное вопросам развития экономики области, дальнейшего улучшения условий жизни населения. В совещании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, участвовали активисты области, депутаты, руководители государственных и общественных организаций, хокимы городов и районов, представители старшего поколения, широкой общественности, молодые предприниматели.
Глава государства обозначил актуальные задачи по комплексному развитию региона.
Как отмечалось, Навоийская область является надежной опорой развития промышленности нашей страны и обеспечивает 10 процентов объема ее продукции. В результате реформ в прошлом году в области объем инвестиций вырос в 1,8 раза, строительных работ – на 28 процентов, услуг – на 12 процентов. Вместе с тем за счет инвестиций в размере около 1 триллиона сумов были запущены 420 производственных объектов и объектов обслуживания.
На заседании отмечалось, что хотя Навоийская область занимает ведущие позиции в формировании валового внутреннего продукта страны, ее резервы и возможности не используются в полной мере. Подчеркивалось, что экономика региона зависит в основном от нескольких крупных предприятий, а малый бизнес и частное предпринимательство развиваются слабыми темпами.
Для придания мощного импульса развитию предпринимательства в области необходимо создать здесь такой благоприятный и привлекательный деловой климат, который бы повысил интерес к занятию бизнесом не только у местных жителей, но и населения других регионов. Другими словами, Навоийская область должна стать областью предпринимателей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства предложил превратить Навоийскую область в свободную экономическую зону по экспортоориентированным инновационным и высокотехнологичным производствам. Как отмечалось, в этих целях будет создана специальная комиссия во главе с заместителем Премьер-министра, определена система льгот и преференций для участников этой экономической зоны.
На совещании особое внимание уделено вопросам активного привлечения инвестиций, создания современных предприятий и обеспечения занятости населения.
Сообщалось, что для Навоийской области разработана рассчитанная на 2019-2020 годы программа из 511 инвестиционных проектов общей стоимостью 26 триллионов 368 миллиардов сумов.
В рамках данной программы планируется освоить 1 миллиард долларов прямых иностранных инвестиций и кредитов, создать 17,4 тысячи новых рабочих мест. В частности, намечена реализация 12 крупных проектов на Навоийской тепловой электростанции, в акционерных обществах "Кызылкумцемент", "Навоиазот" и в других.
Подчеркнуто, что, в первую очередь, необходимо уделять приоритетное внимание созданию новых промышленных предприятий в районах со слабым уровнем развития, таких как Нуратинский, Хатырчинский, Тамдынский, Канимехский районы.
Президент нашей страны предложил присвоить поселку Газган Нуратинского района статус города, и превратить его в промышленный центр, специализирующийся на добыче и обработке отделочных камней. Были даны поручения по реализации проектов стоимостью не менее 200 миллионов долларов по созданию кластера производственных предприятий по промышленной добыче гранита и других отделочных камней, их обработке и производству готовых строительных материалов.
Глава государства, проанализировав возможности региона в сфере сельского хозяйства, поручил принять меры по увеличению объемов выращивания востребованной плодоовощной продукции на освободившихся от хлопка площадях, по повышению доходов жителей сельской местности за счет обеспечения занятости путем рационального использования приусадебных участков, по выведению на уровень государственной политики использование приусадебных земель, производству швейно-трикотажной продукции и каракуля, наращиванию экспорта.
В стране особое внимание уделяется дальнейшему совершенствованию системы оказания государственных услуг, улучшению качества жизни населения, инвестиционного климата, деловой атмосферы, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства. Проводится весомая работа по оказанию оперативных, качественных и разнообразных государственных услуг населению.
Шавкат Мирзиёев после совещания с активом области ознакомился с деятельностью Центра государственных услуг города Навои.
В центре внедрена система электронной очереди, гражданам оказывается более ста видов государственных услуг. Здесь же осуществляются нотариальные услуги, записи актов о гражданском состоянии, оформление паспортов, замена водительских удостоверений и другие.
Для удобства посетителей в центре организованы детская площадка, кафе, место для чтения, имеется бесплатный доступ к Wi-Fi.
Жителям отдаленных аулов и сел, гражданам, затрудняющимся посетить центр, услуги будут оказываться с выездом на специальном транспорте.
Знакомясь с работой центра, Президент страны отметил, что основное внимание необходимо уделять тому, чтобы граждане были довольны деятельностью государственных органов.
Самое важное требование для сотрудников центров государственных услуг – это культура общения. Здесь каждый посетитель должен найти решение своей проблемы, получить ответы на свои вопросы. Именно на эти цели направлены все наши устремления, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент посетил действующее в центре отделение Народной приемной, побеседовал с его работниками. Поинтересовался тем, какие вопросы поднимаются в обращениях.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию предпринимательства, малого бизнеса и ремесленничества в Навоийской области. Так, будет впервые реализован в качестве эксперимента проект «Навои – область предпринимателей». Размер государственной пошлины за регистрацию предпринимательских субъектов в регионе будет снижен в два раза. Намечено предоставить льготы по некоторым направлениям оказания услуг.
Глава государства дал рекомендации по расширению в центре перечня услуг для предпринимателей, в частности по интеграции процессов, связанных с выделением земли и получением разрешения на строительство.
Шавкат Мирзиёев посетил также отдел внутренних дел №3 города Навои.
Президенту представлена информация о созданных здесь условиях, проводимой работе по укреплению мирной обстановки и спокойствия в махаллях. Отмечалось, что в январе-феврале этого года в Навоийской области количество преступлений по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократилось на 54 процента, а в городе Навои – на 63 процента.
В беседе с инспекторами по вопросам женщин глава государства подчеркнул, что им следует изучать волнующие женщин вопросы и облегчать их заботы.
Если мы хотим утвердить справедливость в обществе, необходимо прежде всего завоевать доверие женщин, оберегать их. Благополучие женщины, ее взгляды на жизнь формируют обстановку в семье. Это очень важно для воспитания детей, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с работой ситуационного центра отдела внутренних дел, дал рекомендации по созданию специальных программных продуктов по обеспечению общественной безопасности, анализу и предупреждению преступности.