Ikki xalq doʻstligi: Mahalladagi qoʻshni tovoqdan, yirik iqtisodiy hamkorlikkacha
Mahallamiz tumandagi eng namunali hududlardan biri sanaladi. Oʻtgan yillarda bir necha marta “Eng namunali mahalla”, “Eng osoyishta mahalla” koʻrik-tanlovlarida gʻolib va sovrindor boʻlganmiz.
Ayniqsa keyingi yillarda davlatimiz tomonidan mahallalarni obodonlashtirishga, aholining turmush farovonligini oshirishga berilayotgan katta eʼtibor tufayli hududimizda qator qulayliklar yaratildi. Mahalla guzari obodonlashtirib, aholiga madaniy, maishiy, savdo xizmat koʻrsatish yaxshilandi. Ayni paytda hududda savdo doʻkonlari, maishiy xizmat koʻrsatish shoxobchalari ishlab turibdi.
Tumanimizning boshqa hududlari kabi mahallamizning ham muhim xususiyatlaridan biri baynalminalligidir. Toʻrt mingdan ziyod aholi yashayotgan mahallamiz milliy tarkibida qozoqlar salmogʻi oʻzbeklardan keyin ikkinchi oʻrinda turadi.
Qozoqlar va oʻzbeklar “uyingni toshlar bilan emas, doʻstlaring bilan himoya qil” degan maqolga amal qilgan qiladigan xalq. Bu dono hikmatga amal qilgan ikki xalq qadimdan yonma-yon hamjihatlik va totuvlikda yashab kelayotir.
17.jpg
Mening oilam ham shu baynalminal hududda oʻsib-unib kelayotgan oilalardan biri. Turmush oʻrtogʻim oʻzbek. Olti nafar farzandni voyaga yetkazdik. Ulardan uch nafari oliy maʼlumotli. Barchasi turli sohalarda elimizga xizmat qilayotir.
Mamlakatimizda yashovchi barcha millat vakillarining erkin taʼlim olishlari uchun yaratilgan imkoniyat tufayli mahallamizdagi 2-umumtaʼlim maktabida taʼlim ikki tilda – qozoq tili va oʻzbek sinflari yoʻlga qoʻyilgan. Tumanimiz markazida Qozoq milliy drama teatri faoliyat koʻrsatayotir. Oʻtgan yili “Obod qishloq” dasturi doirasida kapital taʼmirlanib, toʻliq qayta jihozlandi.
Ayniqsa tumanimizda tashkil etilgan Oʻzbek-Qozoq milliy madaniy markazi faollari uchun teatr binosidan alohida xonalar ajratilgani ikki xalq oʻrtasidagi doʻstlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan amaliy ishlardan biri boʻldi. Markaz qoshida folklor, milliy va estrada, vokal raqs va cholgʻu asboblari toʻgaraklari faoliyat yuritmoqda. Turli madaniy tadbirlar oʻtkazib kelinayotir.
Shu yil fevral oyida Oʻzbekiston akademik milliy teatri jamoasi teatrimizga kelib qozoq dramaturgi Muxtor Avazov asari asosida sahnalashtirilgan “Abay” spektaklini namoyish etdi. Buyuk maʼrifatparvar shoir va mutafakkir, ezgulik va doʻstlik kuychisi Abay sahnada yaratilgan siymosi orqali ikki xalqni qardoshlik rishtalarini mustahkamlashga daʼvat etdi.
Oʻzbek va qozoq xalqining birlik va doʻstligi juda qadim va qudratli. Uning qudratini biz mahallamizdagi ikki hovli oʻrtasida borib-kelib turgan qoʻshni tovoqdan tortib Oʻzbekiston va Qozogʻiston respublikalari oʻrtasidagi iqtisodiy hamkorlikkacha boʻlgan juda ulkan miqyosdagi ezgu ishlar misolida ham koʻrib turibmiz. Bu hamkorlik yana ham mustahkamlanaveradi.

Дружба двух народов: активное сотрудничество развивается
Наша махалля считается одной из образцовой в районе. За прошедшие годы мы неоднократно побеждали в смотрах-конкурсах «Образцовая махалля», «Благополучная махалля».
Благодаря большому вниманию, уделяемому государством благоустройству махаллей, повышению уровня жизни населения, на территории района осуществлена масштабная работа. Благоустроили гузар, повысили качество предоставляемых культурных, бытовых, торговых услуг.
Наша махалля - интернациональная, в ней проживают более четырех тысяч человек, среди которых есть и казахи.
Казахи и узбеки – это народы, живущие в соответствии с пословицей «Защищай свой дом не камнями, а друзьями». Следуя этой древней народной мудрости два народа издревле живут в дружбе и согласии.
Моя семья тоже живет в этой интернациональной махалле. Мой муж – узбек. У нас 6 детей. Все они работают на благо нашей страны.
17.jpg
Благодаря созданным в нашей стране возможностям, соблюдению прав представителей всех наций на получение образования, в действующей на нашей территории общеобразовательной школе N 2 обучение ведется на двух языках – казахском и узбекском. В районном центре действует Казахский национальный драматический театр. В соответствии с программой «Обод кишлок» в прошлом году проведен капитальный ремонт и полное оснащение здания театра.
Активистам узбекско-казахского национального культурного центра в здании театра выделены отдельные комнаты. Все это способствует укреплению дружбы между двумя народами. При центре действуют кружки фольклора, национальной музыки и эстрады, вокала, танца, национальных инструментов.
В феврале нынешнего года коллектив Академического национального театра Узбекистана представил спектакль «Абай» по произведению казахского драматурга Мухтара Ауэзова. Представленный на сцене образ великого просветителя, поэта, мыслителя, певца Абая ещё раз продемонстрировал дружбу между двумя народами, способствовал ее укреплению. Дружба и сплоченность узбекского и казахского народов имеют глубокие корни, которые с каждым годом становятся все крепче. Плодотворное сотрудничество даёт свои результаты не только в махалле, но и в обеих странах - Узбекистане и Казахстане. И это сотрудничество будет укрепляться и в дальнейшем.