Ezgu amallarning qanoti uzun bo‘ladi. Prezident virtual qabulxonasiga murojaatidan so‘ng 100 yosh bilan yuzlashgan Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Abdurahim ota Mavlonovning 28 yillik orzusi ro‘yobga chiqdi.
Abdurahim ota Tojikiston Respublikasi Matchoh tumani Ummati qishlog‘ida tug‘ilgan. 1991 yili mamlakatimizga ko‘chib kelib, Olmaliq shahrining olis tog‘li qishlog‘i – Teraklidan uy-joy qilgan. Ikkinchi jahon urushidan nogiron bo‘lib qaytgach, 40 yildan ziyod maktabda ishlab, o‘quvchilarga boshlang‘ich ta’limdan saboq bergan. Shu qishloq bolalariga harf tanitgan.
7 farzandni ulg‘aytirgan, 105 nevarayu chevara ardog‘ida bo‘lgan otaxonning birdan bir orzusi O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lish edi. Prezident virtual qabulxonasiga murojaatidan so‘ng davlatimiz rahbarining farmoniga muvofiq, Abdurahim ota Mavlonovga O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi berildi.
Olmaliq shahrida Abdurahim bobo Mavlonovga fuqarolik pasportini topshirish marosimi katta shodiyonaga aylandi. Bir asrlik tavallud to‘yi nishonlanayotgan otaxonga fuqarolik pasporti bilan birga Prezidentimiz sovg‘asi – “Damas” avtomobili ham topshirildi. Bu 9 may – Xotira va qadrlash kuni arafasida Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi Abdurahim otaga katta bayram tuhfasi bo‘ldi.
Insonlarning ezgulik yo‘lidagi fidoyiligi hamisha qadrlanadi, e’zozlanadi. Tadbirda qatnashgan Belarus Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Leonid Marinich Abdurahim ota Mavlonovning Ikkinchi jahon urushining olovli janggohlaridan biri – Belarus hududini bosqinchilardan himoya qilish, ayniqsa, 1944 yil 3 iyulda Minsk shahrini ozod qilishdagi jasorati va fidoyiligini Belarus xalqi hech qachon unutmasligini ta’kidladi.
To‘yga to‘yona bilan deganlaridek, Abdurahim otaning asosan dehqonchilik bilan mashg‘ul katta oilasiga Belarus mamlakatida ishlab chiqarilgan zamonaviy traktor ham topshirildi. Belarus mamlakati va xalqining bu sovg‘asi ham qadr va oqibat zamon, makon, millat va din tanlamasligiga, ezgulikning hosili faqat ezgulik ekaniga yana bir hayotiy isbot bo‘ldi.
Shu kuni Abdurahim bobo Mavlonovning qo‘shaloq bayrami Olmaliqning olis Terakli qishlog‘i bo‘ylab aks sado berdi.

В день 100-летнего юбилея участника Второй мировой войны Абдурахима-ота Мавлонова было много незабываемых событий.
Говорят, добрые слухи быстро распространяются. После обращения участника Второй мировой войны Абдурахима-ота Мавлонова в Виртуальную приемную Президента страны наконец-то сбылась его давняя мечта, которой почти вот уже 28 лет...
Абдурахим-ота родился в селе Уммати Матчохского района Республики Таджикистан. В 1991 году с семьей перебрался в нашу страну, поселился в горном селе Теракли вблизи города Алмалыка. Вернувшись с фронта инвалидом, более 40 лет он проработал в школе преподавателем начальных классов. Многие сельские дети учились у него грамоте.
Воспитал семерых детей, у него 105 внуков и правнуков. Мечтал Абдурахим-ота об одном – стать гражданином Республики Узбекистан. После обращения в Виртуальную приемную Президента сбылась его мечта – согласно указу главы нашего государства Абдурахим-ота Мавлонов получил гражданство Республики Узбекистан.
Вручение паспорта гражданина Республики Узбекистан Абдурахиму-ота Мавлонову в городе Алмалыке переросло в настоящее торжество. Вместе с паспортом гражданина на 100-летний юбилей ему был вручен и подарок Президента – автомобиль "Дамас". Накануне 9 мая – Дня памяти и почестей – это стало хорошим праздничным подарком для Абдурахим-ота.
Во все времена ценилась самоотверженность человека во имя доброты. Принимавший участие в мероприятии Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Беларусь в нашей стране Леонид Маринич отметил, что белорусский народ никогда не забудет мужество и отвагу Абдурахима Мавлонова, проявленные им в годы Второй мировой войны на фронтах при защите белорусской земли от захватчиков, и его подвиг при освобождении города Минска 3 июля 1944 года.
И, как говорится, на торжество не приходят без подарка. Большой семье Абдурахима-ота, занимающейся в основном дехканским трудом, подарили современный трактор, произведенный в Беларуси. Этот подарок белорусского народа еще раз доказал, что ни один добрый поступок на земле не может исчезнуть бесследно. Добро всегда вернется добром – это доказано жизнью.
В этот день двойной праздник для Абдурахим-ота Мавлонова эхом отозвался и в горном селе Теракли вблизи города Алмалыка.