Valentina Matvienko Xalq qabulxonalari faoliyati bilan tanishdi
O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Rossiya Federatsiyasi Majlisi Federal Kengashi Raisi Valentina Matvienko boshchiligidagi Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasi 2019 yil 2 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Norboeva hamrohligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Xalq qabulxonalari faoliyati bilan tanishdi.
Martabali mehmon mamlakatimizda aholi muammolari bilan ishlash bo‘yicha yo‘lga qo‘yilgan yangi tizim haqida xabardor etildi. Ta’kidlanishicha, Prezident Xalq qabulxonalari nafaqat fuqarolar murojaatlarini qabul qiladi va eng muhim masalalarni hal qilish bo‘yicha choralar ko‘radi, balki joylarga borib aholini tashvishga solayotgan muammolarni o‘rganadi, mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan birga ularni hal qilish yo‘llarini ishlab chiqadi. Bunda xalq qabulxonalari aholi bilan bevosita muloqotni ta’minlashga, bu yo‘nalishda davlat organlarining javobgarligini oshirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shuningdek, Xalq qabulxonalari hududlardagi ijtimoiy holatni o‘rganishda va jamoatchilik vakillarini jalb qilgan holda aholining muammolarini hal qilishda ochiqlik, shaffoflik va xolislikni ta’minlash choralarini ko‘rishi ta’kidlandi.

Валентина Матвиенко ознакомилась с деятельностью народных приемных
2 октября 2019 года находящаяся с официальным визитом в Узбекистане делегация Российской Федерации во главе с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко в сопровождении Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой ознакомилась с деятельностью народных приемных Президента Республики Узбекистан.
Высокая гостья была проинформирована о новой системе работы с проблемами населения, налаженной в нашей стране. Отмечалось, что народные приемные Президента не только принимают обращения граждан и принимают меры по решению наболевших вопросов, но и с выездом на места изучают проблемы, волнующие население, вырабатывают пути их решения совместно с органами государственной власти на местах. При этом народными приемными особое внимание уделяется обеспечению непосредственного диалога с населением, повышению ответственности государственных органов в данном направлении.
Отмечалось, что народные приемные также принимают меры по обеспечению открытости, прозрачности и беспристрастности при изучении социальной обстановки в регионах и решении проблем населения с привлечением представителей общественности.