Chuqurqoq mahallasi obod bo‘lmoqda
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanidagi eng chekka “Chuqurqoq” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida maktabgacha ta’lim muassasasi filiali, davolash-profilaktika maskani hamda hammom foydalanishga topshirildi.
Tumandagi “Guliston” ovul fuqarolar yig‘inida joylashgan 17-maktabgacha ta’lim muassasasining 30 bolaga mo‘ljallangan ushbu filiali ochilishi marosimida so‘zga chiqqanlar Prezidentimiz tashabbusi bilan Orolbo‘yining chekka qishloqlarini obodonlashtirish, aholi turmush sharoitlarini yaxshilash, muammolarini joyida bartaraf etish, ijtimoiy infratuzilma inshootlarini qurish va foydalanishga topshirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Avgust oyida Nukus shahridan 230 kilometr uzoqda joylashgan ushbu mahalla fuqarolar yig‘ini mutasaddilar tomonidan o‘rganilgan edi. Uchrashuvda 700 dan ziyod aholi istiqomat qiladigan hududda yo‘l qurilishi, yer maydoni ajratish, aloqa xizmati, turar joy bilan ta’minlash, maktab va maktabgacha ta’lim, tibbiy hamda kommunal xizmat ko‘rsatishda muammolar mavjud ekanligi aniqlangan edi.
O‘tgan qisqa vaqt mobaynida mahallada bir qator qurilish va bunyodkorlik ishlari olib borildi. Yangidan foydalanishga topshirilgan maktabgacha ta’lim muassasasi filialida bolalar qamrovini kelgusi yilda 50 nafarga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu kuni 65-qishloq oilaviy poliklinikasining davolash- profilaktika muassasasi ham qayta ta’mirdan chiqarilib, foydalanishga topshirildi. Shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish shoxobchasiga maxsus avtomashina berildi.
Shuningdek, mahalla aholisi uchun hammom foydalanishga topshirildi.
Tuman avtomobil yo‘llardan foydalanish unitar korxonasi tomonidan ichki yo‘lning 1,3 kilometr qismi ta’mirlanib, suv tozalash inshootini rekonstruksiya qilish ishlari amalga oshirildi va 1,2 kilometr suv tarmog‘i qurildi. Natijada 78 xonadon ichimlik suvi bilan ta’minlandi. Shuningdek, 33-umumta’lim maktabida kapital ta’mirlash ishlari amalga oshirildi.
“O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi homiyligida tuman hokimligi tomonidan kam ta’minlangan oilalarning turar joylari ta’mirlanib, “O‘zbekoziqovqatsanoatxolding” xolding kompaniyasi tomonidan kam ta’minlangan 13 oilaga quyosh batareyalari homiylik asosida o‘rnatib berildi.

На территории самой отдаленной махалли "Чукуркок" Элликкалинского района Республики Каракалпакстан сданы в эксплуатацию филиал дошкольного образовательного учреждения на 30 мест, лечебный профилакторий и баня.
Выступившие на открытии данного филиала дошкольного образовательного учреждения №17, расположенного на территории аула Гулистон Элликкалинского района, отметили, что по инициативе главы нашего государства осуществляются широкомасштабные работы по благоустройству отдаленных кишлаков, улучшению условий жизни населения, устранению проблем на местах, строительству и сдаче в эксплуатацию объектов социальной инфраструктуры.
В августе в данной махалле, расположенной в 230 километрах от Нукуса, была изучена ситуация ответственными лицами. На встрече было зафиксировано, что существуют проблемы в сфере дорожного строительства на территории, выделения земельных участков, обеспечения жильем, развития школьного и дошкольного образования, коммунальных услуг.
За прошедший короткий срок в махалле проведены строительные работы. В следующем году решено охватить еще 20 детей новым филиалом дошкольного образовательного учреждения.
В этот день сдан в эксплуатацию отремонтированный лечебный профилакторий. Пункту скорой медицинской помощи выделена специальная автомашина. А также задействована новая баня.
Районным унитарным предприятием автомобильных дорог общего пользования отремонтирована часть внутренних дорог протяженностью в 1,3 километра, проведена реконструкция водоочистительного сооружения и проложена водопроводная сеть протяженностью в 1,2 километра. В результате 78 домов обеспечены питьевой водой. Кроме того, в общеобразовательной школе №33 осуществлен капитальный ремонт.
Районным хокимиятом при спонсорстве ассоциации "Узсаноаткурилишматериаллари" отремонтированы дома малообеспеченных семей. Холдинговой компанией "Узбекозиковкатсаноатхолдинг" на спонсорской основе установлены солнечные батареи в домах 13 малообеспеченных семей.