Sektor rahbarlarining yoshlar bilan uchrashuvi
Jizzax viloyati Forish tumani prokurorining tashabbusi bilan hududdagi Yassikechuv mahallasidagi 72-umumta’lim maktabida 4 ta sektor rahbarlarining yoshlar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda faqat ushbu sektordagi emas, tumanning barcha hududlaridan yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda Prezidentimizning 2019-yil 27-dekabr kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi umumta’lim maktabida yoshlar bilan o‘tkazgan uchrashuvida belgilab berilgan vazifalar asosida yoshlar fikrlari tinglandi, ularning tashabbus, taklif hamda muammolari o‘rganildi.
Mamlakatimizning eng katta tumanlaridan biri – Forishdagi yuzdan ziyod qishloqda 90 mingdan ko‘p aholi yashaydi. Yaqin yillargacha yirik sanoat korxonalari yo‘qligi, qishloqlarning markazdan va bir biridan, katta yo‘ldan olisda joylashgani tufayli hududning eng katta muammolaridan biri aholi, ayniqsa, yoshlar bandligini ta’minlash bo‘lib kelayotir.
Keyingi yillarda davlatimiz rahbari tomonidan chekka hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilayotgan alohida e’tibor tufayli Forishda 6 qo‘shma va xorijiy korxona ishga tushirildi, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik rivojlanmoqda. Pirovardida, yuzlab yosh yigit-qiz ishli bo‘ldi.
Uchrashuvda yangi ish o‘rinlari yaratish, bandlikni ta’minlashda yoshlar tashabbuskorligini, rahbarlar mas’uliyatini oshirishga asosiy e’tibor qaratildi. Yoshlar o‘z muammolarini o‘rtaga tashladi, yaxshi tashabbuslar, takliflar bildirildi.
– Ikki yildan buyon Toshkentda duradgorlik bilan shug‘ullanib kelayotgan edim, – dedi E.Kamolov mahallasida yashovchi Zuhriddin Shukrullaev. – Tuman hokimiga murojaat qilganimdan so‘ng mahallamizda eshik yasaydigan ustaxona ochishimga yordam berildi. Endi mahalladagi tengdoshlarimdan 7-8 nafarini yonimga olib, tumanimizda qurilayotgan yangi uylarga zamonaviy eshiklar yetkazib bermoqchiman.
Xuddi shunday ozgina ko‘mak berilsa, qo‘llab-quvvatlansa, o‘zining tadbirkorligini yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan yigit-qizlar har bir qishloqda bor. Uchrashuvdagi muloqotlarning ham ko‘p qismi aynan shu mavzuda bo‘ldi. Ko‘tarilgan masalalarning ko‘pchiligi amaliy yechimini topdi.
Tadbir doirasida yoshlar mehnat yarmarkasi o‘tkazilib, unda tumandagi korxona va tashkilotlar bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdi.
Aholining turmush farovonligi yuksalishi bilan endilikda olis qishloqlarda tikuvchilik sexlari, go‘zallik salonlariga ehtiyoj paydo bo‘lmoqda. Davrning shu talabidan kelib chiqib, bu yo‘nalishlarda ham salmoqli ishlar qilinmoqda.
Tadbirda to‘rtta sektor rahbari sartaroshlik faoliyatini boshlamoqchi bo‘lgan kam ta’minlangan oilalardagi yosh xotin-qizlardan 40 yoshga sartaroshlik anjomlari, mehnat qobiliyati qisman cheklangan 8 ayolga tikuv mashinalari sovg‘a qildi.
Uchrashuv davomida huquqbuzarliklarning oldini olish uchun madaniy-ma’rifiy tarbiyani kuchaytirish, yoshlar bo‘sh vaqtini ko‘ngilli o‘tkazishi uchun sharoitlar yaratish, xususan, sport to‘garaklarini ko‘paytirish yuzasidan qator takliflar, tashabbuslar aytildi.
Shuningdek, uchrashuv doirasida xayriya tadbirlari o‘tkazildi. Ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlardan 7 nafariga nogironlik aravachasi berildi.
Qishloqdagi “Xudoyberdi ota” to‘yxonasida boquvchisini yo‘qotgan, kam ta’minlangan oilalardagi 20 bolaning sunnat to‘yi o‘tkazildi.
Uchrashuvdan kitobsevar yoshlar, ayniqsa, mamnun bo‘ldi. Tadbir tashkilotchilari – tuman prokuraturasi va Yoshlar ittifoqi tuman kengashi adabiyotga qiziquvchi 250 yoshga badiiy kitoblar sovg‘a qildi.

Встреча руководителей секторов с молодежью
По инициативе прокурора Фаришского района Джизакской области в общеобразовательной школе №72 махалли Яссикечув состоялась встреча руководителей четырех секторов с молодежью.
На мероприятии заслушаны мнения молодых людей на основе задач, намеченных Президентом страны на встрече с молодежью, состоявшейся 27 декабря 2019 года в специализированной школе имени Мухаммада ал-Хоразмий, изучены их инициативы, предложения и проблемы.
В более ста селах Фаришского района – одного из самых больших районов страны – проживает свыше 90 тысяч человек. До недавнего времени одной из самых главных проблем здесь считалось обеспечение занятости населения, особенно молодежи. Это было связано с тем, что в районе не было крупных промышленных предприятий, села расположены на большом расстоянии друг от друга и от центра, а также от больших дорог.
Благодаря тому, что в последние годы главой государства уделяется особое внимание социально-экономическому развитию отдаленных районов, в Фаришском районе запущено 6 совместных и иностранных предприятий, развивается малый бизнес и частное предпринимательство. В результате сотни молодых юношей и девушек обеспечены работой.
На встрече отдельное внимание уделено повышению инициативности молодежи, ответственности руководителей при создании новых рабочих мест, обеспечению занятости. Молодые люди рассказали о своих проблемах, озвучили предложения и инициативы.
– Я два года работал плотником в Ташкенте, – говорит житель махалли имени Э.Камолова Зухриддин Шукруллаев. – После обращения к хокиму района мне была оказана помощь в открытии мастерской по выпуску дверей. Теперь, взяв в помощники 7-8 ровесников, намереваюсь производить современные двери для новых домов.
В каждом селе есть молодые парни и девушки, которые также при оказании такой помощи хотели бы открыть свое дело. Большая часть обращений на встрече касалась именно этой темы. Большинство поднятых вопросов нашли свое практическое решение.
В рамках мероприятия проведена ярмарка труда, на которой предприятия и организации района представили вакантные рабочие места.
С ростом благосостояния населения в отдаленных селах растет потребность в швейных цехах, салонах красоты. Исходя из этого ведется активная работа и в данном направлении.
На мероприятии руководители четырех секторов подарили 40 молодым женщинам из малообеспеченных семей парикмахерские принадлежности, а 8 женщинам с частичной ограниченной трудоспособностью – швейные машинки.
В ходе встречи высказан ряд предложений и инициатив по созданию условий для усиления культурно-просветительского воспитания в целях предупреждения правонарушений, содержательного проведения свободного времени молодежи.
Кроме того, в рамках встречи проведено благотворительное мероприятие, на котором 7 социально уязвимым представителям молодежи вручены инвалидные коляски.
В сельском доме торжеств "Худойберди ота" проведен суннат-той 20 мальчиков из малообеспеченных семей.
Встреча особенно порадовала молодых книголюбов. Организаторы мероприятия – районная прокуратура и районный совет Союза молодежи Узбекистана подарили художественные книги 250 молодым любителям литературы.