Ilgari shuncha murojaatni koʻrib chiqish uchun qancha vaqt va qogʻozbozlik talab qilinganini bugun tasavvur qilish qiyin. Yoki fuqaro bitta arizasi ijobat boʻlishi uchun nechta idora orasida sarson boʻlgan. Yuridik shaxsning arzimagan muammosi vazirliklargacha boʻlgan instansiyalarda oylab, hatto yillab yechimini kutib yotganini boshiga tushgan kishi juda yaxshi biladi.
Shu paytgacha davlat bilan xalqni bir-biridan ajratib turgan koʻrinmas devorni buzib tashlash, demokratik islohotlarda “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqqa xizmat qilishi kerak” degan tamoyil asosida tub burilish yasash yoʻlidagi saʼy-harakatlar bu borada chirkin amaliyotlarga barham berdi. Davlat xizmatlari agentligi tashkil etilishi davlat organlarining xalqchil boʻlishini taʼminlashga qaratilgan muhim amaliy qadamlardan biri boʻldi. Mazkur tizim oʻtgan qisqa davr ichida erishilgan natijalar bilan oʻz istiqbolini yorita oldi.
Buni Davlat xizmatlari agentligi Namangan viloyati boshqarmasi va uning joylardagi markazlari faoliyati misolida koʻrish mumkin.
Davlat xizmatlari markazlari tomonidan koʻrsatilayotgan xizmatlar turi 130 tadan ortdi. Boshqarma va uning tizimidagi tuman, shahar davlat xizmatlari markazlari tomonidan 2019-yilda yuridik va jismoniy shaxslar murojaatlar asosida 941 ming 256 davlat xizmati koʻrsatildi. Shundan, 27 ming 852 tasi tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish bilan bogʻliq boʻlsa, 913 ming 404 tasi davlat xizmatlari sohasiga toʻgʻri keladi.
Taʼkidlash joizki, bunday yuqori koʻrsatkichlarga erishishda viloyatning olis va chekka qishloqlari, borish qiyin boʻlgan hududlarda sayyor davlat xizmatlari koʻrsatish amaliyoti joriy qilingani ham muhim rol oʻynamoqda. Oʻtgan yilda maʼmuriy markazdan uzoq hududlarda aholi tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanish istagida boʻlgan yoshlar uchun tashkil etilgan 800 dan ziyod sayyor qabulda 151 ming dan koʻproq fuqaro qamrab olinib, ularning murojaatlari boʻyicha tegishli davlat xizmatlari koʻrsatildi. Shuningdek, fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida Mehnat kodeksida belgilangan ish vaqtidan jadval asosidagi navbatchilik tartibida ham xizmat koʻrsatilayotgani tizim samaradorligini oshirmoqda.
Davlat xizmatlari markazlarida onlayn navbat joriy etilgani, yaʼni masofadan turib navbatga yozilish va belgilangan summani toʻlagan holda navbatsiz xizmatdan foydalanish imkoniyatlari yurtdoshlarimiz vaqtini tejash, asabbuzarliklar, turli tartibsizliklarning oldini olishda muhim ahamiyat kasb etayotir.
– Faoliyatimizda davlat boshqaruvi idoralari, tashkilot va muassasalar, korxonalar maʼmuriyati tomonidan davlat xizmatlari koʻrsatish boʻyicha murojaatlar koʻrib chiqilishida qonunbuzarliklarning oldini olishga alohida eʼtibor qaratilmoqda, – deydi Davlat xizmatlari agentligi Namangan viloyati boshqarmasi boshligʻi D.Ismoilov. – Bu borada mutasaddilarga vakolatimiz doirasida tegishli choralar koʻrib borilmoqda. Birgina 2019-yil mobaynida davlat xizmatlari koʻrsatuvchi vakolatli organlar tomonidan 15 mingdan ortiq qonunbuzilishga yoʻl qoʻyilgan. Ular yuzasidan tegishli choralar koʻrildi. Jumladan, fuqarolarning huquq va manfaatlari suiisteʼmol qilingan holatlar boʻyicha 286 taqdimnoma va ogohnoma kiritilib, 230 masʼul shaxsga nisbatan maʼmuriy huquqbuzarlik bayonnomasi rasmiylashtirildi. Shuningdek, 35 shaxsga nisbatan intizomiy jazo chorasi qoʻllanildi.
Tahlillarga koʻra, aniqlangan qonunbuzilish holatlarining 1 ming 909 tasi muddat buzilishi, 12 ming 494 tasi toʻgʻridan toʻgʻri davlat xizmatlari koʻrsatilishi, 654 tasi vakolatli organlar tomonidan ortiqcha hujjatlar talab qilinishi, 13 tasi boshqa qonunbuzarliklarga toʻgʻri keladi. Mazkur holatlar yuzasidan aybdor mutasaddilarga nisbatan maʼmuriy choralar koʻrildi.
Ayni paytda boshqarma tomonidan Prezidentimizning 2020-yil 31-yanvardagi “Davlat xizmatlari koʻrsatish milliy tizimini jadal rivojlantirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni ijrosini taʼminlash borasida tuman va shaharlarda oʻrganish olib borilmoqda. Oʻrganishlar yakuni boʻyicha ayrim mahallalarda infokioskalar tashkil qilindi. Shuningdek, Pop tumanining Chodak hamda Chortoq tumanining Baliqli koʻl mahallalarida markaz shoxobchalari ochish koʻzda tutilgan.
Farmonga muvofiq, tadbirkorlik subyektlarini davlat roʻyxatidan oʻtkazish va hisobga qoʻyishning avtomatlashtirilgan tizimi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligiga oʻtkazildi. Shu munosabat bilan agentlikka mazkur tizimni yuritish va uni yuridik shaxslarning markaziy maʼlumotlar bazasi bilan integratsiya qilish hamda idoralararo hamkorlikni bepul taʼminlash boʻyicha qoʻshimcha vazifalar yuklatildi. Shuningdek, mahallalarda yuridik shaxs tashkil etmagan holda DXMlar filiallari bosqichma-bosqich tashkil etiladi. Filiallar mahallalarning fuqarolar yigʻinlari binolarida bepul foydalanish huquqi asosida joylashtiriladi. 2021-yil 1-yanvardan davlat xizmatlari aholi gavjum boʻlgan va jamoat joylarida oʻrnatiladigan infokioskalar orqali oʻziga oʻzi xizmat qilish tamoyili asosida koʻrsatiladi.

Сегодня сложно представить, сколько времени раньше пришлось бы потратить, чтобы рассмотреть такое количество обращений, и сколько контор нужно было бы посетить отдельному гражданину, чтобы решить положительно один вопрос. Юридические лица месяцами, а порой и годами ждали, когда же в министерствах и ведомствах будут решены их проблемы, даже самые незначительные. Это поймут только те, кто сам непосредственно сталкивался с такой ситуацией.
Коренной поворот в работе государственных органов по устранению невидимого барьера между государством и народом был сделан в результате работы по воплощению принципа "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу", который позволил изжить неудобную для граждан практику. Важным шагом в обеспечении народности государственных органов стало создание Агентства государственных услуг. Данная система за короткое время дала высокие результаты.
Это можно увидеть на примере деятельности Наманганского областного управления Агентства государственных услуг и его центров на местах.
Центрами государственных услуг предоставляется более 130 видов услуг. Управлением и его районными и городскими центрами в 2019 году на основе обращений юридических и физических лиц было оказано 941256 государственных услуг.
Следует отметить, что добиться таких высоких показателей удалось благодаря внедрению практики оказания выездных государственных услуг в труднодоступных и отдаленных регионах. Для молодежи, желающей заниматься предпринимательской деятельностью, на отдаленных от административных центров территориях в прошлом году было организовано более 800 выездных приемов, которыми было охвачено свыше 151 тысячи граждан, по обращениям которых предоставлены соответствующие государственные услуги.
Внедрение онлайн-очереди в центрах государственных услуг, а также оказание услуг без очереди за определенную сумму имеют важное значение для экономии времени наших соотечественников, предупреждения беспорядков.
– В своей деятельности мы уделяем внимание вопросам предупреждения правонарушений при рассмотрении обращений по оказанию государственных услуг органами государственного управления, администрациями организаций, учреждений и предприятий, – говорит начальник Наманганского областного управления Агентства государственных услуг Д.Исмоилов. – В этом плане в отношении уполномоченных лиц принимаем соответствующие меры в рамках своих полномочий. В 2019 году полномочными органами по оказанию государственных услуг было допущено более 15 тысяч нарушений законодательства, по которым были приняты соответствующие меры. В частности, по случаям злоупотребления правами и интересами граждан было внесено 286 представлений и предупреждений, в отношении 230 ответственных лиц были оформлены административные протоколы, в отношении 35 лиц – применены меры дисциплинарного наказания.
Анализы показали, что 1909 выявленных случаев нарушения законов связаны с нарушениями сроков, 12494 случая – непосредственно с оказанием государственных услуг, 654 – с истребованием лишних документов полномочными органами, 13 случаев относятся к другим нарушениям законодательства. По этим случаям в отношении виновных уполномоченных лиц были приняты административные меры.
В настоящее время управлением в районах и городах проводится изучение обеспечения исполнения Указа Президента страны "О дополнительных мерах по ускоренному развитию национальной системы оказания государственных услуг" от 31 января 2020 года. По завершении изучения в отдельных махаллях были установлены инфокиоски, также предусматривается создание филиалов центра в махалле Чодак Папского района и махалле Баликли кул Чартакского района.
Согласно указу автоматизированная система государственной регистрации и постановки на учет субъектов предпринимательства передана Агентству государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан. В связи с этим на агентство возложены дополнительные задачи по ведению и техническому сопровождению автоматизированной системы государственной регистрации и постановкина учет субъектов предпринимательства, а также обеспечению на безвозмездной основе ее интеграции и межведомственного электронного взаимодействия с центральной базой данных юридических лиц. Также в махаллях поэтапно будут создаваться филиалы центров государственных услуг без статуса юридического лица. Они будут размещаться в зданиях сходов граждан махаллей с правом бесплатного пользования. С 1 января 2021 года будет внедрен порядок оказания государственных услуг по принципу самообслуживания через интерактивные инфокиоски, устанавливаемые в общественных и густонаселенных местах.