Prezidentimizning topshirigʻiga binoan mamlakatimizda xotin-qizlarning ijtimoiy ahvolini yaxshilash, bandligini taʼminlash, daromadlarini koʻpaytirish, ularning muammolarini oʻrganish va hal etish, ularni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish boʻyicha respublika ishchi guruhi faoliyat koʻrsatayotir.
Oʻzbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi raisi boshchiligida Respublika mahallalar kengashi, Xotin-qizlar qoʻmitasi, Maʼnaviyat va maʼrifat markazi hamda “Oila“ ilmiy-amaliy tadqiqot markazi xodimlaridan iborat ishchi guruhi navbatdagi faoliyatini Jizzax viloyati Paxtakor tumanida olib bordi. Ular hudud 14 mahallasidagi 380 dan ziyod oiladagi xotin-qizlar bilan muloqot oʻtkazib, ularning murojaatlarini oʻrganib chiqdi.
Jizzax viloyati hokimligida ushbu oʻrganishlar yakuniga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Yigʻilishda ishchi guruh rahbari Oʻzbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi Qudratilla Rafiqov oʻrganish yakunlari boʻyicha maʼruza qildi.
Jizzax choʻlini oʻzlashtirishning dastlabki davrida – 1967-yilda tashkil etilgan tumandagi infratuzilma inshootlarida – uy-joylarni saqlash, yoʻllar infratuzilmasi, kommunal, ijtimoiy sohalardagi oʻtkir muammolar yuzaga chiqib, aholining haqli eʼtirozlariga, davlat idoralariga boʻlgan murojaatlarining oshishiga olib keldi.
72 ming nafarga yaqin aholisi boʻlgan tumandan 2019-yil davomida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti virtual qabulxonasiga 3 ming 482 ta turli yoʻnalishdagi murojaatlar kelib tushgan boʻlsa, murojaatlarning qariyb 50 foiziga yaqini ayollar tomonidan qilingan.
Ishchi guruhi oʻrganish davomida xotin-qizlar tomonidan bildirilgan muammolarning 23,7 foizi uy-joy bilan taʼminlash va mavjud uy-joyini taʼmirlash, 7,7 foizi salomatligini tiklash, 45,5 foizi moddiy yordamga muhtojligi, 8,5 foizi ish bilan taʼminlash, 1,6 foizi tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun kredit ajratish, 1,2 foizi kommunal soha bilan bogʻliq. 15 foizidan ortigʻi oilalardagi ijtimoiy-maʼnaviy muhitning notinchligi, taʼlim va boshqa yoʻnalishlarga ekanligi aniqlandi.
Uchrashuvlarda xotin-qizlarni tinglashga, ular koʻtarayotgan masalalarni hal etishga alohida eʼtibor qaratildi. Koʻtarilgan muammolar boʻyicha tadbirlar rejasi ishlab chiqildi va ijrosini taʼminlash boʻyicha ishlar olib borilmoqda.
Ishchi guruh tavsiyasi bilan ijtimoiy ogʻir vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlarga kasaba uyushmalari federatsiyasi tomonidan moddiy-maʼnaviy koʻmak koʻrsatildi. Ijtimoiy koʻmakka muhtoj ayollardan 15 nafariga 34,5 million soʻm moddiy yordam, 6 nafariga zamonaviy tikuv mashinasi, 7 nafariga farzandlari salomatligini tiklashi uchun sanatoriylarga bepul yoʻllanma berildi.
Shuningdek, tumanga ikkita turar joy binosi qurilishi uchun 6 milliard soʻmlik, yer osti sizot suvlarini chiqarib ketish ishlari uchun 3 milliard soʻmlik sertifikatlar topshirildi.
Yigʻilishda ishtirok etgan paxtakorlik xotin-qizlar Prezidentimiz tomonidan berilayotgan eʼtibor uchun minnatdorlik bildirishdi.

Рабочая группа поможет решить проблемы нуждающихся женщин
В нашей стране по поручению Президента страны работает республиканская рабочая группа по осуществлению мероприятий, направленных на улучшение социального положения женщин, обеспечение их занятости, увеличение доходов, изучение и решение их проблем, материальную и духовную поддержку.
Рабочая группа, состоящая из сотрудников Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан, Комитета женщин, Центра духовности и просветительства, научно-практического исследовательского центра "Оила" под руководством председателя Федерации профсоюзов Узбекистана свое очередное мероприятие провела в Пахтакорском районе Джизакской области. Состоялась встреча с женщинами из более 380 семей из 14 махаллей, рассмотрены вопросы каждой.
В хокимияте Джизакской области прошло совещание, на котором выступил председатель Федерации профсоюзов Узбекистана, руководитель рабочей группы Кудратилла Рафиков.
В инфраструктурных сооружениях района, построенных еще в 1967 году в период освоения Джизакской степи, накопились острые проблемы в дорожной инфраструктуре, коммунальной и социальных сферах, которые вызывают справедливые нарекания населения. Из района, где проживают 72 тысячи человек в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан поступило 3 482 обращения, почти половина - от женщин.
Рабочая группа в процессе изучения обращений выявила, что 23,7 процента проблем, поднятых женщинами связаны с обеспечением жильем и ремонтом имеющегося жилья, 7,7 процента - с востановлением здоровья, 45,5 процента - с оказанием материальной помощи, 8,5 процента - с трудоустройством, 1,6 процента - с выделением кредита для начала предринимательской деятельности , 1,2 процента - с коммунальной сферой, более 15 процентов касаются семейных неурядиц, образования и других сфер.
Разработан план мероприятий для решения проблем, обеспечивается их исполнение.
По рекомендации рабочей группы Федерация профсоюзов поддержала оказавшихся в трудной жизненной ситуации женщин. 15 женщинам, нуждающимся в социальной поддержке, оказана материальная помощь в размере 34,5 миллиона сумов, шести женщинам выделены современные швейные машины, семи - бесплатные путевки в санатории для восстановления здоровья детей.
Району были выданы сертификаты на шесть миллиардов сумов для строительства двух жилых домов и на три миллиарда сумов для проведения работ для отвода подводных грунтовых вод .
Принимавшие участие в совещании женщины из Пахтакорского района выразили признательность Президенту страны за оказываемое внимание.