Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-may kuni aholi uchun yaratilayotgan sharoitlar, fuqarolar hayotini yaxshilash, farovonligini oshirish yoʻlida qilinayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida poytaxtimizning Sergeli tumani va Toshkent viloyatining Zangiota tumanida boʻldi.
Prezidentimiz dastlab Zangiota tumanida barpo etilayotgan koʻp tarmoqli maxsus shifoxona qurilishi bilan tanishdi.
Koronavirus pandemiyasi butun dunyoga tarqalib, insonlar hayotiga katta xavf tugʻdirmoqda. Mamlakatimizda oʻz vaqtida koʻrilgan chora-tadbirlar, xalqimizning chuqur tushunishi va sabr-toqati bilan bu ofat jilovlanib, ommaviy yoyilib ketishining oldi olinyapti. Qisqa fursatlarda davolash-profilaktika muassasalari va karantin zonalari qurilgani bunda muhim omil boʻldi.
Zangiota tumanidagi maxsus shifoxona loyihasining umumiy qiymati 504 milliard soʻm boʻlib, 33 gektarda 2 ta kompleks qurilmoqda. Bunda yuqumli kasalliklar xususiyati va zamonaviy tibbiyot talablari inobatga olingan.
Xususan, statsionar joylarning hammasi bokslangan, har bir xona avtonom. Biridagi havo boshqasiga oʻtmaydi. Ularga kirib-chiqish ham, xizmat koʻrsatish ham alohida. Kasallar kelgach, qabul boʻlimidan tambur orqali toʻgʻridan-toʻgʻri oʻz palatasiga joylashtiriladi.
Barcha korpuslar, boʻlinmalar toza va notoza yoʻlaklar bilan ajratilgan. Toza yoʻlakdan faqat tibbiy personal oʻz vazifasini bajarish uchun foydalanadi. Shifokorlar harakatlanish chogʻida sanitar oʻtkazgichlar orqali oʻtadi. Bu barchaning – tashxisi noaniq boʻlganlar, vrachlar va boshqa xizmatchilarning xavfsizligini taʼminlash imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari kasalxonada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Mutasaddilar bilan suhbatda undan oqilona foydalanish, tibbiyot xodimlarini ragʻbatlantirish muhimligini taʼkidladi.
– Bunday zamonaviy shifoxonani qurish sermashaqqat, undan samarali foydalanish esa undan ham qiyin. Shuning uchun bu yerga vrach emas, tashkilotchi odam rahbar boʻlishi kerak. Xodimlarning maoshi bonus tizimida boʻlishi zarur. Natija yaxshi boʻlsa, yaxshi daromad olishsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muassasa 2 ming oʻringa moʻljallangan. Lekin 4 ming oʻringacha transformatsiya qilish imkoniyati bor.
Davlatimiz rahbari qabul boʻlimi, karantin zonasi, laboratoriya va muolaja xonalari, sanitar-yuvinish joylarini sinchiklab koʻzdan kechirdi.
Videoaloqa orqali Qoraqalpogʻiston va viloyatlardagi shifokorlar bilan muloqot boʻldi. Telemeditsina boʻyicha kompleks tizim yaratish, tumanlardan viloyat kasalxonalariga, undan respublika markazlariga bogʻlanish imkoniyatini yoʻlga qoʻyish, shu bilan birga, tibbiyot xodimlarini bu boʻyicha oʻqitib, tajriba almashuvni kengaytirish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
72 oʻrinli reanimatsiya boʻlimida har bir koyka oʻpkaning sunʼiy ventilyatsiyasi va davolash apparatlari bilan jihozlangan. Bu boʻlimni kardiologiya, nevrologiya, pediatriya kabi turli yoʻnalishlar boʻyicha jihozlash ham mumkin.
Jarrohlik zallariga havo tepadan beriladi va yon tomonlardan soʻriladi. Natijada doimiy sterillik taʼminlanadi.
Prezidentimiz mazkur muassasada ish boshlaydigan tibbiyot xodimlari bilan suhbatlashdi.
– Mana shunday yangi shifo maskanlari qurib, xususiy tibbiyotni ham rivojlantirib, raqobatli meditsina yaratyapmiz. Endi shunga munosib zamonaviy vrach va hamshiralar kerak. Oʻz ustingizda tinimsiz ishlab, jahondagi yutuqlarni oʻrganib, xalqimizga xizmat qilishingiz lozim, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Laboratoriyada virusologiya, biokimyo va immunologiya, mikrobiologiya, parazitologiya boʻyicha eng ilgʻor apparatlar oʻrnatilgan. Masalan, amaldagi polimer zanjirli reaksiya uskunasi 5 soatda oʻrtacha 40 kishiga tashxis qoʻysa, bu yerdagi zamonaviy jihozlar 2 soatda 90 ta namunani aniqlash imkoniyatiga ega. Koʻrpa-toʻshak va matolar yuvilib, boshqa buyumlar bugʻ yordamida dezinfeksiya qilinadi.
Shu yerda viloyat va respublika tibbiyot muassasalari qamrovi hamda hamkorligi haqida taqdimot oʻtkazildi.
– Koʻp shifoxonalar, diagnostika markazlari tarqoq joylashgan. Tashxis qoʻyish va davolash sifati talabga javob bermaydi. Mablagʻ esa sarflanib yotibdi. Davlatning bir soʻmi ham xalqimizga nima manfaat beryapti, degan savol har bir ishda mezon boʻlishi kerak, – dedi Prezident.
Mazkur shifoxona murakkab epidemiologik vaziyatda yuqumli kasalliklar xususiyatidan kelib chiqqan holda, barcha sanitariya-epidemologik talablarga javob beruvchi maxsus muassasa boʻlib xizmat qiladi. Epidemiologik vaziyat barqarorlashgandan soʻng kelgusida koʻp tarmoqli tibbiyot klinikasi sifatida faoliyat yuritadi.
Jumladan, bu yerda zamonaviy texnologiyalar yordamida masofaviy tibbiy koʻriklar va konsiliumlar tashkil etilib, oliy va oʻrta maxsus tibbiy taʼlim muassasalarining talaba-oʻquvchilariga malaka oshirish uchun maxsus klinik baza sifatida xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari Sergeli tumanida barpo etilgan 16 qavatli uyni borib koʻrdi.
Tashqi koʻrinishi bilan ajralib turgan bu imorat zamonaviy standartlar asosida zilzilaga bardoshli qilib qurildi. Devorlarida energiya tejovchi materiallardan foydalanilgan. Internet tarmogʻi, videokuzatuv va yongʻin xavfsizligi uskunalari bilan jihozlandi. Uy 2-3 xonali 80 ta xonadondan iborat boʻlib, kam taʼminlangan va muhtoj oilalarga topshirilgan.
Prezidentimiz shu uydagi Sharofiddin va Shahnoza Joʻraboyevlar xonadonida boʻlib, ular bilan suhbatlashdi.
Bu oila 14 yildan beri ijarada yashab kelayotgan edi.
Oxirgi uch yilda Sergeli tumanida jami 19 ming 522 xonadonli 460 ta koʻp qavatli uy foydalanishga topshirildi. 26 ta namunaviy tipdagi mahalla guzarlari bunyod etildi. Bolalar bogʻchalari, maktablar, poliklinika va boshqa obyektlar qurilib, aholiga munosib sharoit yaratish borasidagi ishlar izchil davom etmoqda.
Bugun ilgʻor xalqaro tajriba va amaliyot har sohada kerak. Ayniqsa, bu taʼlim tizimida suv va havodek zarur. Chunki sifat – eng ustuvor mezon. Yosh avlod kamolotida esa aslo beparvolikka yoʻl qoʻyib boʻlmaydi.
Prezidentimiz rahbarligida xalq taʼlimi muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qoʻshimcha sharoitlar yaratish, tizimdagi muammo va kamchiliklarni tezkor bartaraf etish mexanizmlarini ishlab chiqishga doir islohotlar ayni shunday ehtiyoj mahsuli.
Qolaversa, yangi turdagi umumtaʼlim muassasalarini barpo etish va muqaddam qurilgan binolarni bosqichma-bosqich zamon talablariga moslashtirish, oʻquv-tarbiya jarayonida ilgʻor pedagogik texnologiyalarni qoʻllash – davr talabi.
Yaqinda Sergeli tumanining 5A mavzesida foydalanishga topshirilgan 329-umumiy oʻrta taʼlim maktabi ayni shunday mezonlar asosida barpo etilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ushbu taʼlim maskanini ham borib koʻrdi.
Maʼlumki, mazkur tumanda koʻp qavatli uy-joylar bunyod etilib, aholi soni oshib bormoqda. 2019-yilda bu yerda toʻrtta yangi maktab barpo etish ishlari boshlangan edi. Hozirgi kunda ularning ikkitasi qurib bitkazildi. Yangi oʻquv dargohlari tumandagi bolalar va oʻsmirlar hamda ota-onalar uchun munosib sovgʻa boʻldi.
Bugungacha eng katta maktablar 700 oʻrinli boʻlardi. 329-umumiy oʻrta taʼlim maskani 1680 oʻquvchiga moʻljallangan. Unga asos solishda 2019-yilda tashkil etilgan Prezident maktablari tajribasidan foydalanilgan.
Toʻrt qavatli maktabda 48 ta oʻquv xonasi mavjud. Shundan 20 tasi fan kabineti, 14 tasi boshlangʻich sinf xonasi va yana 14 tasi xorijiy tillarni oʻqitishga moʻljallangan. Laboratoriya va toʻgarak xonalari, elektron kutubxona, tibbiyot punkti, oshxona, faollar zali, sport maydonlarida zamonaviy sharoitlar yaratilgan.
Ahamiyatlisi, bu yerda bolalarni hozirdanoq aniq kasblarga yoʻnaltirish, hunarlarga mehr uygʻotish maqsadlarida maxsus xonalar tashkil etilgan, ular kerakli jihozlar, asbob-uskunalar, mehnat qurollari, mato va materiallar bilan taʼminlangan.
Taʼlim sifatini oshirish maqsadida maktabga direktor tanlov asosida, oʻqituvchilar esa test sinovlari natijasida ishga qabul qilingan.
Davlatimiz rahbari maktab darsliklari saviyasi talabga mutlaqo javob bermasligi, oʻquv dasturlarini ilgʻor xorijiy bilimlar asosida takomillashtirish zarurligini taʼkidladi. Bolalarga sifatli taʼlim berish, shu bilan birga, 7-sinfdan boshlab kasbga yoʻnaltirish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
– Oʻgʻil-qizlar hunar oʻrgansa, oʻziga ishonchi ortadi, dunyoqarashi ham oʻsadi, ota-onasining ham koʻngli toʻq boʻladi. Keyinchalik ijtimoiy muammolarni bartaraf etishga mablagʻ sarflamaslik uchun bugun shu mablagʻni maktablarga berishimiz kerak. Bolalarimizni vatanparvar, jamiyatga kerakli inson qilib tarbiyalamasak, kelajakka xiyonat qilgan boʻlamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Maʼlumki, Prezidentimiz tashabbusi bilan maktab dasturiga shaxmat saboqlari kiritilgan edi. Musiqa xonasi bilan tanishuvda yana bir shunday taklif bildirildi.
– Har bir oʻgʻil-qiz hech boʻlmasa bitta cholgʻu asbobini chalishni bilishini istardim, – dedi davlatimiz rahbari.
2019-yil 23-avgustda oʻtkazilgan yigʻilishda Prezident Shavkat Mirziyoyev maktab taʼlimini rivojlantirish buyuk umummilliy maqsadga, umumxalq harakatiga aylanishi zarurligini taʼkidlagan edi. Soʻnggi uch yilda mamlakatimizda 160 dan ortiq umumtaʼlim maskani qurildi, oʻnlab ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etildi. Oʻqituvchilarning ish haqi oʻrtacha 2,5 barobar oshirildi. Bularning barchasi taʼlim sifatini koʻtarishga, pedagoglarning jamiyatdagi obroʻ-eʼtiborini kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil sentyabrda besh yil davomida Sergeli tumanida 500 ta koʻp qavatli uy qurilishini aytganida koʻpchilik hayron boʻlgan edi. Davlatimiz rahbari 2018-yil dekabrda bu boradagi bunyodkorlik ishlarini koʻzdan kechirgandi.
Bugun bu yerda katta, zamonaviy mavze paydo boʻldi. Oxirgi 3 yilda tumanda 19 ming 522 xonadonli 460 ta koʻp qavatli uy foydalanishga topshirildi.
26 ta namunaviy tipdagi mahalla guzarlari barpo etildi. Shu davrda bu yerga 100 mingdan ziyod aholi koʻchib kelib, jami aholi 276 ming nafardan oshgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev shuncha odamning farovonligini taʼminlash, boshqaruvni samarali tashkil etish maqsadida ushbu hududda Toshkent shahar hokimligiga toʻgʻridan-toʻgʻri boʻysunadigan alohida “Yangi hayot” kichik tumanini tashkil etish taklifini bildirdi.
Poytaxt aholisiga qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini vositachilarsiz, arzon narxda yetkazib berish choralari koʻrilmoqda. Birinchi bosqichda dehqon bozorlarida 256 ta maxsus rasta tashkil etildi. Ikkinchi bosqichga muvofiq, shahar boʻylab 514 mahallada 2316 ta koʻchma savdo yarmarkasi hamda 634 turgʻun savdo doʻkoni tashkil etildi.
Sergeli tumaniga Qashqadaryo viloyati biriktirilib, viloyat fermerlari oʻz mahsulotini olib kelib sotadigan savdo joyi ochildi.
Davlatimiz rahbari Tashabbus mahallasi hududidagi ana shunday savdo shoxobchasini koʻzdan kechirdi.
– Fermerlarning mahsulot olib kelishiga yordam berib, emin-erkin sotishiga sharoit yaratilsa, Toshkentda oziq-ovqat mahsulotlari narxini 15-20 foiz tushirish mumkin. Mahsulotlar arzon va sifatliligi xalqimizga, doimiy mijozlar borligi dehqonlarga ham qulay boʻladi. Endi boshqa tumanlarga ham muayyan viloyatlarni biriktirib, mahallalarda shunday ixcham, sovutgichli shoxobchalarni tashkil etish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Sergeli-5A mavzesidagi “MADENA SOLLECTION” masʼuliyati cheklangan jamiyat faoliyati bilan ham tanishdi. Ushbu tikuvchilik korxonasida tibbiyot xodimlari uchun yiliga 150 ming dona maxsus kiyimlar ishlab chiqarilmoqda. Korxonada shu atrofda yashovchi 100 nafar xotin-qiz ishli boʻldi.
Prezident ishchi ayollar bilan suhbatlashdi. Ularning oilaviy va mehnat sharoitlari bilan qiziqdi.
Davlatimiz rahbari Sergeli tumanida barpo etilgan ekoparkni borib koʻrdi.
Oʻtgan yil 21-mayda Uchtepa tumaniga tashrif chogʻida Toshkent shahri tumanlarida istirohat bogʻlari tashkil etib, aholining dam olishi uchun sharoitlarni kengaytirish boʻyicha topshiriq berilgan edi.
Shunga muvofiq, Sergeli tumanida umumiy maydoni 10 gektar boʻlgan “Flowers Garden Park” tashkil etildi. Shundan 5 gektari bogʻ, 5 gektari gul sotish markazidir. Boqqa yirik gulli magnoliya, fotiniya frazeri, qora sosna, igna bargli archa, “Krimson king” chinori kabi 30 turdagi 6 mingdan ziyod manzarali daraxt va 20 turdagi 60 mingdan ziyod buta olib kelib ekilgan. Aholining koʻngilli hordiq chiqarishi uchun restoran, savdo shoxobchalari tashkil etilgan.
Turkiyaning “Natural Peyzaj” shirkati bilan hamkorlikda bunyod etilgan bogʻda 200 ta ish oʻrni yaratilgan. Malakali agronom va entomologlar jalb etilgan.
Davlatimiz rahbari bogʻda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, manzarali daraxtlar va gul doʻkonlarini koʻzdan kechirdi.
Yangi ekoparkda Sergeli tumani mutasaddilari, aholi vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
– Bugun bu yerga kelishimdan maqsad – koronavirus pandemiyasi tufayli yuzaga kelgan hozirgi murakkab vaziyatda xalqimizni nimalar oʻylantirayotgani, odamlar hayotini yaxshilash uchun yana nimalar qilish kerakligini birgalikda fikrlashib olish, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Sergeli tumani uchun shakllantirilgan investitsiya loyihalari muhokama qilindi.
Jumladan, joriy yilda umumiy qiymati 1,8 trillion soʻmlik 61 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, 5 mingdan ziyod ish oʻrni yaratish rejalashtirilgan.
Shuningdek, 22 ta loyiha boʻyicha 83 million dollar miqdorida horijiy sarmoyalar oʻzlashtiriladi.
Misol uchun, Toshkent quvur zavodida joriy yilda xitoylik hamkorlar bilan birga 85 million dollar investitsiya evaziga yiliga 500 ming tonna metall list ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushiriladi.
Chirchiq daryosining Bektemir va Sergeli tumanlaridan oqib oʻtuvchi 16 kilometrlik qismidagi oʻzanlarni 65-80 metrgacha qisqartirish orqali qoʻshimcha 565 gektar boʻsh yer zaxirasi paydo boʻladi. Bu yerda yangi investitsiya loyihalarini joylashtirish orqali qoʻshimcha 160 ming yangi ish oʻrni yaratish mumkin. Mutasaddilarga bu masalani atroflicha hisob-kitob qilib, ularni amalga oshirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz kichik biznesni rivojlantirish, aholi tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash orqali bandlikni oshirish, kambagʻallikni qisqartirish zarurligini taʼkidladi.
Transport va kommunal xoʻjalik infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha qator loyihalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ tomonidan qiymati 83 million dollar boʻlgan, 7 kilometr uzunlikdagi Sergeli yer usti metrosi qurilmoqda. Uni joriy yil sentyabr oyida foydalanishga topshirish vazifasi qoʻyildi.
Oqova suv va isitish tarmoqlarini yaxshilash, markaziy issiqlik tizimini yopiq tizimga oʻtkazish orqali modernizatsiya qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Наша цель - сохранение здоровья и повышение благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 мая в целях ознакомления с проводимой работой по созданию условий для населения, улучшению жизни и повышению благосостояния граждан посетил Сергелийский район столицы и Зангиатинский район Ташкентской области.
Сначала Президент ознакомился со строительством специализированной многопрофильной больницы в Зангиатинском районе Ташкентской области.
Пандемия коронавируса, охватившая весь мир, представляет собой серьезную угрозу для жизни человека. Принятые в нашей стране своевременные меры, высокая сознательность народа и терпеливое соблюдение карантина позволяют предотвратить массовое распространение инфекции. Важным фактором в этом стало сооружение в короткие сроки лечебно-профилактических учреждений и карантинных зон.
Общая проектная стоимость специализированной больницы в Зангиатинском районе составляет 504 миллиарда сумов. На площади в 33 гектара строятся 2 комплекса. Учтены специфика лечения инфекционных заболеваний и требования современной медицины.
В частности, все стационарные койки боксированны, каждая комната автономна и с отдельной вентиляцией. У каждой палаты отдельные вход и выход. При поступлении пациенты помещаются непосредственно в палату через шлюз.
Все корпуса и отделения соединены стерильными и нестерильными коридорами. «Чистые» коридоры используются только медиками для выполнения своих обязанностей. Они проходят через санитарные пропускники. Все это обеспечивает безопасность как лиц с неподтвержденным диагнозом, так и врачей и другого персонала.
Глава государства ознакомился с созданными в больнице условиями. В беседе с ответственными лицами отмечена важность эффективного использования нового объекта, стимулирования медицинских работников.
– Строить такие современные больницы – трудно, а еще труднее эффективно пользоваться ими. Поэтому руководить должен не врач, а опытный организатор. Следует внедрить бонусную систему оплаты труда. Если работают хорошо, пусть и зарабатывают соответственно, – предложил Шавкат Мирзиёев.
Больница рассчитана на 2000 коек. При необходимости она может быть трансформирована и вмещать до 4000 больных.
Президент тщательно осмотрел приемное отделение, карантинную зону, лабораторные и процедурные кабинеты, санитарно-гигиенические помещения.
Посредством видеоконференцсвязи состоялась беседа с врачами в Каракалпакстане и областях. Даны указания по созданию комплексной системы телемедицины, возможностей для подключения районов к областным больницам и далее к республиканским медицинским центрам, расширению обучения и обмена опытом между медицинскими работниками.
В отделении интенсивной терапии на 72 места каждая койка оснащена оборудованием для искусственной вентиляции легких и другой лечебной аппаратурой. Отделение может быть переоборудовано под нужды кардиологической, неврологической и педиатрической помощи.
Воздушные потоки в операционных организованы по однонаправленному принципу, без образования турбулентности. Благодаря этому воздух остается стерильным.
Глава государства побеседовал с медицинскими работниками, начинающими деятельность в клинике.
– Сооружая новые больницы и развивая частную медицину, мы создаем конкурентную среду. Теперь нужны современные врачи и медсестры. Вы должны служить нашему народу, неустанно работая над собой и осваивая мировые достижения, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Лаборатория оснащена новейшим оборудованием в области вирусологии, биохимии и иммунологии, микробиологии и паразитологии. Так, если применяемые в других местах приборы для полимеразной цепной реакции способны проверить в среднем 40 анализов за 5 часов, то данная техника может проверить 90 образцов за 2 часа.
Здесь же состоялась презентация о мощностях областных и республиканских медицинских учреждений, а также их взаимодействии.
– Многие больницы, диагностические центры расположены разрозненно. Качество диагностики и лечения не отвечает требованиям. А средства тратятся. В каждом деле должен быть критерий – какую пользу наш народ получает от каждого потраченного государством сума, – подчеркнул Президент.
В сложной эпидемиологической ситуации эта больница с учетом особенности инфекционных заболеваний будет служить специальным учреждением, соответствующим всем санитарно-эпидемиологическим требованиям. После стабилизации эпидемиологической ситуации учреждение будет действовать в качестве многопрофильной медицинской клиники.
В частности, здесь при помощи современных технологий будут организовываться дистанционные медицинские осмотры и консилиумы, и учреждение будет служить в качестве платформы клинической базы для повышения квалификации учащихся и студентов высших и средних специальных медицинских учебных заведений.
Глава государства осмотрел 16-этажный жилой дом, возведенный в Сергелийском районе столицы.
Здание сооружено по современным стандартам, с соблюдением требований сейсмостойкости. Использованы энергосберегающие стеновые материалы. Дом подключен к интернету, обеспечен видеонаблюдением и противопожарными средствами, состоит из 80 двух- и трехкомнатных квартир, которые были переданы малообеспеченным и нуждающимся в жилье семьям.
Президент побывал в гостях у семьи Шарофиддина и Шахнозы Джурабаевых, побеседовал с ними.
Семья жила в съемной квартире на протяжении 14 лет.
За последние три года в Сергелийском районе было сдано в эксплуатацию 460 многоэтажных домов на 19522 квартиры. Построены 26 махаллинских гузаров образцового типа. Ведется работа по возведению детских садов, школ, поликлиник и других объектов, созданию достойных условий для населения.
Сегодня во всех сферах нужны и передовой международный опыт, и практика. Особенно это важно для системы образования, потому что качество – это приоритетный критерий. А в воспитании молодого поколения ни в коей мере недопустимо безразличие.
Это предусмотрено проводимыми под руководством Президента реформами по укреплению материально-технической базы учреждений народного образования, созданию дополнительных условий для обучения молодежи, разработке механизмов оперативного устранения проблем и недостатков в системе.
К тому же требованием времени являются строительство общеобразовательных учреждений нового типа, поэтапная модернизация в соответствии с современными требованиями ранее возведенных зданий, применение современных педагогических технологий в учебно-воспитательном процессе.
Недавно на массиве Сергели-5А города Ташкента была сдана в эксплуатацию общеобразовательная школа №329.
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел данное учебное заведение.
В этом районе строятся многоэтажные дома, возводятся новые жилые массивы, соответственно растет численность населения. В 2019 году здесь началось строительство четырех новых школ. Две из них уже сооружены. Они стали достойным подарком для детей и их родителей.
Обычно крупные школы могут принять 700 учащихся. Средняя общеобразовательная школа №329 рассчитана на 1680 мест. При ее строительстве использован опыт Президентских школ, создание которых началось в 2019 году.
Четырехэтажное здание школы имеет 48 классных комнат, в том числе 20 предметных кабинетов, 14 кабинетов для начальных классов и 14 – для обучения иностранным языкам. В лабораториях, кружках, электронной библиотеке, медицинском пункте, актовом зале, на кухне и спортивных площадках созданы современные условия.
Примечательно, что в школе имеются кабинеты профориентации, которые обеспечены необходимым оборудованием, инструментами, приборами, тканями и материалами, чтобы прививать детям любовь к труду, ремеслам, современным профессиям.
В целях обеспечения качества образования директор был назначен на конкурсной основе, а учителя – по итогам тестовых испытаний.
Глава государства подчеркнул, что уровень школьных учебников не соответствует требованиям, необходимо совершенствовать учебные планы на основе передового зарубежного опыта. Даны указания по обеспечению качественного образования, организации профориентации начиная с 7-го класса.
– Когда мальчики и девочки изучают профессию, растет их уверенность в себе, ширится кругозор, родители будут довольны. Мы должны инвестировать в школы сегодня, чтобы завтра не приходилось тратить деньги на решение социальных проблем. Если мы не воспитываем наших детей личностями патриотичными и полезными для общества, значит мы предаем наше будущее, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Как известно, по инициативе Президента в школьную программу были включены уроки шахмат. Очередное важное предложение было сделано во время знакомства с кабинетом музыки.
– Я бы хотел, чтобы каждый мальчик и девочка умели играть хотя бы на одном музыкальном инструменте, – сказал глава государства.
На совещании от 23 августа 2019 года Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что развитие школьного образования должно стать общенациональной целью, всенародным движением. За последние три года в стране было построено более 160 общеобразовательных и созданы десятки специализированных школ. Заработная плата учителей увеличена в среднем в 2,5 раза. Все это служит повышению качества образования, укреплению авторитета педагогов в обществе.
Когда в сентябре 2016 года Шавкат Мирзиёев объявил, что через пять лет в Сергелийском районе будет построено 500 многоэтажных домов, многие были удивлены. В декабре 2018 года глава государства ознакомился с ходом реализации этого плана.
Сегодня здесь большой современный массив. За последние 3 года в районе сдано в эксплуатацию 460 многоэтажных домов на 19522 квартиры.
Возведены 26 махаллинских гузаров образцового типа. Сюда переехало более 100 тысяч человек, в результате чего общая численность населения района превысила 276 тысяч человек.
Президент Шавкат Мирзиёев в целях повышения благополучия жителей новых массивов, эффективной организации инфраструктуры предложил образовать микрорайон «Янги хаёт» («Новая жизнь») с непосредственным подчинением хокимияту города Ташкента.
Принимаются меры по поставке сельхозпродукции населению Ташкента по низким ценам и без посредников. На первом этапе на дехканских рынках было установлено 256 специальных лавок. В рамках второго этапа в 514 махаллях столицы организованы 2316 мобильных ярмарок и 634 стационарных магазина.
За Сергелийским районом была закреплена Кашкадарьинская область. Разработана специальная лавка-контейнер, чтобы фермеры могли привозить и продавать свою продукцию.
Глава государства ознакомился с такой лавкой на территории махалли "Ташаббус".
– Если помочь фермерам и создать условия, чтобы они свободно привозили и продавали свою продукцию, цены на продукты питания в Ташкенте можно снизить на 15-20 процентов. Доступ к недорогим и качественным продуктам создаст удобство для людей, а наличие постоянных клиентов облегчит работу дехкан. Теперь необходимо закрепить конкретные области за другими районами и создать такие малогабаритные лавки со своим холодильником в махаллях, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент ознакомился также с деятельностью ООО «MADENA СOLLECTION» на массиве Сергели-5А. Это швейное предприятие в год выпускает 150 тысяч единиц спецодежды для медицинских работников. Здесь трудятся 100 женщин – жительниц района.
Глава государства побеседовал с работницами, поинтересовался условиями жизни и труда.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил созданный в Сергелийском районе новый экопарк.
В ходе посещения Учтепинского района 21 мая прошлого года глава государства поручил создать больше парков в районах Ташкента и расширить условия для отдыха населения.
Так, в Сергелийском районе образован Flowers Garden Park общей площадью 10 гектаров, включая сад на 5 гектаров и современный цветочный центр на территории такого же размера.
В парке высажено более 6 тысяч декоративных деревьев 30 видов, в том числе магнолия, фотиния, черная сосна, ель, клен "Кримсон кинг" и другие, а также более 60 тысяч кустарников 20 видов. Действуют рестораны и магазины.
В построенном в сотрудничестве с турецкой компанией “Natural Peyzaj” центре культуры и отдыха создано 200 рабочих мест. Привлечены квалифицированные агрономы и энтомологи.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в парке, осмотрел декоративные деревья и цветочные магазины.
В новом экопарке состоялась встреча с руководством и жителями Сергелийского района.
– Сегодня я приехал сюда узнать, что волнует наших людей в нынешней сложной ситуации, вызванной пандемией коронавируса, и вместе обсудить, что еще нужно сделать, чтобы улучшить их жизнь, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Рассмотрены инвестиционные проекты, сформированные для Сергелийского района.
В частности, в текущем году планируются реализация 61 инвестиционного проекта на сумму 1,8 триллиона сумов, создание более 5 тысяч рабочих мест.
Будут также осуществлены 22 проекта с участием иностранных инвестиций на 83 миллиона долларов.
К примеру, на Ташкентском трубном заводе совместно с китайскими партнерами будет запущено производство 500 тысяч тонн листового металла в год. В этот проект в текущем году будет инвестировано 85 миллионов долларов.
За счет сужения до 65-80 метров русла реки Чирчик на ее 16-километровом участке в Бектемирском и Сергелийском районах появится резерв на 565 гектаров земли. Разместив здесь новые инвестиционные проекты, можно будет создать 160 тысяч новых рабочих мест. Ответственным лицам поручено детально проработать этот вопрос.
Глава государства подчеркнул необходимость развития малого бизнеса, повышения занятости и сокращения бедности путем поддержки инициатив населения.
Реализуется ряд проектов по развитию транспортной и коммунальной инфраструктуры. В частности, АО "Узбекистон темир йуллари" ведется строительство Сергелийского надземного метро протяженностью 7 километров и стоимостью 83 миллиона долларов. Поставлена задача сдать эту линию в эксплуатацию в сентябре нынешнего года.
Даны указания по улучшению канализационных и тепловых сетей, модернизации централизованного отопления путем перевода его в замкнутую систему.