Ko‘cha va xonadonlar yanada obod bo‘ladi
Qoraqalpog‘istonda “Jonajon yurtim obodligiga o‘z hissamni qo‘shaman” shiori ostida obodonlashtirish ishlari boshlandi. Unga ko‘ra, barcha mahallalardagi ko‘chalarni, xonadonlarni obodonlashtirishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar amalga oshiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi axborot xizmati ma’lumotiga ko‘ra “Obod xonadon”, “Obod ko‘cha” va “Obod mahalla” tadbirlari doirasida fuqarolar yig‘inlari hududida istiqomat qilayotgan yordamga muhtoj oilalarning uy-joylari ta’mirlanadi, mavjud muammolar bartaraf etiladi.
Ushbu tadbirlar ijrosini ta’minlash uchun hududlarda shtab hamda ishchi guruh tuzilgan. Shahar va tumanlarga mutaxassislar mas’ul qilib belgilangan.
Guruh a’zolariga barcha mahallalarni obodonlashtirish maqsadida iyunь-iyulь-avgust oylarida aholi o‘rtasida targ‘ibot va amaliy choralarni amalga oshirishga qaratilgan vazifalar belgilangan. Hokim o‘rinbosarlari rahbarligidagi shtab a’zolari mahallalardagi xonadonlarni obod qilish bo‘yicha rejalari ishlab chiqilgan.
Eslatib o‘tamiz, Prezidentimiz joriy yil 5-6-iyunь kunlari Farg‘ona viloyatiga safari davomida mahallalar obodligi, ko‘chalar va xonadonlarning tozaligini ta’minlash, aholining yordamga muhtoj qatlamiga har tomonlama yordam berish ishlarini yanada ko‘chaytirish bo‘yicha vazifalarni belgilab bergan edi. Shu topshiriqlar ijrosi bo‘yicha hozirda hududda keng ko‘lamli ishlar boshlab yuborildi.

В Республики Каракалпакстан под девизом «Внесем свой вклад в благоустройство родного края» начались широкомасштабные. В их рамках будут осуществлены мероприятия, направленные на благоустройство улиц, домов во всех махаллях.
По сообщению пресс-службы Совета Министров Республики Каракалпакстан в рамках мероприятий «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля» будет отремонтировано жилье и устранены имеющиеся проблемы семей, проживающих на территории махаллей и нуждающихся в помощи.
Для исполнения намеченных мероприятий на этих территориях созданы штабы и рабочие группы. В городах и районах ответственными утверждены специалисты.
Перед членами групп поставлены задачи по проведению разъяснительной работы среди населения и оказанию практической помощи в проведении благоустройства во всех махаллях. Членами штаба под руководством заместителей хокимов разработаны планы по благоустройству домов в махаллях.
Напоминаем, что Президент страны 5-6 июня текущего года во время поездки в Ферганскую область определил задачи по дальнейшему благоустройству махаллей, улиц, содержанию в чистоте домов, оказанию всесторонней помощи нуждающимся слоям населения. По исполнению этих заданий в настоящее время в регионах начались широкомасштабные работы.