Mehr-oqibat va yaxshilikdan masrur koʻngillar
Fargʻona viloyati Bagʻdod tumanida 737 ta ehtiyojmand va ijtimoiy himoyaga muhtoj oilaga moddiy yordam pullari tarqatildi.
“Qoʻshtegirmon” mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi Teshaboyevlar oilasi kuni kecha ogʻir judolikka uchradi: xonadon sohibasi uzoq vaqt davom etgan kasallikdan vafot etdi. Tuman hokimligi vakillari marhumning yaqinlariga hamdardlik izhor qilib, oilaga atalgan pul mablagʻini topshirganlarida xonadon sohibi Rahimberdi akaning yuragi toʻliqdi. Koʻrsatilgan bunday eʼtibor va gʻamxoʻrlik uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Hafizaxon aya Umrzoqova esa “Xoʻjaqishloq” mahalla fuqarolar yigʻinida qizi va nabirasi bilan yashaydi. Hayot bu oilani ham yaxshigina sinovlarda toblagan. Lekin, shukr, el-ulus, mahalla-koʻy ularni qarovsiz qoldirgani yoʻq. Yaqinda bu oilaga 2 bosh mayda shoxli chorva mollari, 200 kilogramm miqdorida bugʻdoy ajratildi, “Saxovat va koʻmak” fondi tomonidan 14 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari muntazam yetkazib berilmoqda. Shuningdek, mahalladoshlar koʻmagi bilan Hafizaxon ayaga tegishli uyning tom qismi shifer qilindi.
Tuman hokimi Alibek Tursunov xonadon egalariga pul mablagʻini topshirar ekan, mamlakatimizda hech kim eʼtibordan chetda emasligini taʼkidladi.
– Yaqinda Hindiston davlatiga jarrohlik amaliyotini olish uchun borib keldim, – deydi “Obod yurt” mahallasida yashovchi Shalolaxon opa Joʻrayeva. – Ichki aʼzolarimda kasallik aniqlangan, shunga doimiy ravishda davolanib turaman. Oʻzingizdan qolar gap yoʻq, bugun chet davlatga borib davolanish oson ekanmi?! Bu yoqda karantin, butun dunyoda shu ahvol. Shunga, sal qiynalib qolgan edik. Ammo ming rahmat, mahalla vakillari kunda-kunora holimizdan xabar olishadi, har tomonlama yordam berib turishibdi. Ayniqsa, tumanimiz hokimining xonadonimizga kirib kelgani, hukumat tomonidan ajratilgan moddiy yordam mablagʻini topshirgani bizni judayam xursand qildi. Kuni kecha pensiya va nafaqalarni oshirish boʻyicha farmon qabul qilishdi. Shunday sinovli kunlarda bizga katta eʼtibor qaratishmoqda.
Bugun qaysi bir yurtdoshimiz bilan gaplashmang, pandemiya davrida koʻrsatilayotgan yordam uchun oʻzlarining samimiy dil izhorlarini bildirmoqda.

В Багдадском районе Ферганской области 737 нуждающимся и социально уязвимым семьям оказана материальная помощь.
Семья Тешабаевых, проживающая на территории схода граждан махалли “Куштегирмон”, понесла тяжелую утрату – после продолжительной болезни скончалась хозяйка дома. Представители районного хокимията выразили соболезнование близким покойной и передали предназначенные семье деньги главе семьи Рахимберди-ака. Он искренне поблагодарил их за проявленные заботу и внимание.
Хафизахон-ая Умрзакова проживает с дочкой и внучкой в сходе граждан махалли “Хужакишлок”. Жизнь также потрепала эту семью. Однако они никогда не остаются без внимания махалли и народа. Недавно этой семье выделили две головы мелкого рогатого скота, 200 килограммов зерна. Фонд «Доброта и поддержка» регулярно доставляет 14 видов продуктов питания. С помощью жителей махалли крышу дома покрыли шифером.
Хоким области Алибек Турсунов передал семье денежные средства и отметил, что в нашей стране никто не остается без внимания.
- Недавно в Индии мне сделали операцию, - говорит жительница махалли “Обод юрт” Шалолахон-опа Жураева. - У меня проблемы с внутренними органами, поэтому регулярно лечусь. А за рубежом это делать затратно. Кроме того, трудности возникли из-за карантина. Спасибо представителям махалли, которые регулярно навещают нас, оказывают всестороннюю помощь. Посещение нашего дома хокимом района, передача выделенных государством денежных средств очень порадовали нас. На днях был принят указ о повышении размеров пенсий и пособий. В такие тяжелые дни уделяют большое внимание, что очень вдохновляет.
Сегодня каждый гражданин нашей страны выражает благодарность за оказываемую в период пандемии помощь.