Har bir murojaat eʼtiborda
Buxoroda Prezident Administratsiyasi, Xalq qabulxonasi, shuningdek 20 ga yaqin vazirlik va idoralar mutasaddilari ishtirokida sayyor qabul oʻtkazilmoqda.
Sayyor qabulning birinchi kunida Buxoro va Kogon shaharlari, Qorovulbozor hamda Kogon tumanlari fuqarolarining muammolari oʻrganildi.
Yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan tushgan murojaatlarni koʻrib chiqishda vazirlik va idoralar mutasaddilari, viloyat hokimi vazifasini vaqtincha bajaruvchi Farhod Umarov va sektorlar rahbarlari, shahar va tumanlar hokimlari, tegishli tashkilot, idora va muassasalar, huquqni muhofaza qilish organlari mutasaddilari ham ishtirok etdi.
Qabul davomida 442 nafar fuqaroning jami 449 ta masala boʻyicha murojaatlari kelib tushdi. 136 ta murojaat ijobiy hal etildi. 55 ta murojaatga huquqiy maslahat berildi. 68 ta murojaatga tushuntirish ishlari olib borildi. 190 ta murojaat ijro uchun nazoratga olindi.
– Kogon tumani Kulolon qishlogʻidagi 12 ta xonadon suv bilan taʼminlanmagan, – deydi mazkur qishloqda yashovchi Murod Turdiyev. – “Uy suv taʼminot” AJ vakillariga murojaat qildim. Murojaatim ijobiy hal etildi. Bundan xursandmiz. Ogʻirimiz yengil boʻldi.
– Darhaqiqat, mazkur masalada mahalliy hokimiyat vakillari bilan kelishgan holda quvurlar yotqizilib, suv bilan taʼminlash ishlari boshlandi, – deydi “Uy suv taʼminot” AJ boshqarma boshligʻi Berdimurod Tursunov. – Tez kunlarda mazkur 12 ta xonadon ham toza ichimlik suvi bilan taʼminlanadi.
Qabul davomida ijtimoiy muhofazaga muhtoj oilalarni har jihatdan qoʻllab-quvvatlash, moddiy yordam, inson haq-huquqlari, ichki ishlar, prokuratura va sud ishlari bilan bogʻliq harakatlar, shuningdek, uy-joy taʼminoti, sogʻliqni saqlash, joylarda tibbiy xizmat sifatini yaxshilash, tadbirkorlik faoliyati uchun bank imtiyozli kredit mablagʻini ajratish, qolaversa, ichki yoʻllarni taʼmirlash, gaz va elektr taʼminoti, kommunal xizmat, mehnat va bandlik yoʻnalishlariga oid murojaatlar kelib tushdi.
Eng koʻp murojaat tushgan soha ichki ishlar faoliyatiga oid boʻlib, 64 tani tashkil etdi. Sud qarorlari yuzasidan 53 ta, prokuratura organlariga 48 ta, ish bilan taʼminlash boʻyicha esa 24 ta murojaat kelib tushgan.

В Бухаре проходит выездной прием с участием ответственных работников Администрации, Народной приемной Президента, а также около 20 министерств и ведомств.
В первый день выездного приема были изучены проблемы жителей Бухары и Кагана, Караулбазарского и Каганского районов.
В рассмотрении обращений юридических и физических лиц участвовали временно исполняющий обязанности хокима области Фарход Умаров и руководители секторов, хокимы городов и районов, ответственные работники министерств и ведомств, соответствующих организаций и учреждений, правоохранительных органов.
В ходе приема поступило 449 обращений от 442 граждан. Из них 136 были решены положительно, по 55 - даны правовые консультации, по 68 - разъяснения, 190 - взяты на контроль для исполнения.
– 12 домов в селе Кулолон Каганского района не обеспечены водой, - говорит житель этого села Мурод Турдиев. - Представители АО "Уй сув таъминот" положительно решили нашу проблему, чему мы очень рады.
– Действительно, по согласованию с представителями местного хокимията проложены трубы и начата работу по обеспечению водой, - говорит начальник управления АО "Уй сув таъминот" Бердимурод Турсунов. - В ближайшие дни эти дома будут обеспечены чистой питьевой водой.
На приеме поступило множество обращений касательно всесторонней поддержки семей, нуждающихся в социальной защите, жилищного обеспечения, улучшения качества медицинских услуг на местах, выделения льготных кредитов, ремонта внутренних дорог, газо- и электроснабжения, коммунального обслуживания, занятости, а также действий, связанных с правами человека, органами внутренних дел, прокуратуры и судебными делами.
Больше всего (64) обращений касательно органов внутренних дел. 53 обращения были связаны с судебными решениями, 48 - касались деятельности органов прокуратуры, 24 - вопросов трудоустройства.