Fargʻona viloyati Soʻx tumanida amalga oshirilayotgan keng qamrovli bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari hudud chiroyini yana ochmoqda.
Kundan kunga yangi inshootlar boʻy koʻrsatayotgan boʻlib, aholini qiynab kelayotgan muammolar ham oʻz yechimini topayotir. Sanoat, xizmatlar va qishloq xoʻjaligini rivojlantirish boʻyicha 95 ta loyihani amalga oshirish jarayoni boshlandi.
“Demursad” mahalla fuqarolar yigʻinida tadbirkor Ozodjon Odilov tomonidan umumiy qiymati 5 milliard soʻm boʻlgan zamonaviy toʻyxona xizmatini tashkil etish investitsiya loyihasi bajarilmoqda. Buning natijasida 20 nafar yangi ish oʻrinlari yaratiladi.
– Prezidentimiz tomonidan yaratib berilgan imkoniyatlardan samarali foydalanish har bir tadbirkor uchun eng masʼuliyatli vazifa, - deydi tadbirkor Ozodjon Odilov. – Ayniqsa, chekka hududlarda ham xizmat koʻrsatish sifatini yaxshilash lozim. Mazkur majmuada savdo va xizmat koʻrsatish uchun barcha shoxobchalarning faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Umumtaʼlim maktablarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida 1,4,16,17,19 va 22-taʼlim maskanlariga 99 dona yangi kompyuterlar topshirildi. Bu soʻxlik yoshlarni axborot texnologiyalarni oʻzlashtirishida muhim oʻrin tutadi. Shuningdek, ayni kunlarda ichimlik suvi, elektr taʼminotini yaxshilash borasidagi ishlar izchil davom ettirilmoqda.
1-sektor hududiga kiruvchi Tul mahallasining “Yoshlik” koʻchasida istiqomat qiluvchi aholini endilikda elektr-energiyasidan boʻlgan muammolari bartaraf etildi.
– Koʻchamizda yuzga yaqin xonadonlar bor, – deydi mahallada yashovchi fuqaro Guldiyor Irgashev. – Davlat dasturi doirasida bizning koʻchamizga yangi transformator oʻrnatildi. Mahallamizdagi barcha eski simyogʻochlar oʻrniga yangi zamonaviy temir-beton tayanchlar oʻrnatilsa, bu borada bizda umuman muammo qolmaydi.
Tuman elektr tarmoqlari korxonasi bosh muhandisi Dodoorif Raupovning maʼlumotiga koʻra, shu kungacha tumanga 35 ta transformator olib kelindi.
“Qizilqiyoq” mahalla fuqarolar yigʻinida ham keng koʻlamli qurilish- taʼmirlash ishlari olib borilmoqda. Bugungi kunda uzunligi 1 kilometr boʻlgan piyodalar yoʻlakchasi, 2 ming 250 metr masofaga betonli qoplama yotqizildi.
“Chumoqcha” mahalla fuqarolar yigʻini tumanning 4-sektori hududida joylashgan.Mahalla ahlini suv taʼminotidagi muammolarga barham berish, shuningdek, elektr-energiyasi, yoʻl qurilishidagi kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida olib borilayotgan ishlar eʼtirofga loyiq.
Mahalla fuqarolar yigʻini raisi Ulugʻbek Xoʻjamovning taʼkidlashicha, “Navobod” koʻchasida ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash maqsadida 2,7 kilometr masofaga tarmoq tortish ishlari davom etmoqda. “Tagimazor” koʻchasiga yangi beton tayanchlar oʻrnatilmoqda. Endi eski simyogʻochlar oʻrnini yangi zamonaviy beton tayanchlar egallaydi. Shuningdek, “Soʻx” koʻchasida 1 kilometr masofadagi yoʻllarga piyodalar yoʻlakchasi qurish ishlari davom etmoqda.

Широкомасштабная созидательная работа в области строительства и благоустройства, осуществляемая в Сохском районе Ферганской области, служит дальнейшему развитию района.
Строящиеся здесь новые здания и сооружения придают особую красоту местности. Проблемы населения находят свое решение. Здесь идет процесс реализации 95 проектов по развитию отраслей промышленности, сферы услуг и сельского хозяйства.
Предприниматель Озоджон Одилов реализует инвестиционный проект общей стоимостью 5 миллиардов сумов по строительству современного здания для свадебных торжеств на территории махаллинского схода граждан «Демурсад». В результате будет создано 20 новых рабочих мест.
– Эффективное использование возможностей, созданных Президентом страны для предпринимателей, является ответственной задачей, – говорит предприниматель Озоджон Одилов. – Нужно улучшить сферу услуг в отдаленных районах. В данном комплексе будет налажена деятельность торговых точек и пунктов по оказанию всех услуг.
Общеобразовательным школам №№ 1, 4, 16, 17, 19, 22 в целях укрепления их материально-технической базы передано 99 новых компьютеров. Это имеет важное значение в освоении подрастающим поколением информационных технологий. Также сейчас ведется последовательная работа по улучшению системы обеспечения населения питьевой водой и электроэнергией.
Устранены проблемы населения махалли «Тул», входящей в состав первого сектора, связанные с электроснабжением.
– На нашей улице проживает около ста семей, – говорит житель махалли Гулдиер Иргашев. – В рамках государственной программы на нашей улице установлен новый трансформатор. Еще нужно установить железобетонные столбы вместо деревянных. Тогда больше не останется проблем.
Как сообщает главный инженер районного предприятия электросетей Додоориф Раупов, на сегодняшний день в район доставлено 35 трансформаторов.
В махалле «Кизилкиёк» тоже идет широкомасштабная ремонтно-строительная работа. Здесь забетонирован тротуар протяженностью в один километр и заасфальтировано 2 250 метров дороги.
Махалля «Чумокча» расположена на территории четвертого сектора. Здесь решены проблемы населения, связанные с питьевой водой, электроснабжением, дорожным строительством. Как отметил председатель схода граждан данной махалли Улугбек Хужамов, в целях улучшения водоснабжения населения махалли продолжается работа по проведению водопроводной сети протяженностью 2,7 километра. На улице Тагимозор устанавливаются новые бетонные столбы. Также продолжается работа по бетонированию тротуара длиной в один километр.