Инсон қадри – эзгу қадрият
Наманган вилоятида кам таъминланган ва ногиронлиги бор хотин-қизлардан бир гуруҳига бепул ва имтиёзли кредит асосидаги арзон уй-жойларнинг калитлари топширилди.
Шу муносабат билан Тўрақўрғон туманида ташкил этилган тадбирда давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, меҳнат фахрийлари, ёшлар ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Тадбирда мамлакатимизда аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши эканлиги, хусусан, кам таъминланган ва жисмоний имконияти чекланган юртдошларимизни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш, уларнинг жамиятда ўз ўрнини топиши борасида изчил ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
– Айниқса, кейинги йилларда кам таъминланган оилалар, ногиронлиги бор кишиларни имтиёзли равишда уй-жой билан таъминлаш, жисмоний, ақлий имкониятига яраша меҳнат билан банд бўлиши учун шароитлар яратиш борасида ҳеч қайси бир давлатда бўлмаган ишлар амалга оширилмоқда, – дейди меҳнат фахрийси Д.Дадажонова. – Мен ҳам бир вақтлар юқори лавозимларда ишлаганман. Ўша пайтларда ўзимиз хоҳласак, муҳтожларга ёрдам беришни ўйласак ҳам шундай ишларни қила олмас эдик, сиёсий жиҳатдан ҳам, иқтисодий жиҳатдан ҳам бундай тадбирларнинг иложи йўқ эди. Демак, бу мустақиллик берган имкониятлар самарасидир. Қани энди, ўша пайтлардаги куч-ғайратим ҳозир ҳам бўлса-ю, мана энди ишласам...
Тадбирда вилоят ишчи гуруҳларининг ўрганишлари, халқ қабулхоналари ва маҳаллий ҳокимликларга тушган мурожаатлар асосида махсус ишчи комиссияси томонидан шакллантирилган рўйхатга мувофиқ, 90 нафар кам таъминланган ва ногиронлиги бор хотин-қизларга мавжуд ички имкониятлардан фойдаланиб барпо қилинган уй-жойларнинг калитлари топширилди.
– Бу биз учун бир умрлик совға бўлди, – дейди Мингбулоқ туманида истиқомат қилувчи уй бекаси Ф.Шерматова. – Шундай меҳр-оқибат, ғамхўрликлар учун Президентимиз, халқимиз, вилоятимиз раҳбарларидан миннатдорман.

Человек - высшая ценность
В Наманганской области группе малообеспеченных и имеющих инвалидность женщин вручили ключи от доступного жилья, предоставленного бесплатно или на основе льготного кредита.
В состоявшемся в этой связи мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, ветераны труда, молодежь, работники средств массовой информации.
На мероприятии отмечалось, что в нашей стране социальная защита населения является одним из приоритетных направлений политики государства, в частности, проводится работа по материальной и моральной поддержке малообеспеченных соотечественников, граждан с ограниченными физическими возможностями, содействию в обретении ими достойного места в обществе.
- В последние годы в нашей стране проводится работа по обеспечению малообеспеченных семей, инвалидов жильем на льготных условиях, их трудоустройству, - говорит ветеран труда Д.Дадажонова. - Это результат возможностей, предоставленных независимостью.
На мероприятии в соответствии с проведенным рабочими группами изучением и перечнем, составленным специальной рабочей комиссией на основе поступивших в народные приемные и местные хокимияты обращений, 90 малообеспеченным и имеющим инвалидность женщинам вручили ключи от домов.
- Для нас это подарок на всю жизнь, - говорит домохозяйка из Мингбулакского района Ф.Шерматова. - За любовь и заботу мы благодарны Президенту, народу и руководству области.