Хайрулло Бозоровнинг тадбиркорлар қабули узлуксиз 10 соатдан ортиқ давом этди
Фарғона шаҳридаги “Тадбиркорлар уйи”да Фарғона вилояти ҳокими Хайрулло Бозоровнинг навбатдаги тадбиркорлик қабули бўлиб ўтди.
Эрталабдан бошланган қабул узлуксиз 10 соатдан зиёд давом этди ва 150 дан зиёд тадбиркорнинг мурожаати кўриб чиқилди. Вилоятда тадбиркорлар ва фуқароларнинг давлат ҳокимияти органларига ишончи тобора ортиб бораётгани, сўнгги ойларда вилоят ҳокими қабулига келаётганлар сонининг муттасил ўсаётганида намоён бўлмоқда. Шу билан бирга, шаҳар ва туман ҳокимлари ўз ҳудудларида тадбиркорлар масалалари ва мурожаатларига янада жиддий ёндашишлари лозимлигини кўрсатмоқда.
Қабулда иштирок этган тадбиркорлар вилоят раҳбарига банк кредити ва субсидия олишга кўмаклашиш, ишлаб чиқариш ва қишлоқ хўжалиги учун ер майдони ва бўш турган бино-иншоотлар ажратиб бериш, ишлаб чиқариш корхоналарида газ ва электр таъминотини яхшилаш, давлат-хусусий шериклик асосидаги лойиҳаларни амалга ошириш, маҳсулот реалициясига ёрдамлашиш, шунингдек солиқ тўлаш бўйича енгилликлар тақдим этиш, кадастр ва эгалик ҳуқуқи билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш ва бошқа кўплаб масалаларда мурожаат қилдилар. Шунингдек, маҳаллий ҳокимиятлар ва идоралар томонидан жойларда тадбиркорлар фаолиятларига бўлаётган тўсиқлар билан боғлиқ масалалар кўтарилди.
Қабулда давомида тадбиркорлик лойиҳаларини амалга оширишда ёрдам сўраб мурожаат қилган ёшлар ҳам кўп бўлди. Олтиариқлик Равшанбек Шокиров шулардан бири. У "Янгиқўрғон" маҳалла фуқаролар йиғинидаги бўш турган бинода трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ташкил этиш ниятида. Шунингдек, мазкур бинони таъмирлаб, маҳалла йиғини учун ҳам жой бериш ва бошқа хизмат кўрсатиш шохобчаларини очиш, 40 та иш ўрни яратиш бўйича таклиф билдирди. Унинг лойиҳаси қўллаб-қувватланадиган бўлди.
Муаммоларнинг аксарияти қабул чоғида ҳал этилди. Ўрганиш талаб этиладиган масалалар бўйича вилоят ҳокимининг вакиллари тадбиркорлар билан бирга қабулдан тўғри жойларга чиқиб кетдилар. Ҳал этилиши муддат талаб этувчи мурожаатлар бўйича вилоят ҳокими тегишли мутасаддиларга кўрсатма ва топшириқлар берди.

В «Доме предпринимателей» в Фергане хоким Ферганской области Хайрулла Бозаров провел очередной прием предпринимателей.
Встреча длилась более 10 часов. Рассмотрено свыше 150 обращений предпринимателей. В области повышается доверие предпринимателей и граждан к органам государственной власти. Хокимы городов и районов более серьезно подходят к вопросам и обращениям предпринимателей на своей территории.
Основная часть обращений касалась получения банковского кредита и субсидий, выделения земли, пустующих зданий, улучшения газо- и электроснабжения на производственных предприятиях, реализации проектов на основе государственно-частного партнерства, содействия реализации продукции, а также предоставления льгот по оплате налогов, решения проблем, связанных с кадастром и правом владения.
Вопросы были и у молодежи. Просили оказать помощь в реализации предпринимательских проектов. Житель Алтыарыкского района Равшанбек Шокиров планирует организовать производство трикотажной продукции в пустующем здании на территории махаллинского схода граждан «Янгикурган». Предложено отремонтировать данное здание, выделив при этом место для махаллинского схода граждан, а также открыть пункты обслуживания, создав 40 новых рабочих мест. Проект будет поддержан.
Большинство проблем решено. Другие вопросы представители хокима стали решать вместе с предпринимателями. По обращениям, требующим время для решения, хоким области дал указания и поручения соответствующим ответственным лицам.