Тошкент давлат иқтисодиёт университетида Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Давлат солиқ қўмитаси ҳамда “Микрокредитбанк” раҳбарлари ёшлар билан учрашди.
Учрашувда ёшлар асосан ижара, таълим, тадбиркорлик, уй-жой кредитлари, солиқ ва бандлик масалалари бўйича мурожаат қилди. Аксарият мурожаатлар жойида ижобий ҳал этилди.
Қурилиш, маданият, ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва ер ажратиш ҳамда катта маблағли кредит олиш каби масалаларга оид мурожаатлар юзасидан зарур кўрсатмалар берилди. Хусусан, Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев томонидан ўқув курслари учун маблағ сўраган ёшларнинг мурожаати инобатга олинди.
– Инглиз тилига қизиққаним сабабли кўп йиллардан буён ўрганишга ҳаракат қилиб келардим, – деди Мирзо Улуғбек номидаги Миллий университет талабаси Розиябону Анварова.
– Китоб ўқишга ҳаракат қилдим, луғат ёд олдим, лекин барибир ўқув курсида малака оширишим кераклигини ҳис қилдим. Аммо бунинг учун, айниқса, талабага етарли маблағ керак. Бугунги тадбирда шу мавзуда ёрдам сўраб мурожаат қилдим. Тошкент шаҳар ҳокими саволларимга жавоб берди ва Олмазор туманидаги ўқув курсларидан бирида 6 ой давомида бепул таълим олишимни айтди. Бундан жуда хурсандман.

В Ташкенте хоким и министр встретились с молодежью
В Ташкентском государственном экономическом университете руководители Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, Агентства по делам молодежи, Ташкентского городского хокимията, Государственного налогового комитета и «Микрокредитбанка» встретились с молодежью.
В ходе встречи молодые люди обратились к должностным лицам с вопросами, касающимися получения образования, ипотечных кредитов, налаживания предпринимательства, аренды жилья и трудоустройства.
Также даны необходимые разъяснения по обращениям, затрагивающим вопросы строительства, культуры, производства, обслуживания, выделения земель, получения крупных кредитов. В частности, хоким города Ташкента Жахонгир Артыкходжаев принял во внимание обращения молодых людей с просьбой об оплате учебных курсов.
– Уже много лет стараюсь выучить английский язык, – сказала студентка Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Розиябону Анварова.
– Занималась с помощью учебников и словарей, но все же понимаю, что эффективней всего пройти специальные учебные курсы. Однако, для этого необходимы средства, особенно нам, студентам. На сегодняшнем мероприятии я обратилась с просьбой оказать помощь в решении этой проблемы. Хоким Ташкента ответил на все мои вопросы и сказал, что я смогу пройти бесплатное обучение в течение полугода в одном из учебных центров в Алмазарском районе. Я безмерно рада такой возможности.