Мен ҳам энди одамлардек яшаяпман!
Мен шу ёшимгача ҳеч қаерга, ҳеч кимга мактуб ёзган, мурожаат қилган эмасман. Бироқ қалбимни тўлқинлантирган бир ҳолат мени ушбу номани ёзишга ундади.
Ўзим Сурхондарёнинг олис қишлоқларидан бирида яшайман. Турмушга чиққанман, икки нафар туғма ногирон фарзандим бор. Турмуш ўртоғим тирикчилик ташвишида пойтахтга кетган. Мавсумий ишларда ишлаб, еб-ичишимизгагина етадиган пул жўнатади. Мен эса ишсизман. Болаларимнинг соғлиғи муқим бир жойда ишлашимга имкон бермайди.
Ота-онам қариб қолган, жигарларим ҳам ўз ҳаёти билан андармон. Шу пайтгача ҳеч бир ҳужжатсиз, хом ғиштдан кўтарилган, одам уй дейишга ҳам ийманадиган кулбада яшаб келдик. Қўлимиз калталиги сабаб, ҳатто, деворларни ҳам сувоқдан чиқаролмаган эдик.
Бу йил қишдан норасидаларимни уйдаги бор ёпинчиққа ўраб олиб чиқдим. Дилпораларим, жонимнинг бир бўлаги. Уларнинг аҳволи, кўзимга мўлтираб тикилишлари, ўзимнинг чорасизлигимдан эзилиб, неча тунларни тонгга улаганимни, фақат Ўзигагина ёлворганимни Яратган билади.
Дунёда болаларининг олдида чорасиз қолишдан оғир дард йўқ экан. Мен буни ич-ичимдан ҳис этдим. Дунё кўзимга қоронғу кўриниб, қайси остонага, кимнинг пойига бош уришимни билмай юрган кунларимда маҳалладан мени рўйхатга олиб кетишди. Кейин билсам, «Аёллар дафтари»га киритилибман.
Кўп ўтмай пойтахтдан комиссия келди, шароитимни ўрганди. Очиқ айтаман, ўшанда ҳам мен ҳеч нарсага тушунмаган, тўғриси, ишонмаганман. Бироқ ишлар тезлашди. Бошпанамизни ҳамма ҳавас қиладиган даражада қайта қуриб, бунинг устига, барча жиҳозлари билан қўлимга топширишди. Ва айтишдики, бу уй болаларингизга Президентимиздан совға...
Ўша маҳал беихтиёр кўзимга ёш келди. Йўқ, йўқ... Бу хўрлик эмас, рўшнолик ёшлари эди. Олис бир қишлоқда, гўё ҳеч кимга кераксиздай, ўз дардига ўзи қоврилиб яшаётган бир аёлнинг дил тубидан чиққан кўз ёшлари. Мен ортимда мени, фарзандларимни ўйлаётган, биз учун ичи ачишиб қайғурадиган, бошимизни силайдиган одам борлигидан кўнглимда ғурур туйдим, эгилган бошим кўтарилди.
Ҳаётимга ўзгариш олиб кирган яна бир хабарни айтмасам бўлмас. Менга яқинда тикув машинаси беришди. Қўлимда ҳунарим бор.
Энди уйда даромад топиш имкони ҳам туғилди. Энди мен ҳам одамларга ўхшаб яшаяпман. Одамлар ҳавас қиладиган даражада уйим бор. Даромад учун ишим бор. Фарзандларим ёнимда.
Ҳурматли Президент!
Ижозат берсангиз, Сизга бир фарзанд ўз отасига ҳурматини изҳор этгандек мурожаат қилсам. Зотан, Сиз менга отам, туғишганларим қилолмаган яхшиликни, беролмаган меҳрни бердингиз. Ҳаётга, яшашга бўлган қарашларимни ўзгартирдингиз.
Мен энди ҳечам қўрқмай, сиқилмай яшайман. Биламанки, мен ташлаб қўйилмаганман, ортимизда Сиздек суянчимиз ва меҳрибонимиз бор.

Здравствуйте, уважаемый Президент!
Дожив до нынешних лет, я никогда, никому не писала письма, не обращалась. Но один случай, сильно взволновавший меня, вынудил меня написать это письмо.
Я проживаю в отдаленном селе Сурхандарьинской области. Замужем, имею двух детей-инвалидов с рождения. Мой муж в поисках заработка отправился в столицу. Работал на сезонных подработках и отправлял кое-какие деньги нам на пропитание. А я безработная. Здоровье детей не позволяет мне работать на постоянном месте.
Родители – уже пожилые люди, родные заняты своими делами. До сих пор мы проживали в глинобитном домике, без каких-либо документов. Из-за нехватки средств не смогли даже отштуркатурить стены.
Этой зимой я согревала своих детишек одеялами. Пусть они болезненные, инвалиды, но они частички моего сердца. Глядя на их беспомощное состояние, мольбу в глазах, сколько ночей я проводила без сна, прося у Всевышнего о помощи.
Оказывается, в мире нет тяжелее бремени, чем чувство, когда не можешь ничем помочь своим детям. Это почувствовала всем сердцем. И в тяжелые дни, когда все померкло перед глазами, и я не знала к кому обратиться за помощью, ко мне пришли представители махалли. Оказалось, они зарегистрировали меня. Меня включили в “женскую тетрадь”.
Скоро прибыла комиссия из столицы. Она изучила мое положение. Скажу откровенно, в тот момент я ничего не поняла, правильнее будет сказать, не верила ничему. Однако работа сдвинулась с места. Наш дом отстроили до самого конца. Плюс к этому полностью оснастили его. Затем сказали, что это подарок от Президента...
В тот миг я заплакала. Нет, нет, это не слезы горести... Это были слезы радости. Слезы женщины, которая одна боролась со всеми тяготами жизни. Меня переполнило чувство гордости за то, что я не одна, за мной есть человек, который поддержит меня и моих детей в трудную минуту, позаботится о нас.
Нельзя не сказать еще об одной новости, которая преобразила мою жизнь. Недавно мне подарили швейную машину. Моя профессия – швея. Теперь появилась возможность зарабатывать дома.
Теперь я тоже живу как все люди. У меня есть красивый дом. Есть работа. Дети рядом.
Уважаемый Президент!
Разрешите обратиться к Вам как дочь к уважаемому отцу. Ибо, Вы мне оказали такую поддержку и любовь, которые не могли дать даже самые близкие люди. Вы перевернули все мое мышление, взгляды на жизнь.
Теперь я буду жить, не боясь, не страдая. Я знаю, что не одна, за нами есть такая сильная опора, как Вы.