Самарқанд вилоят суди раисининг ўринбосари – жиноят ишлар бўйича судлов ҳайъати раиси Т.Бойзоқов Нуробод туманининг чекка ҳудуди, аҳолиси кўп ҳисобланган Жом қишлоғида сайёр қабул ўтказди.
Шу қишлоқда яшовчи Э.Бекмуродов ва Н.Абдуназарова номига олинган кредит юзасидан мажбурий тартибда фуқаролик судининг қарори чиққанидан норози бўлиб мурожаат қилди. Уларга ҳуқуқий тушунтириш берилди ва йўл-йўриқ кўрсатилди.
Иттифоқ маҳалласида яшовчи Ш.Хушвақтов жиноят ишлари бўйича Нуробод туман судининг қароридан норози бўлиб мурожаат қилди. Апелляция шикояти бериш муддатини тиклаш тўғрисида илтимоснома бериш тартиби тушунтирилди.
Б.Эсанов содир қилган ноқонуний қилмиши учун муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш жазосини, Н.Норбўтаев озодликдан чеклаш жазосини ўтаётган эди. Улар жазодан тўғри хулоса чиқарганлигини, қилмишидан пушаймонлигини билдириб, жазодан муддатидан илгари шартли озод қилишни сўради. Ҳар иккала ҳолат батафсил ўрганиб чиқилди. Шу ерда сайёр суд ташкил этилиб, улар жазодан муддатидан олдин шартли равишда озод қилинди.

Судья выслушал прошения от жителей отдаленного кишлака
Заместитель председателя Самаркандского областного суда – председатель судебной коллегии по уголовным делам Т.Бойзоков провел выездной прием в густонаселенном кишлаке Жом Нурабадского района.
Жители данного кишлака Э.Бекмуродов и Н.Абдуназирова обратились с жалобой и несогласием с решением, вынесенным судом по гражданским делам в отношении кредита, полученного на их имя. По этому вопросу им представлено правовое разъяснение.
Житель махалли «Иттифок» Ш.Хушвактов также обратился с жалобой на решение суда по уголовным делам. Он получил разъяснения о порядке представления прошения о восстановлении срока подачи апелляции.
Б.Эсанов проходил наказание, связанное с лишением определенных прав, а Н.Норбутаев был ограничен в свободе передвижения. Эти граждане выразили свои искренние сожаления о совершенных деяниях, уверив, что сделали правильные выводы. В результате, они обратились с просьбой об условно-досрочном освобождении от наказания. Поступившие от них заявления были тщательно рассмотрены в ходе проведенного здесь же выездного заседания суда, после чего их просьбы были удовлетворены.