Самарқандда жорий йилда республика инвестиция, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари ҳамда Президентимизнинг шу йил 15-16 апрель кунлари вилоятга ташрифи давомида берган топшириқлари асосида 97 та мактабда реконструкция ва мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Жумладан, 2 та янги мактаб қурилаётир.
Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов Самарқандда бўлиб, ушбу мактабларда олиб борилаётган қурилиш жараёнлари билан танишди, деб хабар бермоқда вилоят халқ таълими бошқармаси ахборот хизмати.
Самарқанд шаҳридаги 40-умумтаълим мактабида 1511 нафар ўқувчи таълим олади. Айни пайтда мактабнинг 824 ўринли биноси ҳамда спорт зали мукаммал таъмирланмоқда. Шунингдек, шаҳардаги 14-умумтаълим мактабининг 920 ўринли биносида ҳам бугунги кунда 5 миллиард 100 миллион сўм миқдоридаги мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Халқ таълими вазири қурувчилар ва мактаблар раҳбарлари билан суҳбатлашиб, ҳар бир объектнинг сифатли қурилиши ва ўз вақтида фойдаланишга топиширилиши юзасидан фикрлашиб олди.
Шунингдек, Шерзод Шерматов вилоят халқ таълими бошқармаси ва туман, шаҳар бўлимлари раҳбарлари билан янги ўқув йилига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилди.

В этом году в 97 общеобразовательных школах города Самарканда проводится реконструкция и капитальный ремонт.
Эта работа выполняется на основе республиканских инвестиций, программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» и поручений, данных Президентом во время его визита в область 15-16 апреля текущего года. Наряду с этим, в городе строятся еще две новые школы.
Как сообщает информационная служба Самаркандского областного управления народного образования, в эти дни министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов посетил Самарканд и лично ознакомился с ходом выполняемых здесь ремонтно-строительных работ.
К примеру, здание городской общеобразовательной школы № 40 рассчитано на 824 места. В настоящее время здесь учатся 1511 учащихся. Поэтому сейчас на территории школы и в спортзале ведется соответствующий ремонт. В здании общеобразовательной школы № 14, рассчитанной на 920 мест, проводится капитальный ремонт стоимостью 5 миллиардов 100 миллионов сумов.
Ш.Шерматов пообщался с директорами школ и членами строительных бригад, а также обменялся мнениями о качестве строительства и своевременности сдачи каждого объекта.
Также министр народного образования обсудил вопросы подготовки к новому учебному году с руководителями областного, районных и городских управлений народного образования.