Тошкент вилояти Янгийўл туманида ҳам куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўрилмоқда. Бунда иқтисодиёт тармоқлари, айниқса, ижтимоий соҳаларнинг мавсумда барқарор ишлашини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Президентимизнинг 2018 йил 12 июлдаги “Республика иқтисодиёти тармоқлари ва ижтимоий соҳаларини 2018/2019 йиллар куз-қиш даврида барқарор ишлашга комплекс тайёрлашни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борада муҳим дастуриламал бўлаётир.
Туманда 55 умумтаълим мактаби, шу жумладан, битта “Баркамол авлод” болалар маркази фаолият юритмоқда. Туман халқ таълими муассасалари фаолиятини методик таъминлаш ва ташкил этиш бўлимидан маълум қилинишича, мазкур таълим муассасаларини2018-2019 йил куз-қиш мавсумида барқарор ишлашга тайёрлаш бўйича махсус ишчи гуруҳи ташкил этилган. Амалга оширилиши лозим бўлган зарур вазифалар белгиланиб, қурилиш-таъмирлаш ишларига маҳаллий бюджет ҳисобидан 681 миллион сўм маблағ йўналтирилган.
Тасдиқланган тадбирлар режаси асосида 15 умумтаълим мактабида жорий таъмирлаш ишлари бажарилди. Муассасалардаги 310 погонометр ички иситиш тизими, 1800 квадрат метр фасад қисми таъмирланиб, биноларнинг 20 квадрат метр синган ойналари янгиланган.
Бундан ташқари, инвестиция дастури бўйича жорий йилда 17-умумтаълим мактаби филиалини қуриш режалаштирилган бўлиб, 1 миллиард 380 миллион сўм маблағ ҳисобига мазкур мактабнинг 120 ўринли биноси қуриб битказилди. Шунингдек, 19-умумтаълим мактабининг лойиҳа қиймати 2 миллиард 472 миллион сўм бўлган 210 ўринга мўлжалланган янги биноси қуриб, фойдаланишга топширилди. Ушбу мактабга спорт зали ва ёрдамчи бинолар қуриш ҳам режалаштирилган.
“Обод қишлоқ” дастурига туманнинг Халқобод ва Чортоқ маҳаллалари киритилган бўлиб, мазкур ҳудуддаги 28- ва 40-умумтаълим мактабида режалаштирилган қурилиш-таъмирлаш ишларига алоҳида эътибор қаратилди.
– Мактабимизда 200 дан ортиқ ўқувчи икки сменада таълим олади, – дейди Чортоқ маҳалласидаги 40-умумтаълим мактаби директори Хуршида Зиядинова. – “Обод қишлоқ” дастури доирасида мактаб биносининг том қисми қайта таъмирланди. Хоналарнинг поли янгиланиб, эшик ва ромлар замонавийларига алмаштирилди.
Туманнинг аксарият мактаблари марказлашган ва табиий газда, фақатгина 43-умумтаълим мактаби кўмир ёқилғиси ёрдамида иситилади. Мавсумга тайёргарлик жараёнида таълим муассасаларининг иситиш тизими билан боғлиқ ишлар текширувдан ўтказилиб, аниқланган камчиликлар бартараф этилди. 43-умумтаълим мактаби учун талаб этиладиган 26,6 тонна кўмир брикетга талабнома берилиб, 6 тоннадан зиёдроғи таълим муассасасига олиб келинди.

В Янгиюльском районе Ташкентской области также ведется тщательная подготовка к осенне-зимнему сезону. Здесь особое внимание уделяется обеспечению устойчивой работы отраслей экономики и объектов социальной сферы
Важным программным документом в этом направлении служит постановление Президента нашей страны “О мерах по обеспечению комплексной подготовки отраслей экономики и социальной сферы республики к устойчивой работе в осенне-зимний период 2018/2019 годов” от 12 июля 2018 года.
В районе действуют 55 общеобразовательных школ и один детский центр “Баркамол авлод”. По сведениям районного отдела методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования, создана специальная рабочая группа по подготовке этих образовательных учреждений к устойчивой работе в осенне-зимний период 2018/2019 годов. Определены необходимые задачи, из местного бюджета на строительно-ремонтные работы выделены средства в размере 681 миллиона сумов.
Согласно утвержденному плану мероприятий в 15 общеобразовательных школах выполнен текущий ремонт. Отремонтировано 310 погонных метров отопительных систем, 1800 квадратных метров фасада учреждений, обновлено 20 квадратных метров окон.
Кроме того, согласно инвестиционной программе за 1 миллиард 380 миллионов сумов возведено здание филиала общеобразовательной школы №17 на 120 учащихся. Также построено и сдано в эксплуатацию здание общеобразовательной школы №19 на 210 мест проектной стоимостью 2 миллиарда 472 миллиона сумов. В дальнейшем планируется строительство спортивного зала и подсобных сооружений.
В общеобразовательных школах №28 и №40 махаллей Халкобод и Чорток, включенных в программу “Обод кишлок”, ведутся строительно-ремонтные работы.
– В нашей школе в две смены учатся более 200 детей, – говорит директор общеобразовательной школы №40 махалли Чорток Хуршида Зиядинова. – В рамках программы “Обод кишлок” проведена реконструкция кровли. Обновлены полы в классах, двери и окна заменены на новые.
Большинство школ района отапливаются централизованным теплоснабжением и природным газом, общеобразовательная школа №43 – углем. В ходе подготовки к сезону также проверена отопительная система образовательных учреждений, устранены выявленные недостатки. Подана заявка на поставку 26,6 тонны угольных брикетов для общеобразовательной школы №43, более 6 тонн брикетов уже доставлено в школу.