Бир келиб кетинг, қишлоғимизга
Ҳар сафар дилга яқин қўшиқни тинглаганда олис болалик хотиралари, сўлим қишлоқлар соғинчи чулғаб олади. Кўз ўнгингизда тароватли боғлар хаёли, кетмонига суянган самимий ва танти, оддий меҳнаткаш инсонлар қиёфаси гавдаланади. Беихтиёр кўз олдимизга қишлоқ манзаралари келади.
Бугун юртимизнинг қай бир қишлоғига борманг, бунёдкорлик ишларига гувоҳ бўласиз. Шаҳарга тенглашаётган қишлоқлар жамолини кўриб, кўнглингиз завққа тўлади. Замонавий уй-жойлар ва қулай шарт-шароитларнинг барчаси қишлоқдаги замондошларимизнинг фаровон яшашларига қаратилаётгани айни ҳақиқатдир.
Таъкидлаш жоизки, аҳоли фаровонлиги, қишлоқ, маҳаллалар инфратузилмасини яхшилашда “Обод маҳалла” ва “Обод қишлоқ” дастурлари доирасида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатларнинг ўрни беқиёс. Бу борадаги қурилиш-таъмирлаш ишлари туфайли Наманган вилоятининг Тўрақўрғон туманидаги Соҳилобод қишлоғининг Узумзор маҳалласи қиёфаси ҳам тубдан ўзгарди. Қишлоқ аҳли учун қулай имконият ва шароитлар яратилди. Дастур доирасида 9 миллиард сўмдан зиёд маблағ сарфланиши ҳисобига ҳудудда узоқ йиллардан бери ҳал бўлмаётган бир қатор муаммолар барҳам топди.
Хусусан, “Барҳаёт”, “Соҳил”, “Коинот” ва “Ёшлар” кўчаларида жами 3,5 километр йўл асфальтланди ва 5 километрдан ортиқ йўл шағалланди. Электр таъминотини яхшилаш учун 90 та таянч ўрнатилди, битта ТП янги қўйилди ва битта ТП таъмирланди, 2,5 километр электр тармоғи янгидан қурилди. 28 та тунги ёритиш чироқлари ўрнатилди.
Ҳудудда тоза ичимлик суви анча йиллардан бери катта муаммо бўлиб келган. Дастур баҳона янги қудуқ қазилиб, 2873,5 миллион сўм маблағ ҳисобига 9 километр ичимлик сув тармоғи тортилгани аҳоли учун энг қувончли воқеа бўлди. Айни пайтда хонадонларга улаш ишлари давом этмоқда. Бу билан узумзорликлар оби-ҳаётдан баҳраманд бўлади.
“Обод қишлоқ” дастури ижроси доирасида, нафақат ҳудуд инфратузилмасини яхшилаш, балки аҳолининг кундалик турмуши учун зарур бўлган соғлиқни сақлаш ҳамда фарзандларнинг эртанги камоли йўлидаги муҳим йўналиш – мактабгача таълим соҳалари ҳам эътибордан четда қолмади.
Вилоят ҳокимлиги ва Республика Ишчи гуруҳи, Сенат раиси ташрифларидаги ўрганишлар чоғида долзарб масала сифатида кўтарилган, анча йиллардан бери қаровсиз бўлган “Соҳилобод” оилавий шифокорлик пункти биноси 558 миллион сўм эвазига мукаммал таъмирдан чиқарилди. Эндиликда иккита маҳалланинг тўрт мингдан зиёд аҳолиси мукаммал тиббий кўрикдан ўта олади. Ҳудуд аҳлига хизмат кўрсатиш сифатини ошириш мақсадида ушбу муассасага энг замонавий тез тиббий ёрдам автомобили топширилди.
32-сонли давлат мактабгача таълим ташкилоти биносида 3 миллиард 236 миллион сўм эвазига мукаммал реконструкция ишлари амалга оширилди. Ҳозирга кунда қурилиш монтаж ишлари якунига етмоқда. Натижада амалдаги 120 қувват 180 ўринга оширилди. Бу эса ҳудуддаги 3-7 ёшдаги мавжуд 240 боланинг 200 нафарини, яъни 83,3 фоизини қамраб олади. Шунингдек, ушбу маҳалладаги “Диёрабону” оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилоти 50 қувватга эга бўлиб, ҳозирда 40 нафар кичкинтойни жалб қилганлиги эътиборга олинса, маҳаллада қамров даражаси тўлиқ 100 фоизга етди.
1740 аҳолига эга бўлган Узумзор маҳалласининг “драйвер”, яъни ўсиш нуқталари узумчилик ва боғдорчиликни ташкил этади. Қишлоқ соҳибкорлари етиштирган мева-сабзавотлар нафақат ўзимизда, балки дунё бозорларида ҳам харидоргир.
Картошка, пиёз, сабзи, карам, шафтоли, олмани ҳеч ким бозордан сотиб олмайди. Узум етиштириш эса азалий анъанага айланган. Биргина мисол, маҳалла ҳудудида жами 546 та узумзор мавжуд. Уларнинг 118 гектари ўтган йили реконструкция қилиниб, қора кишмиш, келинбармоқ, оқ ва қора, кетмон сопи, ҳусайни каби харидоргир навлар экилди. Натижада йил давомида 3 минг тонна экспортбоп қора кишмиш, 2 минг тонна саноатбоп сархил мева етиштирилди.
Вилоят ва туман секторлари раҳбарлари “Узумзор” маҳалла фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи, боқувчисини йўқотган Нилуфар Эгамова хонадонида бўлди. Уч фарзандни ёлғиз ўзи вояга етказаётган аёлга Наманган вилояти ҳамда Тўрақўрғон тумани ҳокимликлари томонидан қимматбаҳо эсдалик совғаси тақдим этилди.
Оила бекаси бу ерга 22 йил олдин келин бўлиб тушгани, шунча вақтдан бери энди сув масаласи ҳал бўлганини айтди. Қишлоғу маҳалласи обод ва кўркамлашганидан беҳад хурсандлигини яшириб ўтирмади. Дарҳақиқат, узумзорликларнинг ҳудуди обод гўшага айлангани нафақат ҳудуд аҳли, қолаверса, туман ва вилоят жамоатчилиги иштирокида чинакам байрамга айланиб кетди.

Приезжайте в наше село
Близкие душе мелодии пробуждают воспоминания о далеком детстве, тоску по родной земле. Перед глазами возникает образ трудящихся на поле искренних и добрых, простых людей.
Сегодня, в каком бы селе нашей страны вы ни побывали, везде станете свидетелем созидательной работы. Облик регионов меняется до неузнаваемости. Строительство современного жилья, создание комфортных условий направлены на обеспечение благополучия наших современников. В повышении благосостояния населения, улучшении инфраструктуры сел и махаллей высока роль программ «Обод махалла» и «Обод кишлок».
В результате строительно-ремонтных работ кардинально изменился и облик махалли Узумзор села Сохилобод Туракурганского района Наманганской области. Созданы благоприятные условия для местных жителей. В рамках программы на устранение ряда проблем, ожидавших своего решения на протяжении долгих лет, было направлено более 9 миллиардов сумов.
В частности, заасфальтировано 3,5 километра дорог на улицах Бархаёт, Сохил, Коинот и Ёшлар, на участке дороги протяженностью свыше 5 километров уложен щебень. Для улучшения электроснабжения установлены 90 столбов линий электропередачи, новый трансформаторный пункт, проложено 2,5 километра линии электропередачи, задействованы 28 фонарей для ночного освещения.
Многие годы в махалле наблюдалась нехватка чистой питьевой воды. В рамках реализации программы был вырыт новый колодец и проложена сеть питьевого водоснабжения протяженностью 9 километров за счет 2873,5 миллиона сумов.
В заброшенном здании пункта семейного врача «Сохилобод» проведен капитальный ремонт на 558 миллионов сумов. Теперь население двух махаллей, которое насчитывает более четырех тысяч человек, сможет проходить полноценный медицинский осмотр. В целях повышения качества обслуживания населения учреждению передан автомобиль скорой медицинской помощи.
Здание государственной дошкольной образовательной организации №32 полностью отреконструировано, на что направлено 3 миллиарда 236 миллионов сумов. В настоящее время завершаются строительно-монтажные работы. В результате вместимость учреждения увеличилась со 120 до 180 мест. Дошкольным образованием охвачены 200 из 240 детей в возрасте от 3 до 7 лет, или 83,3 процента. Вместе с тем, учитывая, что в семейной негосударственной дошкольной образовательной организации «Диёрабону» вместимостью 50 мест в настоящее время воспитываются 40 детей, можно заключить, что охват детей дошкольным образованием в махалле достиг 100 процентов.
Драйверами, точками роста экономики махалли Узумзор с населением 1740 человек являются виноградарство и садоводство. Фрукты и овощи, выращенные тружениками полей, востребованы не только в нашей стране, но и на мировых рынках.
На территории махалли разбито 546 виноградников. В прошлом году 118 гектаров из этих территорий были реконструированы и засажены такими популярными сортами, как «кишмиш черный», «келинбармок», «кетмон сопи», «хусайни». В результате в течение года было выращено 3 тысячи тонн экспортоориентированного винограда сорта «кишмиш черный» и 2 тысячи тонн отборных фруктов.
Руководители областных и районных секторов посетили дом жительницы схода граждан махалли «Узумзор», потерявшей кормильца Нилуфар Эгамовой. Хокимияты Наманганской области и Туракурганского района передали ценные памятные подарки женщине, которая одна воспитывает троих детей.
Н. Эгамова, которая приехала в это место 22 года назад, рассказала, что проблема с водой была устранена только недавно. Женщина не скрывала свою искреннюю радость, вызванную нынешним обликом преобразованного села и махалли. Действительно, превращение территории виноградников в процветающее место стало настоящим праздником не только для местных жителей, но и для общественности района и всей области.