Овулда аҳоли бандлиги таъминланмоқда
Қорақалпоғистон Республикаси Амударё тумани “Холимбег” овул фуқаролар йиғинида 7 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Ҳудудда аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш борасида қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчиси вазифасида фаолият юритаётган Акмал Холмуродов бу борада зиммасига юклатилган вазифалар ижросини таъминлашни “хонадонбай” ўрганиш асосида йўлга қўйган.
Ҳоким ёрдамчиси ҳудуддаги ижтимоий вазиятни “хонадонбай” сўровлар ўтказиш  орқали ўрганиб, аҳолининг бандлик даражаси, оилаларнинг даромад манбаларини, томорқа ерларидан фойдаланиш ҳолатини ҳамда даромадли меҳнатга бўлган интилиши ва эҳтиёжларини таҳлил қилди.
Жараёнда эҳтиёжманд ва ёрдамга муҳтож фуқароларга томорқасидан иссиқхона қуриш учун давлат томонидан субсидия ажратилишида ҳамда хусусий тадбиркорлик билан шуғулланиш учун банкдан имтиёзли кредит олишда тегишли ёрдам кўрсатилди.
– Ишсизлигим туфайли “Аёллар дафтари”га киритилган эдим, - дейди маҳалла фуқароларидан бири Шайдо Эшниёзова. – Ҳоким ёрдамчисининг кўмаги билан менга томорқадан даромад олишим учун субсидия ҳисобидан 2 миллион 700 минг сўм ажратилиб, “Амударё томорқа хизмати” масъулияти чекланган жамияти томонидан иссиқхона қуриб берилди. Айни пайтда оила аъзоларимиз билан иссиқхонага помидор ва бодринг кўчатларини экиш билан бандмиз.

В сходе граждан аула «Холимбег» Амударьинского района Республики Каракалпакстан проживает свыше 7 тысяч жителей.
В районе осуществляется ряд работ по повышению благосостояния населения. Акмал Холмуродов, назначенный помощником хокима района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле, наладил работу в этом направлении на основе подомового изучения жизни семей. Помощник хокима изучает проблемы населения, посещая их дома, и анализирует положение, исходя из результатов своих наблюдений.
Так, на днях он вновь ознакомился с уровнем занятости населения, источниками доходов жителей, их стремлениями и потребностями на пути использования земли. Нуждающимся жителям и малообеспеченным семьям оказана помощь в получении государственных субсидий для строительства теплиц, льготных кредитов для налаживания частного предпринимательства.
– Я была безработной, в связи с чем меня включили в «Женскую тетрадь», – говорит одна из жительниц махалли Шайдо Эшниёзова. – Благодаря содействию помощника хокима мне выделили 2 миллиона 700 тысяч сумов за счет субсидий. ООО «Амударё томорка хизмат» построило мне теплицу. В настоящее время вместе с членами семьи мы заняты посадкой помидоров и огурцов.