“Оғир” ва “Ўта оғир” ҳудудларда 2 654 километр электр узатиш тармоғи, 701 та трансформатор пункти яхшиланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унга кўра, электр таъминотини, жумладан, трансформаторлар ва нимстанциялар ҳолатини яхшилаш каби бир қатор вазифалар белгиланган.
“Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Электр тармоқларидан фойдаланиш бош бошқармаси бошлиғи Улуғбек ҲАКИМОВ мазкур қарорга асосан “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларининг ижроси юзасидан ЎзА мухбирига интервью берди.
– Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан амалга оширилаётган ислоҳотларда аҳоли ва истеъмолчиларни электр энергияси билан таъминлаш асосий масалалар сирасига киради, – деди У. Ҳакимов. – Бунда нафақат электр энергияси таъминоти, балки тизимни такомиллаштириш борасида ҳам катта ишлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижросига “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти томонидан катта эътибор қаратилмоқда. Мамлакатимиз аҳолиси, иқтисодиёт тармоқлари ҳамда ижтимоий соҳа объектларини барқарор электр энергияси билан таъминлаш мақсадида 2021-2030 йиллар давомида 130 минг километр паст кучланишли электр тармоғи ва 40 мингдан ортиқ трансформатор пунктини реконструкция ва модернизация қилиш каби устувор вазифалар шулар жумласидан.
Жамият томонидан бу борада тизимли ташкил этилган ишлар натижасида 2021 йил ҳудудларда паст ва ўрта кучланишли 15 минг километр электр узатиш тармоғи ҳамда 4 минг трансформатор пунктини янгилаш ва модернизация қилиш ишлари тўлиқ якунланди.
“Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари ижроси бўйича “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти томонидан амалга оширилган ишлар ва келгуси режаларни кенг оммага етказиш тизимдаги шаффофлик ва очиқликни таъминлашга хизмат қилади. Шу маънода, фаолиятимизни оммавий ахборот воситалари орқали халққа етказиш ҳам асосий вазифаларимиздан биридир. Куни кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ томонидан “2021 йилда истеъмолчиларни узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш борасидаги фаолият: эришилган натижалар ва истиқболдаги устувор вазифалар” мавзуида ташкил этилган матбуот анжумани ҳам улардан бири.
Бу каби тадбирлар, учрашувлар биз учун нафақат фармон ва қарорлар ижросини таъминлашда, балки оммавий ахборот воситалари вакиллари билан доимий мулоқотда бўлиш, шунингдек, бевосита ижтимоий тармоқлар орқали ҳудудлардаги мавжуд муаммоларни ҳал этишда муҳим аҳамият касб этади.
Юқорида таъкидланганидек, паст ва ўрта кучланишли электр узатиш тармоқлари, трансформатор пунктларини янгилаш ва модернизация қилиш ишлари натижасида республикамиз ҳудудларидаги 5 377 та маҳаллада 2 миллиондан ортиқ аҳоли ва 13 мингга яқин улгуржи истеъмолчининг электр таъминоти яхшиланди. Хусусан, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида 1 982 километр электр узатиш тармоғи, 555 та трансформатор пункти янгиланди ва таъмирланди.
Ўз навбатида, юртимизнинг “оғир” ва “ўта оғир” ҳудудларида 2 654 километр электр узатиш тармоғи ҳамда 701 та трансформатор пункти яхшиланди. Ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури доирасида 10 379 километр электр узатиш тармоғи ҳамда 2 799 та трансформатор пунктида янгилаш ва реконструкция ишлари амалга оширилди.
Ўтган йили етказиб берилган электр энергияси 64 379,6 миллион киловатт-соатни ташкил этган. Бу 2020 йилга нисбатан 2 629,6 миллион киловатт-соатга ёки 104,3 фоиз кўп деганидир.
Шунингдек, 2021-2022 йиллар куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш мақсадида 26 202,6 километр электр узатиш тармоғи ва 9 061 дона трансформатор пунктида мукаммал таъмирлаш ишлари олиб борилди.
“Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ томонидан ушбу ишлар учун ажратилаётган маблағлардан самарали фойдаланиш ва капитал қўйилмаларга харажатларни қисқартириш мақсадида ҳар бир ҳудудий корхона учун махсус лицензиялар олиниб, лойиҳа гуруҳлари ҳамда қурилиш бригадалари ташкил этилган.
Бугунги кунда 13 та темир-бетон таянчлари ҳамда 14 та траверс маҳсулотлари ишлаб чиқариш цехлари йўлга қўйилган. Бу ишларнинг кластер усулида бажарилиши туфайли биргина 2021 йилда 437 миллиард сўм маблағ тежалишига эришилди.
Жамият томонидан электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш ҳам изчил амалга оширилди. Жумладан, ҳудудларда электр энергияси истеъмолчиларига жами 7,4 миллион дона ҳисоблагич ўрнатилган бўлиб, уларнинг 7,23 миллион донаси биллинг тизимига уланган.
Келгуси режаларимиз янада улкан ва салмоқли. Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 18 мартдаги “2022-2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида 130 367,4 километр электр тармоғи ҳамда 6 мингга яқин трансформатор пунктини янгилаш ишлари олдимизда турибди. 2022 йилда эса 2 7092 километр электр тармоғи ва 1110 дона трансформатор пунктини янгилаш ва таъмирлаш ишлари бажарилади.

2 апреля 2021 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла». Документом определен ряд задач по улучшению электроснабжения, в том числе состояния трансформаторов и подстанций.
Начальник Главного управления по эксплуатации электрических сетей акционерного общества «Региональные электрические сети» Улугбек ХАКИМОВ рассказал корреспонденту УзА об исполнении программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
– Обеспечение электроэнергией населения и потребителей является одним из ключевых направлений реформ, проводимых Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым, – говорит У. Хакимов. – При этом осуществляется масштабная работа не только по обеспечению электроэнергией, но и по совершенствованию системы.
Акционерным обществом «Региональные электрические сети» уделяется большое внимание исполнению вышеуказанного постановления главы государства. В целях стабильного обеспечения электроэнергией населения страны, отраслей экономики и объектов социальной сферы приоритетными задачами на период 2021–2030 годов стали реконструкция и модернизация 130 тысяч километров электросетей низкого напряжения и более 40 тысяч трансформаторных пунктов.
В результате системной работы, проводимой обществом в данном направлении, в 2021 году в регионах были обновлены и модернизированы 15 тысяч километров линий электропередачи низкого и среднего напряжения и 4 тысячи трансформаторных пунктов.
Информирование широкой общественности о работе, осуществленной в акционерном обществе «Региональные электрические сети» по исполнению программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», а также о намеченных планах, служит обеспечению прозрачности и открытости в системе. В этом смысле информирование населения о нашей деятельности через средства массовой информации также является одной из основных задач. С этой целью на днях в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан была проведена пресс-конференция на тему «Деятельность АО «Региональные электрические сети» по бесперебойному обеспечению электрической энергией потребителей в 2021 году: достижения и приоритетные задачи на перспективу».
Подобные мероприятия и встречи важны не только в реализации указов и постановлений, но и в постоянном общении со средствами массовой информации, а также в решении существующих проблем в регионах через социальные сети.
В результате проведенной работы по обновлению и модернизации электрических сетей низкого и среднего напряжения и трансформаторных пунктов в 5 377 махаллях республики улучшилось электроснабжение более чем у 2 миллионов человек и около 13 тысяч оптовых потребителей электроэнергии. В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» обновлены и отремонтированы 1 982 километра электросетей и 555 трансформаторных пунктов.
В регионах страны с тяжелыми условиями улучшены 2 654 километра электросетей и 701 трансформаторный пункт. В рамках программ социально-экономического развития регионов обновлены и реконструированы 10 379 километров электросетей и 2 799 трансформаторных пунктов.
В прошлом году было поставлено 64 379,6 миллиона киловатт/часов электроэнергии, что на 2 629,6 миллиона киловатт/часов, или 104,3 процента, больше, чем в 2020 году.
Также в целях подготовки к осенне-зимнему периоду 2021-2022 годов был проведен капитальный ремонт 26 202,6 километра электросетей и 9 061 трансформаторного пункта.
В целях сокращения стоимости капитальных вложений и эффективного использования выделяемых средств акционерным обществом «Региональные электрические сети» для каждого регионального предприятия получены специальные лицензии, созданы проектные группы и строительные бригады.
На сегодняшний день налажена деятельность 13 цехов по выпуску железобетонных опор и 14 цехов по производству траверс. За счет реализации данной работы кластерным способом только в 2021 году было сэкономлено 437 миллиардов сумов.
Обществом проводится последовательная работа по внедрению автоматизированной системы учета и контроля электроэнергии. В частности, в регионах потребителям электрической энергии установлено 7,4 миллиона счетчиков, из них 7,23 миллиона подключены к биллинговой системе.
Наши планы на будущее – еще больше и весомее. На основе постановления Президента «О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022–2026 годах» от 18 марта текущего года определены задачи по обновлению 130 367,4 километра электросетей и около 6 тысяч трансформаторных пунктов. В текущем году будут обновлены и отремонтированы 27 092 километра электросетей и 1 110 трансформаторных пунктов.