Одамзот обод, қулай, яхши жойда эмин-эркин яшайди.
Бундан беш йил аввал Жиззах вилоятининг Дўстлик туманидаги Манас қишлоғидан ҳам одамлар кўчиб кета бошлаган эди. 2018 йил Президентимиз ташаббуси билан “Обод қишлоқ” дастурининг амалга оширилиши бу жараённи тўхтатди. Қишлоқнинг ҳаётида янги давр бошланди.
Фақат Манасда эмас, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги қишлоқларда ҳаётни тубдан ўзгартирган ушбу дастур асосида амалга оширилган катта ишларни бугун ҳатто бошқа мамлакатларда ҳам яхши билишади. Орадан беш йил ўтиб бу воқеаларни эслашнинг сабаби пандемия туфайли бироз сустлашган бу бундёдкорлик Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 18 мартдаги “2022 – 2026 йилларда “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан яна жонланди. Энди Манасда муваффақиятли амалга оширилган катта бунёдкорлик ҳаракати яна кенг қулоч ёзгани бу иш биринчи бошланган нуқтада эришилган натижаларни яна эсга солди.
Бундан беш йил аввал “Обод қишлоқ” дастурини амалга оширишда Манас намуна-синов майдони бўлиб хизмат қилган эди. Ушбу дастур туфайли Манас хароб қишлоқдан обод гўшага айланганини нафақат республикамиз вилоятларидан, қўшни мамлакатлардан ҳам одамлар келиб кўриб кетишди. Бу ҳақда ўзимизда ҳам, хориждаги оммавий ахборот воситаларида ҳам кўп ёзилди.
Масалан, Болосоғун номидаги Қирғизистон миллий университети доценти Мирсаид Анарбаев “Ачык соз” (“Очиқ сўз”) газетаси 2018 йил 13 сентябрь сонининг ярим саҳифадан кўпроғини эгаллаган “Беқиёс ўзгарган Манас” сарлавҳали мақоласида ўзининг кўрганларини мароқ билан ҳикоя қилиб шундай ёзган:
“Манас қишлоғи Ўзбекистоннинг 10 та вилояти оралаб ўтиб, мамлакатни Эрон, Афғонистон ва Туркманистон билан боғлайдиган улуғ йўлга яқин жойлашган. Энг муҳими қишлоққа Президентнинг назари тушди. Уни кўргани атайин узоқлардан ташриф буюрувчиларнинг қадами узилмаяпти. Истагимиз Ўзбекистон Республикаси Президенти бошлаган ушбу хайрли ташаббус қанот ёзиб, бутун мамлакат обод ва фаравон бўлсин”.
Ҳақиқатан ҳам “Обод қишлоқ” дастури дастлаб синовдан ўтказилган Манас қишлоғида амалга оширилган ишлар тарихдаги энг хайрли ишлардан бири бўлди.
Ушбу дастурни амалда синовдан ўтказиш учун Манас қишлоғи танлангани бежиз эмас. Жиззах чўлини ўзлаштиришнинг илк даврида вилоят марказидан 70 километр олисда барпо этилган Манас қишлоғида одамларнинг яшаш шароти ўта оғир эди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Жиззах вилояти ҳокими вазифасида ишлаган давридан бу ердаги оғир шароитдан хабардорлиги учун қишлоқлар ҳаётини тубдан ўзгартиришга қаратилган дастурни синовдан ўтказиш учун айнан уни танлаган бўлса керак.
Мингдан зиёд хонадонда 6 мингдан кўпроқ турли миллат вакилларидан иборат аҳоли истиқомат қилаётган қишлоқда кўча ва йўллар, ичимлик суви, иссиқлик, электр энергияси тармоқлари, маданий, маиший хизмат кўрсатиш, хуллас барча инфратизим иншоотлар фойдаланиш муддати ўтиб, издан чиқиб бўлган эди. 25-30 йил давомида таъмирланмаган қишлоқ уйларининг, ижтимоий иншоотларнинг ташқи қиёфаси аянчли кўринарди. Қишлоқда бошқа иш бўлмаганидан аҳоли коттедж, кўп қаватли уйлар ёнидаги бўш ерларга хом ғиштдан кичик-кичик молхоналар қуриб қўй-эчки, сигир боқиб тирикчилик қиларди.
Йиллар давомида секин-аста юзага келган қишлоқ инқирози одамларнинг руҳиятида ҳам кўникма ҳосил қилган, бу қийинчиликни ҳукуматнинг, маҳаллий ҳокимиятнинг эътиборсизлиги эмас, тақдирнинг, қисматнинг буюргани сифатида қабул қила бошлаганди. Кўпчилик 2-3 километр узоқликдан сувни ташиб ичишга эшак араваси, яна биров қишда исинишга ғўзапояси, дастурхонда нон-чойи, ҳар замон қора шўрваси борлигига шукур қиларди.
Бу ҳаётга кўникмаган ўзига тўқроқ, имконияти бор оилалар қўшни мамлакатларга, республика, вилоят марказий шаҳарларига кўчиб кетганди. Ёшларнинг аксарияти хорижга чиқиб ишлаб келишни ҳам муваффақият ҳисобларди. Бундай имконияти бўлмаганлар турмуш қийинчиликлари билан мардонавор курашиб яшашда давом этаётганди.
Қишлоқдаги вазият аллақачон ҳаммасини янгилашни, бошқатдан бошлашни тақоза этарди. Бу иш катта куч, катта маблағ талаб қилиши, Республика ҳукуматининг ёрдамисиз бу ишни бажариб бўлмаслиги ҳам кўриниб турарди.
Обод қишлоқ” дастури қабул қилиниши билан Президентимиз топшириғига мувофиқ Манасга турли вазирлик ва идоралардан тегишли мутахассислар, техникалар кўмакка келиб иш бошлагач, бир ой ичида 34 та тўрт қаватли уй капитал, 30 дан зиёд шахсий хонадонлар жорий таъмирдан чиқарилди. Иккита мактаб, иккита мактабгача таълим муасассаси 500 томошабин залига эга маданият саройи тўлиқ капитал таъмирланиб, замонавий жиҳозлар билан таъминланди. 22 та кўчанинг барчасига тўлиқ тош-шағал ётқизилди.10 та кўча эни 6 метр кенгликда асфальтланди. Йўл ва кўчаларнинг чекка қисмига сув қочириш учун 6 километрдан зиёдроқ латок ўрнатилди.
Дастур доирасида сизот сувлари сатҳи кўтарилишини бартараф этиш учун 41 километр узунликдаги коллектор-дренаж тармоқлари тозаланди. Икки қаватли 34 та уйнинг томи қайта ёпилди. Уй-жойлар атрофидаги режасиз қурилишлар ўрнида янгидан ёрдамчи бинолар, тандирхоналар курилди. Мевали ва манзарали дарахт кўчатлари ўтқазилди.
Аҳолини ичимлик сув билан таъминлаш мақсадида “Сувоқова” давлат унитар корхонаси жамоаси томонидан 6,5 километрлик сув қувури ётқизилди. Сув тарқатиш иншоотлари таъмирдан чиқарилди. 2 умумтаълим мактаби таъмирланиб, қайта жиҳозланди. Ушбу мактабларда ўқув-ишлаб чиқариш устахонаси барпо этилиб, дурадгорлик, чилангарлик, тикувчилик дастгоҳлари билан таъминланди. 17 та болалар майдончаси, 2 мини футбол майдони, 250 ўринли стадион барпо этилди.
Дастур давомида қишлоқда амалга оширилган энг катта ўзаришлардан бири қишлоқ аҳли учун ишлаш имконияти, доимий даромад манбаи яратилгани бўлди. Дастурини амалга ошириш давомида 200 нафардан зиёд хотин-қизнинг бандлиги таъминланди. Жумладан, “Жиззахпахтасаноат” акциядорлик жамиятининг 100 ўринли, “Заминтекс” масъулияти чекланган жамиятининг 20 ўринли тикувчилик цехлари қурилиб, қишлоқ хотин-қизларидан 120 нафари ишга жойлаштирилди.
30 та иссиқхона, кўп қаватли уйларда яшовчи фуқароларнинг молларини боқиш учун 100 бошга мўлжалланган замонавий ферма қурилди. Аҳолининг кундалик эҳтиёжини таъминлаш мақсадида замонавий кўринишдаги 31 та савдо дўкони, новвойхона, ҳаммом барпо этилди. Қишлоқ врачлик пункти қайта реконструкция қилиниб, унинг ўрнида 500 қатновга мўлжалланган оилавий поликлиника ташкил этилди.
– Халқимизнинг муаммоларини яхши биладиган ва уни ҳал эта оладиган Президентимиз назари қишлоғимизга тушиши бизнинг бахтимиз бўлди, – дейди ўша йилларда “Манас” қишлоқ фуқаролар йиғинига раис бўлган, меҳнат фахрийси Жалил Кенжаев. – Манас республикамиз тарихида энг қисқа фурсатда қайта қурилган қишлоқ бўлса керак. 45 кун давом этган ҳашар давомида амалга оширилган ишларнинг барчасини санаб чиқиш қийин албатта. Бу ишнинг бутун кўламини, маҳобатини ҳис этиш учун келиб кўриш керак.
Кўп қаватли уйлар олдидаги молхоналар ўрнида қурилган ўйин майдончаларида бугун қишлоқ болаларининг шодон овозлари янграмоқда. Ҳовлиларда гулзорлар барпо этилиб, дам олиш учун ўриндиқлар ўрнатилган. Бундан беш йил аввал экилган дарахтлар бугун вояга етиб мева, соя бераётир.
Дастур амалга оширилгунга қадар Манасда ҳовлисидан даромад оладиган хонадонлар кам эди. Сув келмаслиги, ернинг шўрлиги асосий сабаб қилиб кўрсатиларди. Қишлоқни ободонлаштириш давомида бунинг ҳам имконияти топилди. Оқар сув келди. Шўр ерда анор ривожланар экан. Бугун қишлоқдаги ҳар бир хонадонда анор етиштирилади.
– Ҳовлимизда 100 дан зиёд анор ўсаётир, – дейди Барчиной Хайитматова. – Рўзғордан орттириб ҳар йили ярим тоннача анор сотамиз. Оилага қўшимча даромад. “Аёллар дафтари”га киритилган эдим. Маҳалла кўмаклашиб мўжазгина иссиқхона ҳам қуриб берди. Қишлоғимизни ободлаштириб, турмушимизни яхшилашга ғамхўрлик қилган Президентимиздан миннатдорман.
Яхши ишнинг яхшилигини айтиш ҳам зарур. Қишлоқларни ободонлаштиришда, янгилашда намуна-синов майдони бўлган Манасда амалга оширилган ишлар келиб кўришга, мақтовга арзирли.
Қишлоқни обод қилиш фақат аҳолининг моддий эҳтиёжини қондиришгина эмас, қишлоқ турмуш маданиятини юксалтириш, ёшлар маънавиятини ўстиришда жуда катта аҳамиятга эга бўлди. 500 ўринли “Манас” маданият уйи тўлиқ таъмирдан чиқарилиб, маданий-маърифий масканга айлантирилиши билан турли оммавий тадбирлар ўтказиш учун имконият яратилди. Қишлоққа республикамизнинг таниқли санъат ва маданият арбоблари иштирокида ижодий ташкилотлар жамоалари келиши, учрашувлар, бадиий кечалар ўтказилиши, концертлар ташкил этилиши энди одатга ҳолга айланди. Қардош Қирғизистондан таниқли ижодкорлар ташриф буюриб манасдаги миллатдошлари ҳаёти билан танишиб кетишди.
Яхши ишнинг яхшилиги фақат биргина моддий жиҳатда эмас. Ўтган асрнинг 80-йилларида ташкил топган “Маржон” қирғиз миллий фольклор ансамбли кейинги йилларда фаолияти деярли тўхтаб қолганди. Дастур амалга оширилиши шарофати билан ансамбль қайтадан туғилди. Қисқа муддатда қайта тикланган ансамбль туман ва республикамиз миқёсида ўтказилган маданий ва оммавий тадбирларда фаол қатнашиб юксак бадиий ижрочилик маҳоратини намойиш этди. 40 нафар манаслик талантли ёшлардан ташкил топган бадиий жамоа ўтган йили шаҳар, туман бадиий жамоалари ўртасида танловнинг вилоят, республика босқичларида иккинчи ўринни эгаллади.
Катта байрам ва фестивалларда, жумладан атоқли адиб Чингиз Айтматовнинг 90 йиллигига бағишлаб Тошкентда ўтказилган концертда муваффақиятли иштирок этди.
“Обод қишлоқ” дастури асосида Манасда амалга оширилган ишлар халқимиз фаравонлигини ошириш, турмуш маданиятини юксалтиришда нақадар долзарб аҳамиятга эга вазифа эканлигини яққол кўрсатиб берди.
Бу эзгу иш, аввало, одамларни ҳаётдан рози қилиб, уларнинг эртанги кунга, давлатимиз томонидан мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларга ишончини мустаҳкамлади.
Манас қишлоғида орттирилган тажриба Мирзачўлнинг Гагарин шаҳрида янада бойиди. Дастурни амалга оширишда бу ерда 2 мингга яқин аҳоли яшайдиган 317 та барак уйдан иборат каттагина массивни бузиб, бу кулбаларнинг эгалари учун замонавий турар жой бинолари барпо этилди. Қисқа муддатда 317 та, жумладан, 4 сотихли 2-3 хонали 223 та намунали уй, 2-3 хонали 94 та кўп қаватли уй қисқа муддатда, май-октябрь ойларида қуриб битказилди.
Шаҳар марказий кўчасининг 1,3 километрлик қисми 3 метрга кенгайтирилиб, умумий узунлиги 7,5 километр янги лоток, 17 километр бордюр ўрнатилди. Шаҳарда 21 километрлик ички йўл ва кўчалар таъмирланиб, асфальт ётқизилди. 27 километр пиёдалар йўлакчаси қурилиб, кўча бўйлаб 192 та ёритиш устуни ўрнатилди.
Гагаринни кўркам ва яшил шаҳарга айлантириш учун 27,5 минг тупдан ортиқ мевали ва манзарали дарахтлар, 100 мингдан ортиқ гул кўчатлари экилди, 21,5 минг квадрат метр майдонга чим ётқизилди.
Мирзачўлдаги қурилишнинг кўлами Манасдагидан кўра бир неча марта каттароқ, суръати ҳам юқори, сифати ҳам чинакам шаҳармонанд бўлди. Бундан ташқари, кўп йиллар таъмирланмаган уйлар тураржойлар таъмирланиши шаҳарга шинамлик, кенглик ва кўркамлик бағишлади.
Кейинги йилларда мамлакатимиз, халқимиз, одамлар ҳаётида ўзгаришлар шунчалик тез рўй бермоқдаки, уларни тўлиқ англай олмай қолаётгандекмиз. Шууримизда кўпроқ бугун кўриб турганларимиз акс этиб, ўзгаришлардан олдинги манзара хотирамиздан тез ўчаётгандек. Бу тассаввур айнан “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла” дастурлари асосида амалга оширилаётган ишларга ҳам дахлдор. Гўё ҳаммаси аввалдан шундай бўлгандек.
Аммо илгари шу ерда яшаб, кейин тақдир тақозоси билан бошқа юртларга кетган кишилар бу ўзгаришларни янада аниқ ва теран ҳис этади. Мирзачўлда туғилиб, болалиги шу ерда ўтган, аниқроғи, шу ердаги 1-умумтаълим мактабини бундан 44 йил аввал битириб, дунёнинг турли томонига тарқалиб кетган бир гуруҳ синфдошларнинг Гагариндаги учрашувда айтилган гаплар шу фикрни тасдиқлади.
Меҳмонлар Гагарин шаҳрининг замонавий қиёфасини кўриб, ҳайратларини яширолмади. Улар болалик тасаввурларидаги Гагарин шаҳарчаси ўрнида бугун том маънода замонавий шаҳар пайдо бўлганлигини айтишди.
– Бу ердаги қариндошларим, синфдошларим орқали туғилиб ўсган шаҳримдаги янгиликлардан хабардор бўлиб тураман, – дейди Қозоғистон пойтахти Остона шаҳрида яшовчи тадбиркор Баянжан Жумаханова. – Аммо бунчалик катта ўзгаришларни кўраман, деб хаёлимга келтирмаган эдим. Болаликда ҳар куни юрган мана шу марказий кўчани ҳам танимай қолдим. Назаримда у жуда кенгайиб кетгандек.
Кўп қаватли замонавий иморатлар қурилиб, икки ёнидаги эски деворлар, панжаралар, пастқам иншоотлар ўрнида яшил майдонлар, гулзорлар барпо этилибди. Бу ўзгариш биргина марказий кўчада эмас, бутун шаҳарда рўй бергани мени ростакамига ҳайратга солди. Бир вақтлар мен билган, кўрган шаҳар ўрнида бугун замонавий, кўркам ва чиройли шаҳар қад ростлабди.
Бундан тўрт йил аввал Гагарин шаҳри ҳақида айтилган бу гапларни тумандаги “Мустақиллик”, Ўзбекистон, Мирзадала, Дўстлик, Ержар, Боғбон маҳаллалари ҳақида ҳам билдириш мумкин.
Бу ободлик Жиззах вилоятининг барча ҳудудларида янгиланган қишлоқларнинг, маҳаллаларнинг манзарасига айланиб бормоқда.
Дастур доирасида қурилиш, янгилаш, ободонлаштириш фақат туман марказларига яқин қишлоқларда эмас, вилоятнинг энг чекка, илгари ҳеч кимнинг эътиборида бўлмаган ҳудудларида ҳам олиб борилаётир. Жумладан, 90-йилларнинг бошида собиқ иттифоқ вазирликлари тассаруфидаги конларда ишловчилар яшайдиган Қўйтош, Маржонбулоқ, Хонбанди шаҳарчалари кейинги йилларда анча хароб ҳолга келган эди. Дастур асосида бу шаҳарчаларда жуда катта ҳажмда иш бажарилиб, улар қайтадан обод қилинди.
Ҳозир “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла” дастурлари доирасида қилинган ишлар ҳақидаги бу гаплар янгилик эмас албатта. Аммо беш йил аввал бошлаган ишга бу йил яна давлатимиз раҳбари томонидан қайта эътибор қаратилгани ободлик, одамларни ҳаётдан рози қилиш учун уларнинг турмуш шароитларини яхшилаш Янги Ўзбектонни барпо этишдаги энг муҳим вазифа эканлигнинг яна бир исботидир.
“Обод қишлоқ” дастури вилоятнинг ҳар бир туманида иккитадан қишлоқда амалга оширилаётир. Аҳамиятли жиҳати энди ободлик, янгиланиш фақат давлат дастурига тушган қишлоқларда эмас, деярли кўпчилик аҳоли манзилларига хос белги бўлиб қолди. Ҳозир вилоятнинг қайси ҳудудига йўлингиз тушмасин қурилишларга, ободонлаштиришга гувоҳ бўласиз. Бу янгланаётган Ўзбекистоннинг янги манзараси. Бу манзара ҳали кўплаб тарихий, илмий, бадиий асарларга, фильмларга мавзу бўлиши шубҳасиз.
Бу ишларнинг барчаси ҳудудларнинг қиёфасини тудан ўзгартираётир. Фақат ҳудуд қиёфасини эмас, одамларнинг кайфиятини ўзгартирмоқда, уларнинг қалбида давлатимиз томонидан амалга оширилаётган ислоҳотлар истиқболига, келажакка ишонч кучаймоқда.
Давлатимиз раҳбари тез-тез таъкидлаб келаётганидек, қишлоқлар обод бўлса, у ердаги одамларнинг кайфияти ўзгаради, уларда ўз ҳаётини янада яхшилашга интилиш пайдо бўлади, бунинг натижасида Ватанимиз обод бўлади ва мамлакатимизнинг иқтисоди янада юксалади.

Человек живет там, где безопасно и комфортно, ищет лучшие возможности.
Так, пять лет назад люди начали переселяться из села Манас Дустликского района Джизакской области. В 2018 году реализация инициированной Президентом программы «Обод кишлок» положила этому конец. В развитии села началась новая эпоха.
О благородной работе, проделанной на основе этой программы, не только в Манасе, но и в других селах регионов нашей страны, хорошо известно и в зарубежных странах. В связи с пандемией данный созидательный процесс был несколько замедлен, затем снова возобновлен постановлением главы нашего государства «О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022–2026 годах» от 18 марта текущего года. Теперь практическая работа в Манасе обретает еще больший масштаб, что напоминает о результатах, достигнутых на раннем этапе преобразований.
Пять лет назад Манас послужил пилотной и образцово-показательной территорией для реализации программы «Обод кишлок». Благодаря этой программе жители других регионов нашей республики, люди из ближнего зарубежья увидели, что Манас из неразвитого села превратился в процветающее. Это освещалось как в местных, так и в зарубежных СМИ.
Например, доцент Кыргызского национального университета имени Жусупа Баласагына Мирсаид Анарбаев в статье «Несравненно изменившийся Манас», которая заняла более половины страницы газеты «Ачыксоз» 13 сентября 2018 года, с искренним восторгом поделился об увиденном:
«Село Манас расположено рядом с главной дорогой, которая пересекает 10 областей Узбекистана и связывает страну с Ираном, Афганистаном и Туркменистаном. Примечательно, что Президент обратил внимание на это село. Посмотреть на него сегодня приезжают издалека. Желаем, чтобы эта благородная инициатива, выдвинутая Президентом Республики Узбекистан, развивалась и дальше, а стране желаем дальнейшего процветания и благоденствия».
Действительно, работа, проделанная в селе Манас, выбранном в качестве пилотного проекта программы «Обод кишлок», стала одной из самых успешных в истории.
Село Манас было выбрано неслучайно. В ранний период освоения Джизакской пустыни условия жизни людей в Манасе, расположенном в 70 километрах от областного центра, были очень тяжелыми.
Президент Шавкат Мирзиёев, должно быть, выбрал этот регион для апробации программы, направленной на кардинальное изменение жизни сел, поскольку знал о непростых условиях еще со времен работы хокимом Джизакской области.
В селе, где более чем в тысяче домов проживает свыше 6 тысяч человек разных национальностей, почти вся инфраструктура была устаревшей. Дома и социальные объекты, которые не ремонтировались 25-30 лет, находились в полуразрушенном состоянии. Поскольку другой работы не было, жители зарабатывали на жизнь разведением коз и коров, строя небольшие хлева из кирпича-сырца на пустующих землях возле коттеджей и многоэтажных домов.
С годами этот кризис люди стали воспринимать как судьбу и удел, а не халатность правительства и местных властей. Они жили, довольствуясь тем, что имеют.
Семьи, которые не хотели мириться с этим, перебирались в соседние страны, центральные города области и республики. Большинство молодых людей считали успехом поехать работать за границу. У кого не было для этого возможностей, принимали испытания судьбы.
Ситуация в селе требовала коренных реформ, нужны были перемены. Было также очевидно, что эта работа потребует много сил и средств, и без помощи правительства республики ее не выполнить.
С принятием программы «Обод кишлок» по поручению Президента в Манас прибыли специалисты из различных министерств и ведомств, была доставлена специальная техника и начата работа, в результате которой в течение месяца было капитально отремонтировано 34 четырехэтажных дома и более чем в 30 частных домах проведен текущий ремонт. Также полностью были отремонтированы и оснащены современным оборудованием две школы, два дошкольных образовательных учреждения, дворец культуры на 500 мест. На 22 улицах выложен щебень, заасфальтировано 10 улиц шириной 6 метров. Для отвода воды с краев дорог и улиц был сделан лоток длиной более 6 километров.
В рамках программы проведена очистка 41 километра коллекторно-дренажных сетей для ликвидации подъема уровня ливневых стоков. Заменены крыши 34 двухэтажных домов. На месте незапланированных построек вокруг домов были сооружены новые подсобные помещения и пекарни. Высажены саженцы плодовых и декоративных деревьев.
В целях обеспечения населения питьевой водой бригадой ГУП «Сувокова» проложен 6,5-километровый водопровод. Отремонтированы водораспределительные сооружения, переоснащены 2 общеобразовательные школы. В этих школах были созданы мастерские, оснащенные столярными, слесарными инструментами и другим оборудованием. Построено 17 детских площадок, 2 поля для мини-футбола, стадион на 250 мест.
Одним из самых больших изменений стало создание возможностей для трудоустройства, постоянного источника дохода для жителей села. За время реализации программы было трудоустроено более 200 женщин. В частности, были построены швейные цеха АО «Жиззахпахтасаноат» на 100 рабочих мест и ООО «Заминтекс» на 20 рабочих мест, благодаря чему работу получили 120 женщин, проживающих в селе.
Построено 30 теплиц, современная ферма на 100 голов. В целях обеспечения повседневных потребностей населения возведены 31 современный магазин, пекарня, баня. Реконструирован сельский врачебный пункт, затем на его месте была создана семейная поликлиника на 500 мест.
– Нам повезло, что на наше село пал взор Президента, который хорошо знаком с проблемами народа и умеет их решать, – говорит ветеран труда Жалил Кенжаев, который в те годы был председателем схода граждан села «Манас». – Манас, наверное, первое село в истории нашей республики, которое был отстроено в кратчайшие сроки. Конечно, трудно перечислить всю работу, проделанную за 45-дневный хашар. Лучше увидеть результат этой работы своими глазами.
Сегодня на детских площадках, построенных перед многоэтажными домами на месте хлевов, слышны радостные голоса сельских детей. Во дворах разбиты клумбы, установлены скамейки. Деревья, посаженные пять лет назад, плодоносят и дают тень.
До реализации программы в Манасе было мало владельцев приусадебных участков, которые получали урожай и, соответственно, доход. В качестве основных причин были нехватка воды и засоленность земли. При благоустройстве села нашлось решение и для этой проблемы. В частности, была проложена сеть сточных вод. Как известно, гранат растет на соленой почве. Сегодня гранаты выращивают в каждом домохозяйстве села.
– У нас во дворе растет более 100 гранатовых деревьев, – говорит Барчиной Хайитматова. – Каждый год мы продаем около полутонны гранатов. Это дополнительный доход для семьи. Я была включена в «женскую тетрадь». Соседи помогли построить небольшую теплицу. Я благодарна нашему Президенту, который облагородил наше село и позаботился об улучшении нашей жизни.
Работа, проводимая в Манасе, достойна внимания и похвалы. Благоустройство села служит не только удовлетворению материальных потребностей населения, но и повышению культуры сельской жизни и развитию духовности молодежи. Дом культуры «Манас» на 500 мест был полностью отремонтирован, что позволило проводить различные массовые мероприятия.
В настоящее время село посещают коллективы творческих организаций с участием известных деятелей искусств и культуры нашей республики, проводятся встречи, творческие вечера и концерты. В Манасе побывали и ознакомились с жизнью жителей гости из братского Кыргызстана.
Кыргызский национальный фольклорный ансамбль «Маржон», сформировавшийся в 80-х годах прошлого века, в последующие годы практически прекратил свою деятельность. Благодаря реализации программы он возродился. Ансамбль, возрожденный за короткий срок, активно участвовал в культурно-массовых мероприятиях районного и республиканского масштаба, продемонстрировав высокое художественное мастерство. В прошлом году творческий коллектив в составе 40 талантливых юношей из Манаса занял второе место среди творческих коллективов города и района на областном и республиканском этапах конкурса. Ансамбль также успешно участвовал в крупных праздниках и фестивалях, в том числе в проведенном в Ташкенте концерте, посвященном 90-летию со дня рождения известного писателя Чингиза Айтматова.
Работа, проделанная в Манасе на основе программы «Обод кишлок», наглядно показала, насколько важно повышать благосостояние и культуру нашего народа.
Это благое дело прежде всего сделало людей довольными жизнью и укрепило их уверенность в завтрашнем дне, в реформах, проводимых нашим государством.
Опыт села Манас получил дальнейшее развитие в городе Гагарине Мирзачульского района. В ходе реализации программы был снесен большой массив из старых 317 бараков, в которых проживали около 2 тысяч человек, и построены современные жилые дома. За короткий срок было сдано 317, в том числе 223 типовых 2- и 3-комнатных дома с земельной площадью в 4 сотки, 94 многоэтажных дома с 2- и 3-комнатными квартирами.
Часть центральной улицы города протяженностью 1,3 километра расширили на 3 метра, проложен новый лоток общей протяженностью 7,5 километра, 17-километровый бордюр. В городе отремонтирован 21 километр внутренних дорог и улиц, уложен асфальт. Наряду с этим построен 27-километровый тротуар, вдоль улицы установлено 192 опоры освещения.
Для превращения Гагарина в красивый и зеленый город было посажено более 27,5 тысячи плодовых и декоративных деревьев, более 100 тысяч саженцев цветов, разбито 21,5 тысячи квадратных метров газона.
Масштабы строительства в Мирзачуле в разы больше, чем в Манасе, а темпы выше, качество поистине городское. Кроме того, ремонт жилых домов преобразил город, придав ему простор и красоту.
В последние годы изменения в жизни нашей страны, народа и людей в целом происходят такими стремительными темпами, что невозможно за всеми уследить. Сегодняшние пейзажи стирают из памяти все о том периоде, что было до осуществления крупных преобразований. С этой идеей связана и работа, проводимая на основе программ «Обод кишлок» и «Обод махалла». Мы привыкаем к новому, будто все было так и раньше.
Но люди, жившие здесь, а потом волею судьбы уехавшие в другие страны, смогут почувствовать эти перемены ярче и глубже. Это мнение подтвердила группа одноклассников, которые провели в Мирзачуле свое детство, 44 года назад окончили общеобразовательную школу и разъехались по разным уголкам мира, а сегодня собрались снова в Гагарине.
Гости не смогли скрыть своего удивления, увидев современный облик города. Вместо города из детства перед ними буквально возник современный город.
– Проживающие здесь родственники и одноклассники рассказывают о новостях моего родного города, – говорит предприниматель, проживающая в Нур-Султане, столице Казахстана, Баянжан Жумаханова. – Я и не предполагала, что увижу такие большие перемены. Я даже не узнала центральную улицу, по которой ходила каждый день в детстве.
Построены современные многоэтажки, а на месте старых построек с обеих сторон разбиты зеленые зоны и цветники. Меня очень удивило, что эти изменения произошли не только на центральной улице, но и во всем городе.
Сказанное о городе Гагарине четыре года назад, сегодня можно увидеть и на примере махаллей Мустакиллик, Узбекистон, Мирзадала, Дустлик, Ержар, Богбон.
В рамках программы ведутся строительство, ремонт, благоустройство не только в селах, близлежащих к районным центрам, но и в самых отдаленных районах области. Например, в начале 1990-х годов города Куйтош, Марджанбулак и Хонбанди, где проживали рабочие шахт, находившихся в ведении бывших союзных министерств, в последующие годы сильно обветшали. На основе программы в этих городах была проведена огромная работа по благоустройству.
Положительные отзывы о работе, проделанной в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», конечно, не новость. Однако тот факт, что глава государства вновь обратил внимание на дело, начатое им пять лет назад, является еще одним свидетельством того, что улучшение условий жизни людей, достижение того, чтобы народ был доволен своей жизнью, является важнейшей задачей при построении Нового Узбекистана.
Программа «Обод кишлок» реализуется в двух селах в каждом районе области. Примечательно, что благополучие и обновление стали символом не только в селах, включенных в государственную программу, но и в большинстве других. Куда бы вы ни отправились, вы станете свидетелями строительства и благоустройства. Это новый облик обновляемого Узбекистана, который, без сомнений, ляжет в основу многих исторических, научных, художественных произведений и фильмов.
Вся эта работа преображает облик и приумножает красоту регионов. Меняется настроение людей, растет их уверенность в перспективности реформ, проводимых нашим государством.
Как подчеркивает глава нашего государства, благоустройство сел позволит изменить мировоззрение людей, усилить их стремление жить лучше, поднимет экономику. Благодаря этому будет благоустроена вся наша Родина, а экономика получит мощный импульс для развития.