"Саховат ва кўмак": аҳолига 7 миллиард 159 минг сўмлик ёрдам кўрсатилди
Барча ҳудудларда бўлгани каби Хоразмда ҳам ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар, якка ёлғиз, ногирон, даромади йўқ ишсиз, "Темир дафтар"га кирган фуқароларни қўллаб-қувватлаш ва уларга ёрдам кўрсатиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Биргина жорий йил олти ойи мобайнида ана шу тоифадаги 21 минг 198 нафар фуқарога "Маҳалла" хайрия жамоат фонди Хоразм вилоят бошқаруви, унинг туман ва шаҳар бўлинмалари ҳузурида ташкил этилган "Саховат ва кўмак" жамғармаси ҳисобидан 7 миллиард 159 миллион сўмлик ёрдамлар кўрсатилди.
– "Маҳалла" фонд ва унинг вилоятдаги қуйи тузилмалари таркибидаги жамғармага Президентимизнинг 2020 йил 24 ноябрдаги "Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонининг тегишли бандига асосан инсонларни қўллаб-қувватлаш, уларга ҳар томонлама кўмак кўрсатиш мақсадида 4 миллиард 690 миллион сўм, маҳаллий бюджет даромад режасидан орттирилган 281 миллион сўм, "Темир дафтар" рўйхатида турган фуқароларни қўллаб-қувватлаш мақсадида 3 миллиард 337 миллион сўм пул маблағи келиб тушганди, – дейди "Маҳалла" хайрия жамоат фонди Хоразм вилоят бўлими бошқарув раиси Олтибой Раджабов. – Ушбу пул маблағлари халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари қарорлари, улар берган рўйхатлар асосида ўз эгаларига етказилди.
Бир сўз билан айтганда, Хоразмда "Маҳалла" фонд, унинг қуйи тузилмалари қошида пандемия даврида Президентимиз ташаббуси билан очилган "Саховат ва кўмак" жамғармаси орқали ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламини қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар изчил давом этмоқда.

"Саховат ва кумак": населению оказана помощь в объеме 7 миллиардов 159 тысяч сумов
В Хорезмской области, как и по всей стране, проводится масштабная работа по поддержке социально нуждающихся семей и оказанию помощи одиноким, инвалидам, не имеющим дохода, внесенным в «Железную тетрадь» гражданам.
В течение шести месяцев текущего года 21 198 гражданам этих категорий за счет фонда «Саховат ва кумак», организованного при Хорезмском областном управлении Благотворительного общественного фонда "Махалла" и его районных и городских отделениях, оказана помощь в объеме 7 миллиардов 159 миллионов сумов.
– Согласно соответствующего пункта Указа Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы исполнения судебных актов и актов иных органов» от 24 ноября 2020 года в фонд "Махалла" и его областные структуры в целях поддержки людей, оказания им всесторонней помощи выделено 4 миллиарда 690 миллионов сумов, из сэкономленного дохода местного бюджета – 281 миллион сумов, в целях поддержки включенных в «Железную тетрадь» граждан – 3 миллиарда 337 миллионов сумов, – сказал председатель правления Хорезмского областного управления Благотворительного общественного фонда "Махалла" Олтибой Раджабов. – Эти средства доставлены нуждающимся лицам на основе решений областного, районных и городских Кенгашей народных депутатов и предоставленных ими списков.
В Хорезме через фонд «Саховат ва кумак», образованный по инициативе Президента в период пандемии при фонде «Махалла» и его нижних звеньях, продолжается работа по поддержке социально нуждающихся слоев населения.