Самарқанд вилоятида бугунги кунда ижроси бажарилиши кечикаётган мурожаатлар 1361 тани ташкил этмоқда. Шунинг 556 таси, яъни 42 фоизга яқини электр тармоқлари корхоналари ҳиссасига тўғри келмоқда.
Вилоят ҳокимлигида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари ижро ҳолати муҳокама этилганда мазкур ҳолат кескин танқид қилинди.
– Одамлар бекордан бекор мурожаат қилмайди, жонидан ўтганидан сўнг ҳокимлик ва бошқа идоралар эшигига боради, – деди вилоят ҳокими Э.Турдимов. – Фуқаронинг уйида чироқ бўлмаса-ю шу тизим масъуллари қандай қилиб уйида ёки ишхонасида чироқ ёқиб ўтиради? Биринчи навбатда виждони оғриши керак, қолаверса, зиммасига юклатилган вазифани бажариб қўйиши шарт.
Йиғилишда фуқароларнинг мурожаатларига эътиборсизлик билан қараган 55 та ташкилот ва корхона раҳбарлари, уларнинг ўринбосарлари ва ижро интизоми ҳамда фуқаро мурожаатларига масъул бўлган бўлинма масъулларига йўл қўйган камчиликлари кўрсатиб ўтилиб, огоҳлантирилди. Ҳар мурожаатнинг ижроси ва кечикиши сабаблари муҳокама этилди. Жумладан, вилоят электр тармоқлари корхонаси томонидан 212 ҳолатда, Пайариқ тумани электр тармоқлари корхонаси томонидан 151 ҳолатда, Самарқанд шаҳар ҳокимлиги ва шаҳардаги ташкилотлар томонидан 420 ҳолатда мурожаатларнинг ижроси кечиктирилаётганлиги танқид қилинди.
– Қонунда юридик ва жисмоний шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш муддатлари аниқ белгилаб қўйилган, – деди Э.Турдимов. – Лекин айрим раҳбарлар буни унутган кўринади. Йўқса, 30 ҳолатда мурожаатларни кўриб чиқиш муддати 6 ойдан ошиб кетмаган бўларди. Бу мурожаатларнинг 16 таси электр тармоқлари корхоналарига тегишли. Нима бу ташкилот масъуллари қонундан бехабарми ёки қонунга амал қилмайдими? Албатта, қонун талаби уларга тушунтириб қўйилади. Раҳбарлар шуни унутмаслиги керак, мурожаатларни назоратдан чиқариш эмас, ҳал қилиш асосий талаб ҳисобланади. Марҳамат, мурожаат асоссиз бўлса, ҳал этиш имкони бўлмаса, тушунтириб беринг, асос кўрсатинг.
Муҳокама якунлари бўйича мурожаатларга эътиборсиз қараган 17 нафар мансабдор шахсга нисбатан тегишли органлар томонидан қонуний чора кўрилиши белгиланди. Йиғилишда ҳар бир раҳбарнинг халқ билан, халқнинг дарди билан ишлаши зарурлиги, мурожаат замирида инсоннинг, шахснинг дарди, ташвиши турганлигини чуқур англаши кераклиги таъкидланди.

Эркинжон Турдимов: «Основное требование – решение проблемы»
В Самаркандской области на сегодня отложено 1361 обращение, поданное для рассмотрения. Из них 556, то есть, около 42 процентов, приходится на предприятия электросетей.
В хокимияте области состоялось обсуждение состояния исполнения обращений физических и юридических лиц, в котором резкой критике подвергнуто отложение данных обращений в долгий ящик.
– Люди обращаются не из-за праздного любопытства, ими руководит отчаяние, поэтому они ищут решение своих проблем в хокимиятах и других органах власти, – говорит глава области Э.Турдимов. – Как ответственные работники отрасли могут сидеть спокойно, когда у людей дома нет электричества? У них должна проснуться совесть, они должны выполнить возложенную задачу.
На совещании предупреждены руководители 55 организаций и предприятий, их заместители, проигнорировавшие обращения граждан, а также начальники отдела по работе с обращениями граждан, обсуждена их исполнительная дисциплина. Также рассмотрены причины просрочки исполнения каждого из обращений. Так, раскритиковано, что отложены 212 обращений в областное предприятие электрических сетей, 151 обращение в Пайарыкское предприятие электрических сетей, 420 обращений в Самаркандский городской хокимият и другие организации города.
– Закон четко определяет сроки рассмотрения обращений юридических и физических лиц, – сказал Э.Турдимов. – Но некоторые руководители, кажется, забыли об этом. В противном случае в 30 случаях срок рассмотрения обращений не превышал бы шести месяцев. Из них 16 обращений касаются предприятий отрасли электрических сетей. Спрашивается, люди, возглавляющие эту организацию, не знают закона или не соблюдают его? Конечно, требования закона будут им объяснены. Руководители не должны забывать, что основным в их работе является решение вопросов. Пожалуйста, если обращение безосновательное, если нет возможности его решения, вы обоснуйте это, разъясните.
По итогам обсуждения определено, что в отношении 17 должностных лиц будут применены законные меры. Отмечено, что каждый руководитель должен жить заботами о народе, глубоко понимать, что в основе любого обращения стоит проблема, боль человека.