Президент топшириғи амалда: Янгиер аҳолиси тўлиқ иш билан таъминланади
Давлатимиз раҳбари жорий йил октябрь ойида Сирдарё вилоятига ташрифи чоғида 2023 йилда вилоятни аҳолиси тўлиқ иш билан таъминланган ва хавфсиз ҳудудга айлантириш бўйича топшириқ берилган эди.
Мазкур топшириқ ва вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Янгиер шаҳрида барча мутасадди ташкилотлар ва масъуллардан таркиб топган ишчи гуруҳлар тузилди. Жумладан, Янгиер шаҳридаги 4 та сектор раҳбарлари, аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази, ҳоким ёрдамчилари ҳамда маҳаллабай ишлаш тизимининг 5 нафар вакиллари ҳамкорликда ишлаш тизими йўлга қўйилди.
Амалга оширилган  ишлар натижасида жорий йилнинг октябрь ойида Янгиер шаҳрида 1 362 нафар ишсиз ва банд бўлмаган аҳолининг бандлиги таъминланди. Бунда туман аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази томонидан аниқланган ва шаҳар инвестиция ва тадбиркорликни ривожлантириш бўлими томонидан яратилган янги иш ўринлари асосида ишсиз ва банд бўлмаган аҳолининг бандлигини таъминлаш чоралари кўрилди.
Аҳолини иш билан таъминлашда ҳоким ёрдамчилари ҳам самарали фаолият юритмоқда. А.Жомий маҳалласи ҳоким ёрдамчиси Н.Қурбонов томонидан 2 нафар, Шодиёна маҳалласи ҳоким ёрдамчиси Ғ.Хўжаев томонидан 22 нафар ишсиз ва банд бўлмаган аҳолининг бандлигини таъминлашга кўмаклашилган.
Шаҳардаги “Elegant Fiber Textile” Ўзбекистон –Туркия қўшма корхонасида асосан болалар кийим-кечаклари тикилади. Маҳсулотлар асосан Россия Федерациясига экспорт қилинади. Корхона янгиерлик ёшларнинг севимли ишхонасига айланган.Бу ерда 200 нафар ёшлар меҳнат қилади. Туркиялик моҳир уста Сахин Орхан корхонага ишга келган ҳар бир кишига эринмасдан тикувчилик сир-асрорларини ўргатмоқда.
– Ўрта мактабни битиргач анча вақт ишсиз юрдим, – дейди Жомий МФЙ да яшовчи Ш.Камолов. – Ҳоким ёрдамчиси Н.Қурбоновга иш қидириб ёрдам сўраб борганимда мана шу корхонага ишга жойлаштириб қўйди. Бу ерда ҳозир таъминотчи ёрдамчиси бўлиб ишлаяпман.
– Мен ҳам ишсиз эдим, – дейди Шодиёна МФЙ да яшовчи М.Сафарова. – Ҳоким ёрдамчиси Ғ.Хўжаев мени шу корхонага ишга киритиб қўйди. Бу ерда тикувчиликни пухта ўрганиб ишлаяпман. Ишчиларга яратилган шароитлар жуда яхши.
Янгиер шаҳрида фаолият юритаётган “Eko Grand Fruits” МЧЖ  фаолияти ҳам аҳолини иш билан таъминлаш муҳим аҳамият касб этди. Иссиқхонада 10 гектар ер майдонда 230 минг туп помидор етиштирилмоқда. Туркия технологияси асосида гидропоника усулида етиштирилаётган помидордан 7 ойда 2 минг 300 тонна ҳосил олиш режалаштирган. Маҳсулотнинг 80 фоизидан зиёд Россия Федерациясига экспорт қилинади. Қолган қисми ички бозорларга тарқатилади. Бу ерда 150 нафар киши доимий иш билан таъминланган. Ишчилар икки маҳал иссиқ овқат билан таъминланган, 1,5-2 миллион атрофида иш ҳақи олади.
Янгиер шаҳрида топшириқ ижроси таъминлаш, ишсиз фуқаролар бандлигини таъминлаш, қўшимча янги иш ўринлари яратиш борасида амалга оширилаётган тизимли ишлар давом этмоқда.

В ходе посещения Сырдарьинской области в октябре текущего года глава государства дал поручения по превращению области в 2023 году в безопасную территорию, с полностью решенным вопросом занятости населения.
С целью выполнения данных поручений в городе Янгиере были созданы рабочие группы из ответственных работников соответствующих организаций. Так, налажена система совместной работы руководителей четырех секторов, представителей центров содействия занятости населения, помощников хокима, пяти представителей системы махаллабай.
В результате обеспечена занятость 1 362 безработных и незанятых представителей населения города Янгиера. Приняты меры по обеспечению занятости безработного и незанятого населения за счет новых рабочих мест, выявленных районным центром содействия занятости населения и созданных городским отделом по инвестициям и развитию предпринимательства.
Помощники хокима также эффективно работают в направлении обеспечения занятости населения. Так, помощник хокима в махалле имени А.Джами Н.Курбанов помог устроиться на работу двум жителям, помощник хокима в махалле «Шодиена» Г.Ходжаев смог обеспечить занятость 22 безработных и незанятых жителей своей территории.
К примеру, совместное узбекско-турецкое предприятие «Elegant Fiber Textile» в городе выпускает в основном детскую одежду. Продукция экспортируется в Российскую Федерацию. Предприятие стало излюбленным местом работы молодежи Янгиера, здесь трудятся 200 юношей и девушек. Турецкий опытный мастер Сахин Орхан обучает секретам швейного дела всех, кто приходит работать на предприятие.
– После окончания общеобразовательной школы я долгое время был безработным, – рассказывает житель махалли имени А.Джами Ш. Камолов. – Когда я обратился к помощнику хокима Н.Курбанову за помощью в трудоустройстве, он предложил мне работу на этом предприятии. В настоящее время я работаю помощником снабженца.
– Я тоже была безработной, – рассказывает жительница махалли «Шодиёна» М.Сафарова. – Помощник хокима Г.Ходжаев помог устроиться на работу на узбекско-турецкое предприятие. Шью одежду. Для всех работников здесь созданы хорошие условия.
В обеспечении занятости населения важную роль сыграло ООО «Eko Grand Fruits» в Янгиере. В теплицах на 10 гектарах выращивается 230 тысяч саженцев томата. За семь месяцев здесь планируют получить 2300 тонн урожая томатов, выращиваемых по турецкой технологии – методу гидропоники. Более 80 процентов продукции экспортируется в Российскую Федерацию. Остальное распределяется на внутренние рынки. Здесь постоянной работой обеспечены 150 человек. Рабочим предоставлено двухразовое горячее питание и заработная плата в размере 1,5-2 миллионов сумов.
В городе Янгиере продолжается системная работа по обеспечению выполнения задач, обеспечению занятости безработных граждан, созданию дополнительных рабочих мест.