“Юксалиш” маҳалласи Наманганнинг йўлдош шаҳарчасига айланади
Наманган шаҳрининг “Юксалиш” маҳалласида 588 хонадондан иборат 14 та 7 қаватли турар-жой биноси фойдаланишга топширилди.
Шу муносабат билан ўтказилган маросимда вилоят, шаҳар ҳокимликлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маҳалла аҳолиси, фахрийлар, ёшлар иштирок этди.
Мамлакатимизда халқимиз фаровонлигини юксалтириш, шаҳар ва қишлоқлар қиёфасини тубдан яхшилаш йўлида кенг кўламли бунёдкорлик ишлари амалга оширилаётгани ва бунинг самараси мазкур мўъжаз шаҳарча тимсолида ҳам ўз ифодасини топаётгани таъкидланди.
– Ўтган йил шу кунларда ҳам қаровсиз, кимсасиз ётган бу адирликлар бағрида шундай кўркам ва замонавий уй-жойлар бўлади, деса, биров ишонмасди, – дейди “Нуроний” жамғармаси вилоят бўлими раиси И.Нажмиддинов. – Чунки, яқин-яқинларда ҳам кўп қаватли уйларни таъмирлаш ёки янгисини қуриш катта муаммо ёхуд имконсиз бир иш эди-да. Бутун вилоят бўйлаб давом этаётган катта бунёдкорлик ишлари баробарида бир йилнинг ўзида, биргина маҳаллада 14 та 7 қаватли уй қуриб, фойдаланишга топширилиши юртимиз иқтисодиёти жадал юксалаётганидан далолат беради. Бу барчамизга ғурур бағишлайди.
3-faqat saytga.jpg
18-faqat saytga.jpg
Президентимизнинг 2016 йил 22 ноябрдаги “2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уй-жойлар қуриш ва реконструкция қилиш дастурини амалга оширишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида вилоятда олиб борилаётган ишлар суръат ва сифати “Юксалиш” маҳалласида қад ростлаган уй-жойлар мисолида ўз аксини топди. Ҳудудга ичимлик суви, оқова сув, табиий газ, электр тармоқлари тортилди. Кенг ва равон йўллар қурилди, эскилари реконструкция қилинди, замонавий ёритиш тизими билан жиҳозланди. Ҳар бири 42 хонадондан иборат уйлар ҳовлиси болалар майдончаси, хиёбон ва гулзорлар билан обод қилинди. Бундан ташқари, маҳаллада мавжуд 8 та кўп қаватли уй-жой таъмирланди.
“Ўзшаҳар қурилиш инвест” инжиниринг компанияси буюртмаси асосида амалга оширилган бу лойиҳага бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан 150 миллиард сўм сарфланди. Қурилиш-монтаж ишлари “Янгиқўрғон сервис қурувчи” ва “Дегрез қурилиш савдо инвест” масъулияти чекланган жамиятлари бош пудратчилигида бир қатор қурилиш корхоналари томонидан бажарилди. Қурилиш мажмуасида бир пайтнинг ўзида 1000 нафарга яқин қурувчи, 150 дан ортиқ махсус техника ва транспорт воситаси ишлади.
Айни пайтда ҳудуддаги йўлларни асфальтлаш, умумтаълим мактабини таъмирлаш ва қўшимча бино қуриш, поликлиника ва маҳалла фуқаролар йиғини идорасини реконструкция қилиш қизғин давом этмоқда, 385 ўринли болалар боғчаси қурилиши бошлаб юборилган.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, мазкур ҳудудда “Юксалиш” кичик саноат зонаси ҳам ташкил этилиб, бу ерда тадбиркорлик субъектларининг 60 дан зиёд лойиҳаси асосида ишлаб чиқариш корхоналари фаолияти йўлга қўйилмоқда. Лойиҳалар тўлиқ амалга оширилгач, 7 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилади.
9.jpg
20.jpg
Юксалиш маҳалласини ҳозирдан шаҳарча, деб аташларига тўла асос бор. Чунки, бугун фойдаланишга топширилган уйлар оралаб ўтган йўлнинг нариги томонида ўнлаб минорали кранлар ишлаяпти. Яна 14 та 7 қаватли уйнинг пойдевори қурилган ва 2019 йилнинг худди шу фаслида уларни ҳам фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Умуман, 2020 йилгача бу ҳудудда 70 дан ортиқ кўп қаватли уйлар қурилиши кўзда тутилган. Айтиш мумкинки, “Юксалиш” маҳалласи яқин келажакда Наманган шаҳрининг йўлдош шаҳарчасига айланади.
Тантанали маросимда зикр этилган мазкур маълумотлар йиғилганлар олқишига сазовор бўлди.
Тадбирда 21 нафар ногиронлиги бор фуқаро, 6 нафар кам таъминланган оила ва Ёшлар иттифоқининг 32 нафар фаол аъзосига имтиёзли кредит асосида хонадонлар калити топширилди. 36 нафар ногиронлиги бор фуқарога махсус аравачалар туҳфа қилинди.
– Президентимизнинг биз, ногиронларга кўрсатаётган ғамхўрликларини сўз билан ифода этиб бўлмайди, – дейди янги уй соҳибаси, I-гуруҳ ногирони Ф.Мирабдуллаева. – Чунки, ҳаётда, жамиятда ўз ўрнинг борлигини ҳис қилиб яшаш инсон учун катта бахт. Яратганнинг “Бирни берганга ўнни бераман”, деган ваъдаси бор, илоҳим бизга кўрсатилаётган бу меҳр-мурувватнинг меваси Президентимизга, эзгу ишлар бошида турган барча раҳбарларга, халқимизга зиёда бўлиб қайтсин.
Бунёдкорлик ишларида ибрат кўрсатган қурилиш корхоналари ходимлари вилоят ҳокимлигининг фахрий ёрлиқ ва қимматбаҳо эсдалик совғалари билан тақдирланди.

В махалле "Юксалиш" города Намангана сданы в эксплуатацию 14 семиэтажных домов на 588 квартир.
В мероприятии, посвященном этому событию, участвовали представители областного и городского хокимиятов, государственных и общественных организаций, активисты махалли, ветераны и молодежь.
Было отмечено, что в нашей стране проводится широкомасштабная созидательная работа по коренному улучшению облика городов и сел, повышению благосостояния народа, что подтверждается и на примере данного массива.
– Если бы в прошлом году сказали, что на этой заброшенной холмистой территории появится такой замечательный городок с современными многоэтажными домами, никто бы не поверил, – говорит председатель областного отделения фонда "Нуроний" И. Нажмиддинов. – Потому что еще совсем недавно строительство или ремонт многоэтажного дома были большой проблемой. А сегодня по всей области идет огромная созидательная работа, только в этой махалле за год построены и сданы в эксплуатацию 14 семиэтажных домов, что является свидетельством ускоренного развития нашей страны. Этим можно только гордиться.
Новые дома в махалле "Юксалиш" стали очередным свидетельством высоких темпов и качества осуществляемых в области работ в рамках исполнения постановления Президента страны "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы" от 22 ноября 2016 года. Сюда подвели питьевую воду, канализацию, природный газ, электричество. Построены качественные дороги, существующие реконструированы, оснащены современной системой освещения. У каждого 42-квартирного дома построили детскую площадку и скверик, разбили цветники. Кроме того, отремонтировали имевшиеся в махалле 8 многоэтажных домов.
Проект осуществлялся по заказу инжиниринговой компании "Узшахар курилиш инвест", на него направлено 150 миллиардов сумов бюджетных и внебюджетных средств. Строительные работы выполнены генеральными подрядчиками – ООО "Янгикурган сервис курувчи" и ООО "Дегрез курилиш савдо инвест", рядом других строительных организаций. Здесь одновременно работало около тысячи строителей и более 150 единиц специальной техники.
В настоящее время продолжаются работы по асфальтированию дорог на территории, строительству дополнительного корпуса общеобразовательной школы, капитальному ремонту поликлиники и здания для схода граждан махалли, начато строительство детского сада на 385 мест.
Также следует отметить, что на территории махалли "Юксалиш" организуется малая промышленная зона, где на основе 60 проектов начнут свою деятельность производственные предприятия субъектов предпринимательства. Когда проекты заработают полностью, будет создано более 7 тысяч новых рабочих мест.
Недалеко от сданных в эксплуатацию домов продолжают работать десятки башенных кранов. Уже заложены фундаменты еще 14 семиэтажных домов, сдача в эксплуатацию которых намечена на осень 2019 года. В общем, до 2020 года предусмотрено возвести здесь более 70 многоэтажек. Есть все основания полагать, что махалля "Юксалиш" в ближайшем будущем станет городом-спутником Намангана.
На торжественном мероприятии эти сведения были встречены бурными аплодисментами собравшихся.
На мероприятии ключи от квартир в новых домах, возведенных на основе льготных кредитов, получил 21 гражданин с инвалидностью, 6 малообеспеченных семей, 32 активных члена Союза молодежи Узбекистана. Специальные коляски были подарены 36 жителям махалли с инвалидностью.
– Нельзя словами передать ту радость от заботы, которую оказывает нам, людям с ограниченными физическими возможностями, глава нашего государства, – говорит хозяйка квартиры в новом доме, инвалид первой группы Ф. Мирабдуллаева. – Для человека большое счастье жить, найдя свое место в обществе, чувствуя свою причастность к происходящему. Да не оскудеет рука дающего. Всем, кто проявляет такое внимание к нам, в первую очередь нашему Президенту, стоящему у истоков этих благородных дел, пусть вернется сторицей.
Особо отличившимся рабочим строительных организаций были вручены почетные грамоты и ценные памятные подарки областного хокимията.