Сайёр қабул: мурожаатларга ечим изланди
Хатирчи тумани 3-сектор ҳудудида жойлашган “Боғишамол” маҳалласида Навоий вилояти ИИБ ва вилоят Адлия бошқармаси раҳбарлари иштирокида “Сайёр қабул” ташкил этилди.
Бугунги кунда 3-секторда 19 та маҳалла фуқаролар йиғини мавжуд бўлиб, “Сайёр қабул”да “Боғишамол” маҳалласи аҳолисидан ташқари “Худдон”, “Галабек” ва “Деҳқонобод” маҳаллаларида истиқомат қилувчи фуқаролар ҳам қатнашди.
– Маҳалламизда 679 оилада 2371 киши истиқомат қилади, – дейди “Боғишамол” маҳалласи раиси Асрор Холиқов. – Йил бошида ўтказилган ўрганишлар жараёнида 35 нафар хотин-қиз “Аёллар дафтари”га киритилган. Бундан ташқари, ногирон болани тарбиялаётган, суд-ҳуқуқ тизимида муаммосини ҳал этолмаётган, боқувчиси йўқ кам таъминланган оилалар бор. Уларнинг кўпчилиги ҳуқуқий ёрдамга муҳтож. “Сайёр қабул”да фуқароларимизнинг аксарияти ўзларини қийнаётган масалалар билан масъулларга мурожаат қилди. Қабул давомида фуқароларимизнинг бир қатор муаммоларига ечим топилди.
“Сайёр қабул”да Васила Қаршиева ва Камол Эргашов тиббий хизмат кўрсатилиши масаласида мурожаат қилган бўлса, кам таъминланганлар рўйхатида турувчи Мунира Бегматова қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш мақсадида имтиёзли шартларда ер олиш бўйича мурожаат қилди. Фуқароларнинг муаммолари тегишли тартибда ўрганилиб, амалий ёрдам кўрсатилди.
– Айни пайтда оилавий шароитим туфайли яшаб турган хонадонимни таъмирлашга кўмак сўрадим, – дейди Тўлқин Бозоров. – Сектор раҳбари томонидан ижтимоий аҳволим ўрганилиб, “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан амалий ёрдам кўрсатиладиган бўлди.
– Оилавий аҳволимиз ночорлиги боис турмуш ўртоғим фуқаролик паспортини олишда қийналаётган эди, – дейди Муҳайё Қувондиқова. – Ички ишлар ва Адлия бошқармалари бошлиқлари иштирокида ўтказилаётган “Сайёр қабул”ни эшитиб келдим. Мутасаддиларга раҳмат. Мурожаатим ижобий ҳал этилиб, шу куннинг ўзидаёқ турмуш ўртоғимга ID паспорт расмийлаштирилди.
“Сайёр қабул”да фуқароларнинг йўл, уй-жой таъмири, меҳнат муносабатлари, тадбиркорлик фаолиятини бошлаш, соғликларини тиклаш, банк-кредит масалаларидаги 30 дан ортиқ мурожаатларига ечим изланди.
Қабул давомида фуқароларга ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш, электрон имзо, тиббий маълумотномалар олиш, “e-auksion”да иштирок этиш бўйича 10 дан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилди.

Выездной прием: поиск решения проблем
В расположенной на территории 3-го сектора Хатырчинского района махалле «Богишамол» состоялся выездной прием с участием руководителей ОВД Навоийской области и областного управления юстиции.
В настоящее время  3-м сектором охвачено  19 махаллинских схода граждан. В выездном приеме приняли участие граждане, проживающие в махаллях «Богишамол»,  “Худдон”, “Галабек” и “Дехконобод”.
– В нашей махалле проживают 679 семей - 2371 человек, - говорит председатель махали «Богишамол» Асрор Халиков. – В процессе изучений, проведенных в начале года, в «женскую тетрадь» были включены 35 женщин. Проживают семьи с ребенком-инвалидом, потерявшие кормильца, малообеспеченные. Многие из них нуждаются в правовой помощи. Во время выездных приемов население обращается к ответственным лицам по беспокоящим их вопросам. Во время приема найдено решение ряда проблем наших граждан. В частности, Васила Каршиева и Камол Эргашев обратились по вопросу оказания медицинских услуг, а Мунира Бегматова, находящаяся в списке малообеспеченных, обратилась по вопросу получения земельного участка на льготных условиях в целях выращивания сельскохозяйственной продукции. Проблемы граждан были изучены в соответствующем порядке, оказана практическая помощь.
– Я обратился по вопросу оказания помощи в ремонте своего дома,- говорит Тулкин Бозоров. – Руководитель сектора изучил мое социальное положение, было решено оказать мне помощь за счет средств фонда “Саховат ва кумак”.
– В связи с материальными трудностями мой супруг не мог получить гражданской паспорт, - говорит Мухайё  Кувондикова. –  Узнав о выездном приеме с участием начальников управлений внутренних дел и юстиции, пришла попросить помощь. Мое обращение было решено, супругу оформили ID-карту.
Во время выездного приема было рассмотрено более 30 обращений граждан, касающихся  дорог, ремонта жилья, трудовых отношений, предпринимательской деятельности, банковско-кредитных вопросов. Оказано более 10 государственных услуг по замене  водительского удостоверения, получения электронной подписи, медицинских справок, участии в “e-auksion”.