Андижонда вилоят маркази аҳолисини уй-жой билан таъминлаш масалаларига бағишланган брифинг бўлиб ўтди. Унда аҳолини уй-жой билан таъминлаш борасида амалга оширилган ишлар ва келгуси режалар ҳақида атрофлича маълумот берилди.
Президентимизнинг 2017 йил 23 октябрдаги “2017-2020 йилларда шаҳарларда арзон кўп квартирали уйларни қуриш ва реконструкция қилиш дастурини самарали амалга ошириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, Андижон шаҳрида тегишли муҳандислик ва ижтимоий инфратузилмага эга бўлган 47 та уй-жой қурилиши белгилангани таъкидланди.
Мазкур қарор ижроси доирасида ўтган йили етти қаватли 7 та арзон уй қурилиб, фойдаланишга топширилган. Жорий йилда 20 та ана шундай уй барпо этилиши белгиланган бўлиб, айни кунга қадар имтиёзли ипотека кредити ҳисобидан қад ростлаган 584 квартирали 14 та уй ўз эгаларига топширилган. Янги йил байрами арафасида яна 6 та кўп қаватли арзон уй фойдаланишга топширилади.
Ушбу уй-жойлар фуқароларга йилига 7 фоизли ставка бўйича 3 йиллик имтиёзли давр билан 15 йил муддатга кредитга берилмоқда.
Келаси йили Андижон шаҳрида яна 20 та етти қаватли арзон уй-жой қурилиши кўзда тутилган.
Аҳолининг уй-жойга бўлган талаб ва эҳтиёжидан келиб чиқиб, тижорат банклари томонидан ҳам кўп қаватли уй-жойлар қурилмоқда ва шаҳарликларга тақдим этилмоқда. “Обод маҳалла” дастури доирасида шаҳарнинг Мустақиллик маҳалласида қийин шароитда яшаётган 226 оилага Боғишамол даҳасида барпо этилган 2 сотихли янги уйлардан берилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 апрелдаги “Оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга, ногиронлиги бўлган, кам таъминланган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оналарга арзон уй-жойлар бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори асосида кўплаб хотин-қизлар уй-жой билан таъминланди. Жумладан, шаҳар ҳудудидаги бўшаб қолган 2 та коллеж ётоқхонаси реконструкция қилиниб, мослаштирилди ва уй-жойга айлантирилиши ҳисобига 63 нафар хотин-қиз уй-жой билан таъминланди.
Брифингда мутасаддилар томонидан 7 қаватли арзон ва имтиёзли бериладиган бошқа уйларни олиш тартиби тўғрисида батафсил маълумот берилди.

В Андижане до нового года будут сданы в эксплуатацию еще 6 новых домов
Состоялся брифинг, посвященный вопросам жилищного обеспечения в городе Андижане. На нем представлена подробная информация о работе, проделанной по обеспечению населения жильем и планах на будущее.
Отмечалось, что согласно постановлению Президента нашей страны “О дополнительных мерах по эффективной реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017-2020 годы” от 23 октября 2017 года предусмотрено строительство в городе Андижане 47 домов, обладающих соответствующей инженерной и социальной инфраструктурой.
В рамках этого постановления в прошлом году было возведено и сдано в эксплуатацию семь семиэтажных доступных домов. В текущем году предусмотрено строительство 20 таких домов, до сегодняшнего дня 14 возведенных за счет льготного ипотечного кредита домов на 584 квартиры переданы хозяевам. В преддверии нового года еще 6 многоэтажных доступных домов будут сданы в эксплуатацию.
Квартиры в этих домах предоставляются гражданам на основе кредитов, выдаваемых сроком на 15 лет по семипроцентной ставке с трехлетним льготным периодом.
В следующем году в городе Андижане предусмотрено строительство еще 20 семиэтажных домов.
Исходя из требований и потребностей населения в жилье коммерческими банками также возводятся многоэтажные дома. В рамках программы “Обод махалла” для 226 семей, живущих в сложных условиях, в махалле Мустакиллик сданы новые дома площадью по 2 сотки на массиве Богишамол.
Согласно постановлению Кабинета Министров об утверждении Положения о порядке предоставления доступных благоустроенных жилых домов для женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, в том числе женщин с инвалидностью, малообеспеченных матерей, воспитывающих ребенка (детей) в неполной семье и нуждающихся в улучшении жилищных условий от 12 апреля 2018 года многие женщины обрели жилье. Реконструированы два пустующих общежития колледжа на территории города, 63 женщины получили квартиры в них.
На брифинге специалисты предоставили информацию о правилах получения квартир в семиэтажных доступных и других домах, предоставляемых на льготной основе.