Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳудудлар ривожи, аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишиш мақсадида 31 март куни Хоразм вилоятига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари дастлаб Урганч шаҳрида халқ депутатлари Хоразм вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессиясида иштирок этиб, нутқ сўзлади.
– Бугун мана шу қадим ва табаррук заминда, муборак Рамазон ойида сиз, азиз юртдошларим билан кўришиб турганимдан ғоят мамнунман, – деди давлатимиз раҳбари. – Агар таҳлил қилсак, Хоразмда кўп нарсалар ўзгарди. Лекин замон шиддат билан ўтяпти, аҳолининг талаби ўсиб боряпти. Биз шунга муносиб ҳаракат қилишимиз керак. Шунинг учун ишимизни танқидий кўриб, катта-катта марралар олишимиз керак.
Йиғилиш аввалида Хоразм вилоятидаги ўзгаришлар қайд этиб ўтилди. Охирги олти йилда мактабгача таълим қамрови 22 фоиздан 79 фоизга етказилди. 131 та мактаб қурилди ва реконструкция қилинди. 580 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик суви билан таъминланди.
Вилоятдаги 531 та маҳаллани обод қилишга қўшимча 1 триллион сўм, туман марказлари йўлларини таъмирлаш, пиёдалар йўлаги ва ёритгичларга 50 миллиард сўм ажратилган.
Аҳолини уй-жой билан таъминлаш ишлари ҳам жадаллашган. Охирги беш йилда 9 минг 500 та хонадонли уйлар фойдаланишга топширилган. Бу хайрли ишларнинг давоми сифатида Урганч шаҳрида Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилиши бошланди.
Саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатишда 1,5 миллиард долларлик 7 минг лойиҳа доирасида янги корхоналар ишга тушди. Бу орқали 50 минг янги доимий иш ўринлари яратилиб, 19 минг оила камбағалликдан чиқарилди.
Ишлаб чиқариш 1,5 бараварга кўпайди, саноат экспорти 190 миллион долларни ташкил этди. Айниқса, тўқимачилик, автомобилсозлик, озиқ-овқат, электротехника ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш 2 бараварга ўсди.
Лекин вилоятда иқтисодий имкониятлар бундан ҳам кўплиги, аҳолини қийнаётган кўплаб масалалар борлиги кўрсатиб ўтилди.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Давлатимиз раҳбари Хоразм вилояти ҳокими лавозимига Жўрабек Раҳимов номзодини тавсия этди.
Ж.Раҳимов 1981 йилда Хоразм вилоятида туғилган. Меҳнат фаолиятини Шовот туманида бошлаб, сўнгги йилларда Боғот ва Қўшкўпир туманлари ҳокими лавозимларида ишлаган. У ўтган йилнинг декабридан буён Хоразм вилояти ҳокими вазифасини бажариб келмоқда.
Давлатимиз раҳбари номзодни лавозимга тасдиқлашдан аввал унинг режаларини эшитишни таклиф этди. Жўрабек Раҳимов вилоятда тадбиркорлик, саноат, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш бўйича режаларини тақдимот қилди.
Аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадини ошириш чораларига биринчи навбатда эътибор қаратилди. Президентимиз айтилган таклифларни маъқуллаб, улар юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Оилавий тадбиркорлик дастурлари учун берилган 940 миллиард сўмга қўшимча 100 миллиард сўм йўналтирилиши белгиланди. Янги тадбиркорлик субъектларини ташкил қилиш орқали 57 минг, касаначиликда салоҳияти бор 240 та маҳаллада меҳнат қуроллари ва жой масаласини ҳал қилиб, 50 минг, ўзини-ўзи банд қилиш орқали 28 минг аҳоли бандлигини таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Иккинчи муҳим вазифа – озиқ-овқат маҳсулотлари балансини таъминлаш. Шу мақсадда “Тошсоқа тизимидаги магистрал суғориш каналини тиклаш” лойиҳасининг иккинчи босқичи бошланади. Боғот, Шовот ва Янгибозор туманларидаги 2 минг гектарда узум, олма ва қовун плантациялари, Гурлан ва Боғотда агрологистика марказлари ташкил этилади. Паррандачилик, чорвачилик, сутни қайта ишлаш лойиҳалари амалга оширилади.
Маълумки, ҳар бир туманга камида 50 миллион доллар инвестиция жалб қилиш вазифаси қўйилган. Вилоят ҳокимлигига номзод бунинг эвазига туманларда қандай лойиҳалар мўлжаллангани ҳақида ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари 14 та йирик саноат лойиҳаси инфратузилмаси учун қўшимча 100 миллиард сўм йўналтириш, Урганчда электротехника ва фармацевтика саноат парклари ташкил қилиш бўйича кўрсатма берди. 20 миллион доллар инвестиция эвазига “Damas” ва “Labo” автомашиналарини ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш вазифаси қўйилди. Бу орқали 300 та янги иш ўрни яратилади.
Саноат корхоналари ва уй-жойларни электр энергияси билан таъминлаш чора-тадбирлари ҳам белгиланди.
Ижтимоий соҳани ривожлантириш, мактаб ва боғчалар барпо этиш, аҳолини уй-жой ва ичимлик суви билан таъминлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Президент мактабларда санитария ҳолатини яхшилаш, чет тили ва касбга ўргатиш хоналарини ташкил қилиш ҳамда 12 та IT-парк очиш ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Умуман олганда, Хоразмда ижтимоий муаммоларни ҳал қилишга бу йилги давлат дастурларида кўзда тутилган 1,5 триллион сўмга қўшимча 400 миллиард сўм ажратилиши маълум қилинди. Бундан ташқари, аграр соҳа, ичимлик суви ва тадбиркорлик лойиҳаларига қўшимча 475 миллион доллар жалб қилиш бўйича топшириқ берилди.
Барча чора-тадбирлар орқали 365 минг аҳолини даромадли меҳнат билан таъминлаб, Хоразмни ишсизликдан холи ҳудудга айлантириш вазифаси қўйилди.
Тақдимотдан сўнг вилоят кенгаши депутатлари номзоднинг режалари юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Ташкилий масала овозга қўйилди. Унинг натижаларига кўра, Жўрабек Раҳимов Хоразм вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
– Бугун сизлар билан аҳоли ҳаётига дахлдор барча масалаларга тўхталиб, зарур маблағлар ажратдик, вилоятга янги ҳоким тасдиқладик. Эндиги вазифа – бутун Хоразм эли ҳоким атрофида жипслашиб, мутасаддилар фидойи ва ҳалол бўлиб, бугун айтилган режа ва ташаббусларни ҳаётга, аҳоли турмуш тарзига кўчириши керак, – деди Шавкат Мирзиёев сессия сўнггида.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркининг Хоразм филиалини бориб кўрди.
15 миллиард сўмдан зиёд маблағ эвазига барпо этилган ушбу марказ йилига 4 минг 500 нафар ёшни ахборот технологиялари йўналишида ўқитиш ва IT хизматлар кўрсатиш қувватига эга. Бу ёшларнинг замонавий мутахассисликларни эгаллаб, ўз йўлини топишида муҳим омил бўлмоқда. Хусусан, ушбу мажмуада ҳам 250 нафар йигит-қиз иш билан таъминланган.
Президентимизга IT-паркда амалга оширилаётган ишлар, истиқболдаги режалар ҳақида маълумот берилди.
Бу ерда ўқув машғулотларини ташкил этиш ҳамда IT хизматларини экспорт қилиш учун барча зарур шароитлар яратилган. Мақсадлар ҳам шунга яраша, жорий йилда экспорт ҳажмини 3 миллион долларга етказиш кўзда тутилган.
Шу ернинг ўзида IT-парк резидентлари, ахборот технологиялари соҳасида фаолият олиб бораётган ёшлар билан мулоқот бўлди. Улар ўзларининг фаолиятлари ҳақида сўзлаб беришди.
Давлатимиз раҳбари ёшларнинг фикрларини эшитиб, таклифларини қўллаб-қувватлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берди.
Президентимиз Хоразм вилоятидаги “Янгибозор текстиль агрокластер” масъулияти чекланган жамиятининг тўқимачилик корхонаси фаолияти билан танишди.
Қиймати 13 миллиард сўмдан зиёд бўлган мазкур лойиҳа доирасида хориждан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилган. Йилига 5 миллион дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш қуввати яратилган. Товарларнинг 65 фоизини экспортга йўналтириш мўлжалланган.
Бугунги кунда бу ерда 500 га яқин хотин-қизлар ишламоқда.
Шавкат Мирзиёев корхонадаги иш жараёни билан танишиш асносида улар билан суҳбатлашди. Хотин-қизлар чекка туманларга ҳам саноат кириб келаётгани, ўз уйи яқинида шундай замонавий корхонада ишлаётганидан мамнунлигини айтишди.
Шу ерда Хоразм вилоятидаги 6 та янги корхонани ишга тушириш маросими бўлди. Улар – Урганч шаҳридаги “Эко Оби ҳаёт” корхонаси томонидан гипсокартон маҳсулотлари, Урганч туманидаги “Закиров” хусусий корхонаси томонидан бурама мих, Хива гилами комбинатининг иккинчи босқичи, Боғот туманидаги “Коба текс” корхонаси томонидан тайёр газлама, Урганч туманидаги “Хорезм Солт Бизнес” корхонаси томонидан техник тузлар, Хонқа туманидаги “Хорезмтекс Фейшн” корхонаси томонидан тикув-трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳаларидир. Ушбу корхоналар вакиллари видеоалоқа орқали мажмуалар салоҳияти ҳақида ахборот берди.
Президент Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, ушбу янги корхоналарни ишга туширди.
Давлатимиз раҳбари Янгибозор туманидаги “Хоразм фахри” уруғчилик кластери даласида ҳам бўлди.
Бу кластернинг умумий ер майдони 286 гектар. Шундан 147 гектарида ғалла, 122 гектарида пахта етиштирилмоқда. 45 киши доимий иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари экинлар ривожини кўздан кечирди. Ғалла ва ғўзанинг нави, мевали дарахтлар ҳосилдорлиги билан қизиқди.
Маълумки, Хоразм сув тақчил ҳудуд саналади. Шунинг учун деҳқончиликда сув тежовчи технологиялардан фойдаланишга ҳаракат қилинмоқда. Ғалла майдонининг бир қисмида ёмғирлатиб суғориш, олма кўчатлари қадалган янги боғ ораларига эса сабзи, пиёз, шолғом каби қишлоқ хўжалиги экинлари экиш йўлга қўйилган.
Президент бундай омилкорликни бошқаларга ҳам ўргатиш кераклигини таъкидлади.
Мамлакатимизда ғалладан бўшаган майдонлар такрорий экин экиш учун ишсиз аҳолига бўлиб берилмоқда. “Хоразм фахри” уруғчилик кластерида ҳам 80 нафар аҳолига 30 сотихдан сабзавот экиш учун ер берилган. Бу йил яна 26 нафар кишига ер ажратилиши кўзда тутилган.
Президент шу ерда қишлоқ хўжалиги ходимлари, фермер ва деҳқон хўжаликлари вакиллари билан суҳбатлашди. Хоразмнинг тупроғига мос экинлар етиштириш, қишлоқ хўжалигини саноатлаштириш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с развитием регионов, жизнью населения 31 марта прибыл в Хорезмскую область.
Сначала глава государства в городе Ургенче принял участие и выступил с речью на внеочередной сессии Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов.
- Очень рад встретиться сегодня с вами, моими дорогими соотечественниками, в этом древнем и благословенном крае, в дни священного месяца Рамазан, - сказал глава нашего государства. - Если проанализировать, то в Хорезме многое изменилось. Но время стремительно течет, запросы людей растут. Мы должны действовать соответственно. Вот почему нам следует критически рассматривать нашу работу и ставить перед собой большие цели.
В начале заседания отмечены происходящие в Хорезмской области преобразования. Охват дошкольными учреждениями увеличился с 22 до 79 процентов за последние шесть лет. Построена и реконструирована 131 школа. 580 тысяч жителей впервые получили доступ к централизованному питьевому водоснабжению.
На развитие 531 махалли области выделено дополнительно 1 триллион сумов, на ремонт дорог, тротуаров и освещения в районных центрах – 50 миллиардов сумов.
Ускорилась и работа по обеспечению населения жильем. За последние пять лет введены в эксплуатацию дома на 9,5 тысячи квартир. В продолжение этой работы начато строительство городка Аль-Хорезми в Ургенче.
В рамках 7 тысяч проектов общей стоимостью 1,5 миллиарда долларов запущены новые предприятия в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг. Благодаря этому было создано 50 тысяч постоянных рабочих мест, выведено из бедности 19 тысяч семей.
Производство увеличилось в 1,5 раза, экспортировано промышленной продукции на 190 миллионов долларов. В частности, в текстильной, автомобильной, пищевой, электротехнической отраслях и строийиндустрии выпуск продукции увеличился в 2 раза.
Вместе с тем на заседании указано на наличие еще больших экономических возможностей в регионе и множества вопросов, решения которых ждут люди.
На сессии рассмотрен организационный вопрос. Глава нашего государства рекомендовал кандидатуру Журабека Рахимова на должность хокима Хорезмской области.
Ж.Рахимов родился в 1981 году в Хорезмской области. Трудовую деятельность начал в Шаватском районе, а в последние годы работал хокимом Багатского и Кошкупырского районов. С декабря прошлого года исполнял обязанности хокима Хорезмской области.
До утверждения кандидата на должность глава государства предложил выслушать его программу. Журабек Рахимов представил свои планы по развитию предпринимательства, промышленности, сельского хозяйства, созданию достойных условий жизни населения области.
Первая презентация кандидата была посвящена мерам по обеспечению занятости населения и увеличению его доходов. Президент одобрил эти предложения и дал ответственным лицам соответствующие поручения.
В частности, к 940 миллиардам сумов, выделенным на программы семейного предпринимательства, будет направлено дополнительно 100 миллиардов сумов. Отмечалось, что за счет организации новых субъектов предпринимательства можно обеспечить занятость 57 тысяч человек, а за счет надомного труда и самозанятости – 50 тысяч и 28 тысяч человек соответственно, предоставив им орудия труда и помещения в 240 махаллях.
Второй важной задачей является обеспечение стабильного насыщения рынка продуктами питания. С этой целью начнется второй этап проекта «Восстановление магистрального оросительного канала в системе Тошсока». В Багатском, Шаватском и Янгибазарском районах на площади 2 тысячи гектаров будут заложены плантации винограда, яблонь и бахчи, в Гурлене и Багате организуют агрологистические центры. Будут реализованы проекты по птицеводству, животноводству, переработке молока.
Как известно, перед каждым районом поставлена задача привлечь не менее 50 миллионов долларов инвестиций. В свою очередь кандидат в хокимы области сообщил о проектах, которые намечено осуществить в районах.
Глава государства поручил дополнительно выделить 100 миллиардов сумов на инфраструктуру 14 крупных промышленных проектов, создать в Ургенче электротехнический и фармацевтический технопарки. Поставлена задача увеличить объемы производства автомобилей «Damas» и «Labo» с привлечением инвестиций в размере 20 миллионов долларов. Это позволит создать 300 новых рабочих мест.
Также определены меры по обеспечению электроэнергией промышленных предприятий и населенных пунктов.
Особое внимание уделялось развитию социальной сферы, строительству школ и детских садов, обеспечению населения жильем и питьевой водой. Президент поддержал инициативу по улучшению санитарии в школах, организации кабинетов иностранных языков и профессионального обучения, открытию двенадцати IT-парков.
В целом на решение социальных проблем в Хорезме дополнительно к 1,5 триллиона сумов, предусмотренных госпрограммами текущего года, будет выделено еще 400 миллиардов сумов. Кроме того, поставлена задача привлечь дополнительно 475 миллионов долларов в аграрный сектор, питьевое водоснабжение и бизнес-проекты.
Подчеркнуто, что за счет всех указанных мероприятий властям области предстоит обеспечить 365 тысяч жителей доходной работой и превратить Хорезмскую область в регион без безработицы.
После презентации свои мнения о планах кандидата высказали депутаты областного Кенгаша. Организационный вопрос выставлен на голосование. По его итогам Журабек Рахимов утвержден хокимом Хорезмской области.
- Сегодня мы обсудили с вами все вопросы, касающиеся жизни населения, выделили необходимые средства, утвердили нового хокима области. Следующая задача – сплотить вокруг себя всех хорезмийцев, работать честно и самоотверженно, реализовать все планы и инициативы, которые прозвучали сегодня, сделать так, чтобы они нашли свое воплощение в повседневной жизни населения, - сказал в завершение сессии Шавкат Мирзиёев.
Затем глава государства ознакомился с Хорезмским филиалом Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
Комплекс стоимостью более 15 миллиардов сумов способен обучать информационным технологиям 4,5 тысячи молодых людей и оказывать IT-услуги. Здесь молодежь может овладеть современными профессиями и найти свое место в жизни. В самом технопарке занято 250 юношей и девушек.
Президент был проинформирован о проводимой здесь работе и планах на перспективу.
Созданы все необходимые условия для проведения учебных курсов и оказания IT-услуг по заказам из-за рубежа. В этом году планируется довести объем экспорта до 3 миллионов долларов.
Здесь же состоялась беседа с резидентами IT-парка и молодыми специалистами, работающими в этой отрасли. Они рассказали о своей деятельности.
Глава нашего государства выслушал мнения молодежи и дал ответственным лицам поручения по поддержке прозвучавших предложений.
Президент ознакомился с деятельностью текстильного предприятия общества с ограниченной ответственностью «Янгибозор текстил агрокластер» в Хорезмской области.
В рамках данного проекта стоимостью более 13 миллиардов сумов было установлено современное зарубежное оборудование. Производственная мощность – 5 миллионов готовых трикотажных изделий в год. На экспорт намечено поставлять 65 процентов продукции.
Сегодня здесь трудятся около 500 женщин.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с ними, ознакомился с технологическим процессом на предприятии. Работницы отметили, что промышленность приходит и в самые отдаленные районы, и они рады работать на таком современном предприятии недалеко от дома.
Здесь же состоялась церемония запуска 6 новых предприятий в Хорезмской области. Это «Эко Оби хаёт» по производству гипсокартона в Ургенче, «Закиров» по выпуску саморезов в Ургенчском районе, вторая очередь Хивинского коврового комбината, предприятия «Коба текс» по производству тканей в Багатском районе, «Хоразм Солт Бизнес» по производству технических солей в Ургенчском районе и «Хорезмтекс Фейшн» по выпуску швейно-трикотажных изделий в Ханкинском районе. Представители этих производств по видеосвязи рассказали о своих возможностях.
Президент Шавкат Мирзиёев, нажав символическую кнопку запуска, ввел в строй новые предприятия.
Глава государства побывал на поле семеноводческого кластера «Хоразм фахри» в Янгибазарском районе.
Общая площадь этого кластера составляет 286 гектаров, из которых 147 га засеяны зерновыми, 122 га – хлопчатником. Число постоянных работников – 45 человек.
Глава государства осмотрел развитие посевов, поинтересовался сортами выращиваемых пшеницы и хлопчатника, урожайностью плодовых деревьев.
Как известно, Хорезм является маловодным регионом. Поэтому здесь принимаются меры по использованию водосберегающих технологий в сельском хозяйстве. Часть пшеничного поля орошается дождеванием. А между рядами нового яблоневого сада высажены такие сельскохозяйственные культуры, как морковь, лук и репа.
Президент подчеркнул, что необходимо распространять такой опыт эффективного использования земли.
В нашей стране площади, освобожденные от зерна, предоставляются безработным для выращивания повторных культур. В семеноводческом кластере «Хоразм фахри» 80 местным жителям выделено 30 гектаров таких наделов для выращивания овощей. В этом году планируется выделить землю еще 26 безработным.
Здесь же Президент побеседовал с представителями фермерских и дехканских хозяйств. Отмечена важность выращивания сельскохозяйственных культур, соответствующих почвенным условиям Хорезма, а также индустриализации сельского хозяйства.