Президентимиз ўтган йили Тошкент вилоятининг маркази Нурафшон шаҳрига ташрифи давомида “Менинг биринчи уйим” дастурини амалга ошириш таклифини берган эди. Ўтган вақт давомида бу борада аҳолига қулайлик яратиш борасида тегишли чоралар кўрилди.
Якунда давлатимиз раҳбари раислигида “Янги Ўзбекистон” массивларида уй-жой қурилиши ва 2023 йил учун ипотека дастурини амалга ошириш бўйича устувор вазифалар юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида Зангиота туманида “Менинг биринчи уйим” номли янги массив Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги дирекцияга топширилди.
Ушбу массивнинг режасида мактаб, боғча, тиббиёт муассасаси ва аҳоли учун зарур бўлган бошқа масканлар қурилади. Бу тумандан ажратилган жами 36 гектар ер майдонига, 2500 оилага мўлжалланган, қулай ва энергия тежамкор 58 та кўп қаватли уй-жойлар барпо этилиши ҳам белгиланган. Массив фойдаланишга топширилиши натижасида пойтахтга яқин бўлган – Зангиота, Тошкент, Янгийўл тумани ҳамда Янгийўл шаҳрида яшовчи аҳолининг уй-жойга бўлган эҳтиёжи тўла таъминланади.
Мутахассисларнинг маълумотига кўра, вилоятда жорий йилда жами 137 та 6 минг 98 хонадонли кўп қаватли уй-жойлар қурилиши режалаштирилган. Шунда 84 та 4 минг 88 та хонадонли уйлар “Янги Ўзбекистон” массивларида қурилади. Бугунги кунда Чирчиқ шаҳрида 15 та 948 хонадонли, Олмалиқ шаҳрида 15 та 1 минг 100 хонадонли уйларнинг қурилиш ишлари бошлаб юборилган. Қўшимча иккита янги массивлар эса Нурафшон шаҳри ҳамда Зангиота туманида барпо этилиши белгиланган. Жорий йил 1 июнгача 24 та, 1 октябрга қадар 53 та, 1 ноябрга қадар эса 60 та уй-жойлар тўлиқ фойдаланишга топширилади.
Таъкидлаш жоиз, ҳозирги пайтда кўп қаватли турар-жой биноларини қуришда сейсмик хавфсизлик масалаларини жойларга чиққан ҳолда, махсус ускуналар ёрдамида лаборатория синовлари ўтказилишига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ўрганиш давомида асосий юк кўтарувчи конструкцияларнинг лойиҳавий мустаҳкамлиги таъминланмаган ҳолатларда қурилиш ишлари тўхтатилиб, демонтаж қилиниши таъминланмоқда.
Жумладан, ўтган давр мобайнида вилоят ҳудудида қурилаётган кўп қаватли уйларда 554 марта мониторинг ўтказиш ишлари олиб борилди. Натижада лойиҳачи, пудратчиларнинг масъул ходимларига нисбатан 138 та ёзма кўрсатмалар ҳамда 10 та ҳолатда маъмурий чоралар кўрилди.
2023 йил дастуридаги барча уй-жойларга энергия тежаш мақсадида қуёш панеллари ўрнатилиши белгиланиб, панеллар ва энергия тежамкор ускуналар ўрнатилмаган уй-жойларни фойдаланишга қабул қилмаслик тартиби қўлланилмоқда. Мазкур саъй-ҳаракатлар туфайли уй-жойга эҳтиёжи бор фуқароларга қулайликлар яратилади.

Поручение Президента – в действии
В прошлом году в ходе посещения центра Ташкентской области – города Нурафшана Президент Шавкат Мирзиёев выдвинул предложение реализовать программу «Мой первый дом». За истекший период времени были приняты соответствующие меры по созданию удобств для населения в этом вопросе.
На состоявшемся 5 апреля под председательством Президента видеоселекторном совещании, посвященном обсуждению вопросов строительства нового жилья и приоритетов ипотечной программы на 2023 год, программа «Мой первый дом» в Зангиатинском районе Ташкентской области была передана в ведение Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
В рамках проекта на общей площади 36 гектаров предусмотрено строительство 58 комфортабельных и энергоэффективных многоэтажных домов для 2 тысяч 500 семей. Также здесь будут построены школа, детский сад, медицинское учреждение и другие необходимые населению объекты. В результате сдачи массива в эксплуатацию будет полностью обеспечена потребность в жилье жителей Зангиатинского, Ташкентского, Янгиюльского районов и города Янгиюля.
Всего в этом году в области планируется построить 137 многоэтажных домов на 6 тысяч 98 квартир. Из них на массивах «Янги Узбекистон» будет построено 84 дома на 4 тысячи 88 квартир. Начаты работы по строительству 15 домов на 948 квартир в городе Чирчике и 15 домов на 1 тысячу 100 квартир в Алмалыке. Два дополнительных новых массива планируется возвести в городе Нурафшане и Зангиатинском районе. До 1 июня текущего года будут полностью сданы в эксплуатацию 24 дома, к 1 октября – 53, к 1 ноября – 60 домов.
Следует отметить, что сегодня при строительстве многоэтажных жилых домов особое внимание уделяется проведению лабораторных испытаний на предмет сейсмической безопасности. Если в ходе изучений устанавливается, что проектная прочность основных несущих конструкций не обеспечена, производится их демонтаж.
Так, за истекший период в многоэтажных домах, возводимых на территории области, проведено 554 мониторинговых мероприятия. В результате в адрес проектировщиков и подрядчиков направлены 138 письменных предписаний, в 10 случаях приняты меры административного воздействия.
В целях экономии энергии на всех домах, возведенных в рамках программы 2023 года, будут установлены солнечные панели, а дома, где данное оборудование отсутствует, не будут приняты в эксплуатацию. Эти усилия позволят создать необходимые условия для граждан, нуждающихся в жилье.