"Бирлашиш нуқтаси" медиа анжумани ўтказилди
Пойтахтимизда Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси томонидан 3 май – Жаҳон матбуоти эркинлиги куни муносабати билан "Бирлашиш нуқтаси" медиа анжумани ўтказилди.
Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси Бошқаруви раиси, профессор Шерзодхон Қудратхўжа ва бошқалар миллий оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш борасидаги амалий ишларда нодавлат медиа тузилмалари ҳам муттасил равнақ топиб бораётганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, бугунги кунда медиа дунёсида катта ўзгаришлар юз бермоқда. Дунёда журналистика мислсиз тарзда ўзгариб бормоқда. Анъанавий журналистикадан замонавий, креатив, тезкор журналистикага ўтилмоқда. Журналистика соҳаси кейинги йилларда кескин ўзгаришларга юз тутгани баробарида бу журналистларнинг ўзига ҳам, одамларнинг, айниқса телетомошабинларга ҳам таъсир этмоқда. Рақамли оммавий ахборот воситалари ролининг кескин ўсиши истеъмолчиларининг янгиликларни олиш усулларини кескин ва сезиларди даражада ўзгартирди.
Мамлакатимиз янги тараққиёт босқичига кўтарилаётган, очиқлик, ошкоралик, сўз ва фикр эркинлиги ҳаётимиз мезонига айланиб бораётган ҳозирги кунда оммавий ахборот воситаларига бўлган эътибор тобора ортиб бормоқда. Бу эса миллий медиа вакиллари зиммасига катта масъулият юклайди. Шуни ҳам айтиш керакки, мамлакатимизда ўтказилган референдум жараёни нодавлат телерадиоканаллари ва журналистлар учун жуда катта тажриба мактаби бўла олди.
Медиа анжуманда бугунги журналистикада сўз эркинлиги, куни кеча бўлиб ўтган референдум жараёнларида медианинг  роли, нодавлат телерадиоканалларнинг иштироки ҳақида фикрлар билдирилди. Шунингдек, учрашувда ташкилотнинг номи "Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси"дан "Ўзбекистон Миллий медиа бирлашмаси"га ўзгартирилди.
Миллий медиа бирлашмаси ўз сафига янада кўплаб янги аъзоларни қабул қилиши, медиа вакилларининг мулоқот қиладиган, ўзаро фикр алмашадиган майдонга айланаётгани ҳамда бирлашиш, бир бўлиб журналистика соҳасида катта марраларни забт этиш мумкинлиги таъкидланди.
Шунингдек, умумий йиғилишнинг кун тартибида ташкилотнинг 2022 йил давомида амалга оширилган ишлари ва 2023 йилга мўлжалланган истиқболли режаси, Ўзбекистон Миллий медиа бирлашмаси Бошқаруви раисининг ўринбосари - Бош директори Абдуазиз Абуталипов номзодини тасдиқлаш ҳамда тузилманинг янги аъзоларини қабул қилиш бўйича қарорлар тасдиқланди. Ташкилот аъзолари журналистиканинг бугунги ва келажаги бўйича фикр алмашишди.

Свобода мысли и слова становится жизненным критерием
В столице Национальной медиаассоциацией Узбекистана проведена конференция «Точка соприкосновения», приуроченная к 3 мая  – Всемирному дню свободы печати.
Председатель правления Национальной медиаассоциации, профессор Шерзод Кудратходжаев и другие отметили, что в ходе практической работы по развитию средств массовой информации интенсивно развиваются также негосударственные медиаструктуры.
Действительно, сегодня мир медиа претерпевает большие изменения. Традиционная журналистика движется к современной, творческой, оперативной подаче информации,  стремительно  повышается роль цифровых СМИ.
С вступлением страны в новый этап развития, когда критерием нашей жизни становятся свобода мысли и слова, открытость и прозрачность, внимание к средствам массовой информации увеличивается. Это накладывает на представителей национальных медиа большую ответственность. Следует также сказать, что прошедший в нашей стране референдум стал хорошей школой для журналистов негосударственных телерадиоканалов.
На конференции были высказаны мнения о свободе слова в сегодняшней журналистике, роли медиа в состоявшемся на днях референдуме, участии в нем негосударственных теле- и радиоканалов. В ходе заседания название организации «Национальная медиаассоциация Узбекистана» было заменено на «Национальное медиаобъединение Узбекистана».
Отмечено, что Национальное медиаобъединение Узбекистана будет принимать больше новых членов, с тем чтобы стать местом, где представители сферы смогут общаться и обмениваться идеями и,  объединившись, достигать больших целей.
В ходе общего собрания был заслушан отчет организации о работе, проделанной за 2022 год, и утвержден перспективный план на 2023-й, рассмотрена кандидатура заместителя председателя правления Национального медиаобъединения – генерального директора Абдуазиза Абдуталипова. Члены объединения обменялись мнениями о настоящем и будущем журналистики.