Давлатимиз раҳбарининг топшириғига асосан аҳоли билан очиқ мулоқотни йўлга қўйиш, долзарб муаммоларни аниқлаш ҳамда давлат органлари томонидан фуқароларнинг мурожаатларини кўриб чиқилишини таъминлаш бўйича ўзига хос самарали механизм яратилган.
Белгиланган вазифаларни самарали ижро этиш мақсадида давлат органлари раҳбарлари, шу жумладан, ички ишлар вазири генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов томонидан соҳа мутасаддилари иштирокида Тошкент вилоятининг Бўка туманидаги Бўстон маҳалласида оммавий сайёр қабул ўтказилди.
Қабул давомида фуқаролардан турли масалаларда 54 мурожаат қабул қилинди. Уларнинг 32 таси суриштирув ва тергов ҳаракатлари билан боғлиқ муаммолар, 20 таси ички ишлар органларига хизматга (ўқишга) кириш ва қайта тикланиш ҳамда иккитаси маҳкумларнинг жазони ўташ муассасаларини ўзгартиш масалаларини ташкил этди.
Мурожаатларнинг 29 таси ижобий ҳал этилиб, чуқур ўрганиш талаб этилаётган 25 мурожаатнинг ижроси назоратга олинди.
Сайёр қабул жараёнида суриштирув ёки дастлабки тергов ҳаракатларидан норози 21 нафар фуқаронинг мурожаати қаноатлантирилди. 6 нафар собиқ ходим ички ишлар органларига қайта ишга тикланди ҳамда 2 нафар жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг жазони ўташ билан боғлиқ муаммолари ижобий ҳал этилди.

На основании поручений главы государства создан своеобразный эффективный механизм налаживания прямого диалога с населением, выявления актуальных проблем, обеспечения рассмотрения обращения граждан со стороны государственных органов.
С целью эффективного исполнения намеченных задач руководителями государственных органов, в том числе министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бабаджановым проводятся выездные приемы граждан. Один из таких массовых выездных приемов с участием уполномоченных от различных сфер, прошло в махалле Бустон Букинского района Ташкентской области.
В ходе приема по различным вопросам поступило 54 обращения. Из них 32 касаются следственных действий, дознания, еще 20 касаются вопросов поступления, восстановления на учебу, трудоустройства в органы внутренних дел, а два изменения учреждения по отбытию наказания осужденных.
29 обращений были решены положительно, еще 25, исполнение которых требует глубокого изучения, были взяты на контроль.
В ходе выездного приема были решены обращения 21 гражданина, не удовлетворенных расследованием дела или предварительным следствием. На работе были восстановлены 6 бывших сотрудников органов внутренних дел, также были положительно решены проблемы осужденных, связанные с отбыванием наказания.