Сенат назоратига олинган мурожаатлар ижобий ҳал этилмоқда
"Халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак", тамойили асосида фуқароларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш борасида юртимизда тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, сенаторлар ҳудудлардаги ўрганишлари давомида фуқаролардан тушган мурожаатларни ўз назоратига олиб, қонун доирасида ижобий ҳал этиш устида иш олиб бормоқда.
Сенат аъзолари Сирдарё вилояти Ховос туманида ўрганишлар олиб борди. Шу жараёнда туманнинг Янгиер маҳалласи Бобур кўчасида истиқомат қилувчи М.Шербўтаева тикувчилик йўналишида тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун кредит ажратилишида ҳамда “Ҳунарманд” уюшмасига аъзо бўлишда амалий ёрдам сўраган.
Мурожаат юзасидан кўрилган чоралар натижасида фуқаро М.Шербўтаева “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоси сифатида рўйхатга олинди.
Туман ҳокимлиги томонидан мурожаатчига тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш учун бино ва зарурий тикув машиналари ажратилди.
Айни пайтда “уста-шогирд” анъанасида мактаб ташкил этиш борасида “Ҳунарманд” уюшмаси билан ҳамкорликда иш олиб борилмоқда.
Шу билан бирга, шу тумандаги Янгиер маҳалласи Миришкор кўчасида яшовчи И.Ҳамидова ҳам тикувчилик йўналишида тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун бино ва кредит ажратилишида ҳамда “Ҳунарманд” уюшмасига аъзо бўлишда амалий ёрдам сўраган.
Бу борада ҳам тезкор чоралар кўрилиб, И.Ҳамидова зардўзлик йўналишида “Ҳунарманд” уюшмаси аъзоси сифатида рўйхатга олинди ва унга тегишли гувоҳнома тақдим этилди.

Обращения, взятые под контроль членов Сената, находят положительные решения
В стране осуществляется системная работа по решению социальных проблем граждан на основе принципа «Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
В частности, во время изучений в областях сенаторы осуществляют контроль над положительным решением поступивших от граждан обращений.
Так, члены Сената провели изучения в Хавастском районе Сырдарьинской области. К ним обратилась жительница махалли «Янгиер» М.Шербутаева по вопросу оказания практической помощи в выделении кредита для открытия швейного дела и вступления в Ассоциацию «Хунарманд».
В результате женщина была принята в ассоциацию. Со стороны районного хокимията ей было выделено помещение и швейные машины для начала своего дела.
На данный момент совместно с Ассоциацией «Хунарманд» ведется работа по созданию школы наставничества на основе традиции «устоз-шогирд».
Другая жительница этой махалли И.Хамидова также обратилась за помощью в выделении помещения и кредита для открытия своего дела в сфере пошива одежды, а также вступления в члены Ассоциации «Хунарманд».
Она была зарегистрирована в качестве члена ассоциации в сфере золотошвейного дела и получила соответствующее удостоверение.
В настоящее время рассматриваются остальные обращения от граждан в рамках установленных норм в законодательстве.