Жорий йилнинг 11 апрелида Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ёшлар билан ишлашнинг янгича тизимини жорий этиш борасидаги долзарб вазифалар юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида берилган топшириқлар асосида ёшлар ижтимоий ҳолати, қобилияти ва қизиқишларига қараб 3 тоифага ажратилиб, “қизил” тоифадаги ёшлар масъул раҳбарларга шахсан бириктириб берилган эди.
Қорақалпоғистон Республикаси Хўжайли тумани “Жайҳун” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи ака-ука Қутлимуратовлар миграциядан қайтарилган ёшлар қаторида бўлиб, уларнинг бандлигини таъминлашга кўмаклашиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси бошлиғига бириктирилди.
Бошқарма бошлиғи И.Казаковнинг ўзига бириктирилган махсус тоифадаги ёшларнинг қизиқишлари ва қобилиятларини аниқлаш мақсадида улар билан ўтказган очиқ суҳбати давомида улар қўлидан устачилик ишлари келишини, лекин бунинг учун зарур бўлган асбоб-ускуналари йўқлигини айтиб мурожаат қилган эди.
Бугун ушбу ёшларга ўз фаолиятини йўлга қўйиб, даромад топишлари учун масъул божхоначилар томонидан зарур асбоб ускуналар совға қилинди. Ушбу навқирон йигитлар учун бу ҳаракат катта туртки бўлиб, келажакда бор ҳунар ва маҳоратини ишга солиб, ўзларининг бандлигини таъминлайди.

На основании поручений, данных на видеоселекторном совещании по актуальным задачам в области внедрения новой системы работы с молодежью, состоявшемся 11 июня текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева, молодежь была разделена на три категории – по социальному положению, способностям и интересам. Молодежь «красной» категории была лично закреплена за ответственными руководителями.
Братья Кутлимуратовы, проживающие в махалле «Жайхун» Ходжейлийского района Республики Каракалпакстан – из списка молодежи, возвращенной из трудовой миграции. С целью оказания помощи для обеспечения их занятости они прикреплены к начальнику Таможенного управления Республики Каракалпакстан И.Казакову.
В ходе проведенной открытой беседы выяснилось, что они владеют профессией плотника, но не имеют необходимого оборудования.
Сегодня ответственные таможенники вручили этим молодым людям необходимые инструменты и оборудование, чтобы они могли начать свое дело и получать доход. Для этих способных молодых людей такая поддержка является хорошей мотивацией, и они приложат все свои навыки и способности, чтобы иметь достойную работу.