Оққўрғонликлар ҳаёти ўзгаради
Самарқанд вилоятининг Пайариқ туманидаги Оққўрғон ва Сорисув маҳаллаларида "Обод хонадон", "Обод кўча" ва "Обод маҳалла" мезонларини жорий этиш, ҳудуд инфратузилмасини яхшилаш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва оғир ҳудуд тоифасидан чиқариш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Бу борада 42 банддан иборат “Йўл харитаси” тайёрланиб, ҳар бир банд ижроси Республика ишчи гуруҳи томонидан мувофиқлаштириб борилмоқда.
Жумладан, ҳудуд аҳолиси электр таъминотини яхшилаш мақсадида иккала маҳаллада яроқсиз симёғочлар ўрнида 480 таянч бетон устун ўрнатиш, учта қўшимча трансформатор қўйиш, 70 дона юқори кучланишли ҳаво тармоғи ва 10,2 километр СИП кабел тармоғи тортиш режалаштирилган. Оққўрғон маҳалласидаги етти ва Сорисувдаги уч ички кўчанинг қарийб 2 километр қисмини шағаллаштириш, 3,6 километр умумфойдаланишдаги автомобил йўлларини капитал таъмирлаш кўзда тутилган. Бундан ташқари, маҳаллалардаги марказий кўчаларда пиёдалар йўлаклари қурилади, тунги ёритиш чироқлари ўрнатилади. Ариқ ва зовурлар тозаланади, қабристонлар ҳудудида ободонлаштириш ишлари бажарилади. “Хавфсиз маҳалла” тамойили асосида кўчаларда кузатув камералари қўйилади. Оққўрғон маҳалласи учун янги бино қурилади. Шунингдек, таълим ва тиббиёт муассасаларида таъмирлаш ишлари амалга оширилади, қуёш панеллари ўрнатилади.
Маҳаллаларда “хонадонбай” ўрганиш асосида аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш, томорқадан самарали фойдаланиш, бандлигини таъминлаш, оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш, тиббий кўрик, спорт мусобақалари, интеллектуал танловлар ўтказиш, бўш иш ўринлари ярмаркалари ташкил этиш ва бошқа вазифалар белгиланган. Айни пайтда барча йўналишлар бўйича масъул ташкилотлар томонидан амалий ишлар олиб борилмоқда.
Самарқанд вилояти ҳокими Э.Турдимов ва республика ишчи гуруҳи масъуллари иштирокида Оққўрғон ва Сорисувдаги ишлар вилоят ташкилотлари ва Пайариқ тумани ҳокимлиги масъуллари, маҳаллалар фаоллари иштирокида муҳокама этилди. “Йўл харитаси”да белгиланган ҳар бир вазифа ва чора-тадбирларни ўз вақтида, сифатли бажариш юзасидан мутасаддиларга топшириқлар берилди. Амалга ошириладиган ишлар аҳоли ҳаётини ўзгартириши ва розилигига хизмат қилиши зарурлиги таъкидланди.

В махаллях "Оккургон" и "Сорисув" Пайарыкского района Самаркандской области ведется масштабная работа по внедрению критериев "Благоустроенный дом", "Благоустроенная улица", "Благоустроенная махалля", улучшению инфраструктуры, обеспечению занятости населения и выводу территорий из категории "тяжелые".
Разработана "дорожная карта", исполнение каждого ее пункта координируется республиканской рабочей группой. В указанных двух махаллях запланировано установить 480 новых бетонных столбов для линий электропередачи, еще три трансформатора, протянуть 70 воздушных линий высокого напряжения и проложить 10,2 километра СИП кабеля.
Предусмотрены укладка шагала на семи внутренних дорогах в махалле "Оккургон" и на трех – в махалле "Сорисув", в целом это составит 2 километра. Предстоит также капитальный ремонт 3,6 километра автомобильных дорог общего пользования. Вместе с тем на центральных улицах махаллей проложат пешеходные дорожки, установят системы ночного освещения. На территориях будут очищены арыки, дренажные канавы, благоустроены кладбища. На основе принципа "Безопасная махалля" на улицах установят камеры видеонаблюдения. Для администрации махаллей предстоит построить новые здания. В учреждениях образования и здравоохранения будет проводиться ремонт с установкой солнечных панелей.
Намечено проведение изучений в махаллях на основе принципа "хонадонбай" с целью повышения уровня жизни населения, эффективного использования приусадебных земель, обеспечения занятости. Будут организованы медицинские осмотры населения, спортивные соревнования, интеллектуальные конкурсы, ярмарки свободных рабочих мест, работа по оздоровлению социально-духовной атмосферы в семьях. В настоящее время ответственными организациями по указанным направлениям принимаются соответствующие практические меры.
Проводимая в "Оккургон" и "Сорисув" работа обсуждалась при участии хокима Самаркандской области Э. Турдимова и членов республиканской рабочей группы, а также должностных лиц областных организаций, хокимията Пайарыкского района и активистов махаллей. Ответственным лицам дано указание по своевременному и качественному выполнению каждого пункта "дорожной карты". Отмечалось, что проводимая работа должна позитивно изменить жизнь населения.