Сайёр учрашув самарали бўлди
Олий суд раиси ўринбосари Икром Муслимов Бухоро вилояти Вобкент туманида сайёр учрашув ўтказди. Унда туман ҳокими бошчилигида сектор раҳбарлари, маҳаллалар фаоллари, ёшлар, спортчилар ва мутасадди ташкилотлар раҳбарлари, “Поноб” ва “Ҳажувон” маҳаллалари аҳолиси иштирок этди.
Тадбирда жиноятчиликнинг олдини олишга қаратилган ишлар таҳлил этилди. Жиноятчиликнинг олдини олишда ёшларнинг ўрни ҳақида тўхталиб ўтилди. Ўсмирлар билан очиқ мулоқотни кенгайтириш ва одил судловни амалга оширишда жамоатчилик ролини ошириш кераклиги таъкидланди. Ёшларни маърифатга чорлаш, улар орасида жиноятчиликни камайтиришда талабалар тенгдошларига ўрнак бўлиши ва ўзлари ҳам ҳар қадамда сергак туриши, ватан равнақи йўлида ўзини дахлдор ҳис қилиши кераклиги қайд этилди. Юртимизда ёшларнинг билим олишлари учун яратилган муносиб шароитлар, шунга яраша эртамиз эгалари доимо олдинга интилиши, билимга чанқоқлик, меҳнатсеварлик фазилатларини шакллантиришлари лозимлиги, китобга меҳр қўйишлари, ўз билим ва маънавиятини ошириб боришлари, ёт ғояларга берилмаслик ҳақида тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, учрашув давомида ёшлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликни олдини олиш, эрта никоҳни олдини олиш ва никоҳдан ажралишларга йўл қўймаслик, ёшларнинг сиёсий ҳуқуқлари хусусидаги масалаларда мулоҳазалар ўртага ташланди.
Олий суд раиси ўринбосари Икром Муслимов фуқаролар билан учрашувда мамлакатимиздаги бугунги сиёсий-ижтимоий вазият, давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, суд-ҳуқуқ тизимидаги сўнгги янгилик ва ўзгаришлар ҳақида, шунингдек, мазкур сайёр учрашувни ташкил этишдан кўзланган мақсад ҳақида батафсил тушунча берди. Кейинги йилларда давлат раҳбари ташаббуси билан ташкил этилаётган сайёр қабуллар ва учрашувларнинг самарали бўлаётганлиги, одамларнинг муаммолари ўз вақтида ечим топаётганлиги таъкидланди.
Йиғилганларни сайёр учрашувларда фаол бўлишга чақирди. Шунингдек, аҳолининг суд-ҳуқуқ масалалари бўйича саволларига ҳам батафсил жавоб берилди.

Заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов провел выездной прием в Вабкентском районе Бухарской области. В мероприятии под руководством хокима района приняли участие руководители секторов, активисты махаллей, молодежь, спортсмены, главы ответственных организаций, жители махаллей Поноб и Хажувон.
Были проанализированы меры, направленные на профилактику правонарушений, обсуждалась роль молодежи в предупреждении преступности. Подчеркнуто, что необходимо расширять открытый диалог с подростками и повышать роль общественности в осуществлении правосудия. Отмечено, что студенты должны подавать ровесникам пример в деле просвещения, снижения преступности среди молодежи, развивать бдительность и чувство причастности к судьбе Родины. Были даны разъяснения о достойных условиях, созданных для воспитания молодежи в нашей стране, и отмечено, что юные хозяева будущего должны всегда стремиться вперед, развивать тягу к знаниям, трудолюбие, любовь к чтению, совершенствовать духовность и противостоять чуждой идеологии.
Также в ходе встречи были подняты вопросы, связанные с предупреждением ранних браков и разводов, политическими правами молодежи.
Заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов дал подробное представление о текущей политической и социальной ситуации в нашей стране, основных направлениях государственной политики, последних нововведениях и изменениях в судебной системе, а также целях организации этого выездного приема. Отмечено, что выездные диалоги и встречи, организуемые по инициативе главы государства, в последние годы становятся все эффективнее, гражданам необходимо принимать в них активное участие.