Тошкент вилоятида Ҳудудларда ижтимоий-иқтисодий аҳволни ва аҳолини қийнаб келаётган муаммоларни ўрганиш бўйича Республика ишчи гуруҳи томонидан ўрганиш натижалари муҳокамасига бағишланган халқ депутатлари Тошкент туман Кенгашининг сессияси ўтказилди. Унда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, давлат ҳокимияти органлари, тегишли вазирликлар, идоралар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Тошкент туманида 200125 нафар аҳоли истиқомат қилади. Ишчи гуруҳ томонидан ўрганиш натижалари шуни кўрсатдики, аҳолини ўйлантираётган муаммолар асосан инфратузилма ҳамда коммунал хизмат кўрсатиш билан боғлиқ. Хусусан, туманда аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш долзарб ҳисобланмоқда. Сессияда қайд этилганидек, маҳаллий аҳолининг 68% ичимлик суви билан таъминланган.
Тумандаги 125,7 км ичимлик суви тармоқларидан 71% яроқлилик муддати ўтган бўлганлиги боис оби-ҳаётнинг 20-25% исроф бўлаётганлиги таъкидланди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 16 октябрдаги қарорига кўра, 2017-2018 йилларда туманда ичимлик суви таъминотини яхшилаш бўйича белгиланган вазифаларнинг 50% амалга оширилган, холос, натижада тизимли муаммолар ҳал этилмаган.
Хусусан, Қибрай туманининг Қодирия сув иншоотидан Чиноз туманигача ичимлик суви тармоқларини тортиш орқали Тошкент тумани аҳолисини тўлиқ таъминлаш белгиланган бўлсада, бу борадаги ишлар бугунги кунгача бошланмаган. Шу муносабат билан сессияда белгиланган вазифалар ижро этилмаслигига олиб келган муаммолар таҳлил қилинди. Объектив сабаблар қаторида сув таъминоти тизимларини барпо этиш ва улардан фойдаланиш бўйича меъёрий ва техник ҳужжатлар замон талабига жавоб бермаслиги, бундай тизимларни лойиҳалаштириш, ривожлантириш ва самарали ишлатишни ташкил этишга янги ёндашувлар зарурлиги таъкидланди.
Соҳалар кесимидаги таҳлилларда энг кўп муаммолар кўча йўлларини таъмирлаш, газ ва электр таъминоти йўналишида эканлиги аниқланди. Бундан ташқари, аҳоли томонидан соғлиқни сақлаш, мактабгача таълим, бандлик ва халқ таълими билан боғлиқ мурожаатлар қилинган.
Аниқланган муаммоларни бартараф этиш юзасидан Республика ишчи гуруҳи ташаббуси билан бир қатор ишлар амалга оширилди. Жумладан, “Сағбон” маҳалласи Огаҳий кўчасида яроқлилик муддати ўтганлиги сабабли кўп йиллардан буён муаммо бўлган 700 метр узунликдаги ичимлик суви қувурлари янгиланиб, Олтинобод маҳалласида газ қувурлари тортилди. Бир қатор фуқарлар йиғинларида кам таъминланган оилалар электр таъминотига уланган ҳолда, янги ҳисоблагичлар бепул ўрнатилди. Шунингдек туманнинг марказдан олис ҳудудларида тижорат транспорти қатнови йўлга қўйилди.
Сессия кун тартиби доирасида тумандаги жами 250 та бўш турган обьектлардан фойдаланишни йўлга қўйиш борасида олиб борилаётган ишлар таҳлил қилинди. Таъкидланганидек, хатлов натижасида уларнинг катта қисми аввал хусусийлаштирилган, салмоқли қисми давлат мулки объектлари, шунингдек давлат улуши бор ташкилотларга тегишли эканлиги маълум бўлди. Бу борада юқори турувчи ташкилоти мавжуд бўш турган обьектларни фаолиятини тиклаш чораларини кўриш ёки туман хокимлиги балансига топшириш масласини кўриб чиқиш тўғрисида мурожаат хатлари юборилган. Давлат рақобат қўмитаси томонидан 165 та обьектларга сўровномалар берилган бўлиб, 47 тасида жами 10,6 млрд.сўм инвестиция киритиб, 329 та янги иш ўринлари яратиш бўйича “йўл хариталари” ишлаб чиқилди. Улар саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги йўналишида қатор лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутади.
Туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича режалаштирилган барча чора-тадбирларнинг ўз вақтида амалга оширилиши учун маҳаллий бюджет, бюджетдан ташқари жамғармалар маблағлари билан бир қаторда тумандаги корхоналар ва бизнес субъектлари маблағларидан ҳам фойдаланиш, бунда ресурсларнинг мақсадли ва оқилона сарфланиши устидан назоратни кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг 2018 йил 13 августдаги Тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар, марҳумларнинг хотирасига бағишланган тадбирлар ўтказилишини тартибга солишни назарда тутадиган қарори ижросини ҳам кўриб чиқди.

В Ташкентской области состоялась сессия Ташкентского районного Кенгаша народных депутатов, посвященное обсуждению работы, проведенной Республиканской рабочей группой по изучению социально-экономического состояния и проблем, волнующих население в регионах. В ее работе приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, представители органов государственной власти, соответствующих министерств и ведомств, а также СМИ.
Отмечалось, что в Ташкентском районе проживают 200125 человек. Результаты изучения Рабочей группы показали, что основные проблемы, волнующие население, связаны с инфраструктурой и коммунальными услугами. Обеспечение населения питьевой водой является актуальным в этом районе. На сессии подчеркивалось, что только 68% местного населения обеспечена питьевой водой.
Отмечалось, что из-за того, что 71% 125,7 км сооружений питьевой воды эксплуатируются сверх срока эксплуатации, теряется бесследно 20-25% воды. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2017 года реализованы всего лишь 50% задач по улучшению в районе обеспечения питьевой водой в 2017-2018 годах, а системные проблемы не решены.
Несмотря на намечанные задачи по полному обеспечению населения путем прокладки водопровода от водосооружения Кодирия Кибрайского района до Чиназского района, работа до сих пор не начата. В связи с этим на сессии проанализированы проблемы, ставшие причиной невыполнения намеченных задач. В ряду объективных причин отмечено, что нормативные и технические документы по созданию и эксплуатации систем водоснабжения не отвечают современным требованиям, необходимы новые подходы по проектированию, развитию и эффективному использованию данных систем.
В разрезах отраслей выявлено, что большинство проблем связаны с ремонтом уличных дорог, обеспечением газа и электроэнергией. Помимо того, поступали обращения по поводу здравоохранения, дошкольного образования, занятости и народного образования.
По инициативе Республиканской рабочей группы был принят ряд мероприятий по устранению вывленных проблем. В частности, обновлен 700 метровый водопровод, который долгие годы находился в неисправном состоянии на улице Огахий махалли “Сагбон”. В махалле Алтынабад проведен газ. В ряде сходов граждан малообеспеченные семьи были подключены к электроэнергии, бесплатно установлены новые счетчики. Также налажено движение коммерческого автотранспорта с районного центра до отдаленных пунктов.
В рамках повестки дня проанализирована выполненная работа по налаживанию эсплуатации 250 пустующих в районе объектов. Как было отмечено, в результате изучения стало ясно, что их большая часть была приватизирована, а значительная часть - объекты государственной собственности, а также организаций с государственной долей. По этому поводу были отправлены письма о принятии мер по восстановлению работы пустующих объектов или рассмотрении вопроса их передачи на баланс районного хокимията. Госкомконкуренцией проведен опрос по 165 объектам, из которых в 47 реализуются инвестиции на 10,5 млрд. сумов, разработаны “Дорожные карты” по созданию 329 новых рабочих мест. Они предусмотривают осуществление ряда проектов в сферах промышленности, сервисного обслуживания и сельского хозяйства.
Отмечалось, что для своевременной реализации всех запланированных мероприятий по социально-экономическому развитию района необходимо использовать наряду со средствами местного бюджета, внебюджетных фондов и средств предприятий и бизнес-субъектов данного района, усилить контроль за целевым и рациональным использованием ресурсов.
Депутатами рассмотрено также исполнение постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 13 августа 2018 года, предусматривающего упорядочение проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.