Андижон вилоятининг туман ва шаҳарларида куз-қиш мавсумига тайёргарлик, қиш мавсумини беталафот ўтказиш борасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, Шаҳрихон туманида ҳам мазкур йўналишда муайян ишлар амалга оширилмоқда.
Айни кунга қадар тумандаги ижтимоий соҳа объектлари, хусусан, 6 та касб-ҳунар коллежи, 76 та умумтаълим мактаби, 56 та мактабгача таълим, 19 та тиббиёт муассасасида бу борада тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Уларни электр энергияси, табиий газ билан узлуксиз таъминлаш учун носоз газ ва электр энергияси тармоқлари таъмирланмоқда.
Ижтимоий соҳа объектларига жорий мавсумда жами 12 минг 364 тонна кўмир етказиб берилиши режалаштирилган. Айни кунга қадар 10 минг 507 тонна кўмир захираси яратилиб, белгиланган режа 85 фоизга бажарилган.
Шифохона ва мактаблар, мактабгача таълим муассасалари хоналарида ҳароратнинг мўътадил бўлишини таъминлаш учун деразалар плёнкалар билан қопланмоқда.
Жорий йилда туманда 32 та ижтимоий соҳа объектида иситиш тизимини давлат хусусий шерикчилик асосида ташкил этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Тадбиркорлар томонидан ҳозирга қадар 12 та объектда мазкур йўналишдаги ишлар якунига етказилди, 20 объектда олиб борилаётган ишлар 10 ноябрга қадар якунланиши кўзда тутилган.
Олиб борилаётган ишларга қарамасдан айрим ижтимоий соҳа объектлари, хусусан, туман марказий шифохонаси, қатор мактаб, мактабгача таълим ташкилотларида мавжуд қозонхоналарни таъмирлаш, иситиш тизимини соз ҳолатга келтириш борасидаги ишларни амалга оширишда сусткашликка йўл қўйилмоқда. Мазкур йўналишдаги ишларни ўрганиш бўйича ишчи гуруҳ томонидан мавжуд камчиликларни бартараф этиш юзасидан ана шу муассасалар мутасаддиларига тегишли тавсия ва кўрсатмалар берилди.
Тумандаги мавжуд 89 та кўп қаватли уйнинг 20 таси табиий газ билан таъминланган. Ана шу уйлардаги носоз ва таъмирталаб газ тармоқлари жорий ва капитал таъмирланди. Бундан ташқари, 69 та уй аҳолисига суюлтирилган газ етказиб берилмоқда.
Кўп қаватли уйларнинг ташқи фасадларини таъмирлаш, подъездларнинг синган ойналарини алмаштириш, уйлар олдидаги чиқиндиларни ташиб кетиш ишлари ҳам режа асосида олиб борилмоқда.
Электр энергияси таъминотини яхшилаш бўйича ҳам тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Тумандаги электр трансформатор пунктининг 49 таси таъмирланди, 9 та янги трансформатор пункти ўрнатилди. Натижада ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли хонадонларининг электр энергияси таъминоти янада яхшиланди.
– Маҳалламиз тумандаги энг катта маҳаллалардан бири ҳисобланади,– дейди “Чўжа” маҳалла фуқаролар йиғини раиси Мўйдинжон Деҳқонов. – Маҳалламиздаги 28 та кўчада 5 минг нафардан ортиқ аҳоли яшайди.
Электр энергияси таъминоти бўйича маҳалла аҳлини қийнаётган муаммолар куз-қишга тайёргарлик доирасида бартараф этилди. Ҳудудимиздаги носоз ҳолатга келиб қолган 2 километр электр симлари янгиланди, 50 дона эски ёғоч устунлар темир-бетонли устунларга алмаштирилди.
Туманда ичимлик сув таъминотини яхшилаш бўйича зарур ишлар олиб борилмоқда. Жумладан, куз-қишга тайёргарлик доирасида 4 та сув иншооти таъмирланиб, 1,3 километр янги сув тармоғи тортилди.
Туманда табиий газ етказиб берилмайдиган маҳаллалар аҳолисига 45 минг 886 тонна кўмир етказиб берилиши режалаштирилган. Шу кунга қадар аҳолига 23 минг 653 тонна кўмир тарқатилган бўлиб, кўмир етказиб бериш режаси 55 фоизга бажарилган.
Шу ўринда айтиб ўтиш керакки, туманда қарийб бир ярим ойдан буён маҳаллаларда аҳолига арзон кўмир етказиб бериш ишлари тўхтаб қолган. Лекин кўмирга эҳтиёжи бор аҳоли томонидан ҳар бир маҳаллада кўмир олувчилар рўйхати шакллантирилган. Мутасаддилар мазкур масалага ҳам эътибор қаратса, мақсадга мувофиқ бўлар эди.
Умуман, Шаҳрихон туманида куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари белгиланган режа асосида, тизимли равишда олиб борилмоқда. Мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича зарур чоралар кўрилмоқда.

Как идет подготовка к зиме в Шахриханском районе?
В городах и районах Андижанской области проводится масштабная работа по подготовке к осенне-зимнему сезону, проведению его без сбоев.
В частности, в Шахриханском районе также в эти дни на объектах социальной сферы, в том числе в 6 профессиональных колледжах, 76 общеобразовательных школах, 56 детских садах, 19 медицинских учреждениях ведется системная работа.  В целях бесперебойного снабжения этих объектов электроэнергией и природным газом ремонтируются неисправные газовые и электрические сети.
Всего в этом сезоне на объекты социальной сферы планируется осуществить поставку 12 364 тонн угля. До сегодняшнего дня заготовлен  запас из  10  507 тонн угля, намеченный  план выполнен на 85 процентов.
Для обеспечения умеренной температуры в помещениях больниц, школ и дошкольных учреждений окна заклеиваются пленкой.
В 32 объектах социальной сферы района принимаются меры по организации системы теплоснабжения на основе государственно-частного партнерства. Усилиями предпринимателей на 12 объектах полностью завершены работы в этом направлении, на 20 объектах намеченные работы будут закончены до 10 ноября.
Несмотря на принимаемые меры, на некоторых социальных объектах, в частности, в районной центральной больнице, ряде школ, дошкольных образовательных учреждений наблюдается пассивность в выполнении намеченных задач, связанных с ремонтом действующих котельных и систем отопления. Специальная рабочая группа по изучению деятельности в этом направлении дала соответствующие указания и рекомендации должностным лицам  по устранению имеющихся недостатков.
20 из имеющихся в районе 89 многоэтажных домов обеспечены природным газом. Проведен текущий и капитальный ремонт неисправных и нуждавшихся в ремонте газовых сетей. Кроме того, жильцы 69 домов  обеспечиваются сжиженным газом.
Также в соответствии с планом осуществляется ремонт наружных фасадов многоэтажных домов, замена разбитых окон в подъездах, вывоз мусора с территории.
Системная работа также ведется по улучшению электроснабжения. Отремонтировано 49 трансформаторных пунктов, установлено 9 новых трансформаторов. В результате заметно улучшилось электроснабжение объектов социальной сферы и домов.
– Наша махалля – одна из крупнейших махаллей  района, – сказал  председатель схода граждан махалли  «Чужа» Муйдинжон Дехконов. – На 28 улицах нашей махалли проживает свыше 5 тысяч человек.
В рамках подготовки к осенне-зимнему сезону устранены все проблемы, с которыми сталкивались жители махалли. Обновлено 2 километра поврежденных электропроводов, устаревшие деревянные столбы заменены на новые.
В районе также принимаются необходимые меры по улучшению питьевого водоснабжения. В частности, в рамках подготовки к осенне-зимнему сезону отремонтировано 4 объекта водоснабжения и построено 1,3 километра новой водопроводной сети.
Жителям районов, куда не подается природный газ, планируется доставить 45 886 тонн угля. На сегодняшний день населению поставлено  23 653 тонны угля, план поставки угля выполнен на 55 процентов.
Здесь следует отметить, что уже почти полтора месяца в районе приостановлена работа по поставке дешевого угля населению. Однако в каждой махалле сформированы списки жителей, нуждающихся в угле. Было бы целесообразно, если бы власти обратили внимание на решение и этого актуального вопроса.
Говоря в целом, в Шахриханском районе подготовка к осенне-зимнему сезону ведется организованно по установленному графику. Принимаются необходимые меры для устранения имеющихся проблем и недостатков.