Жиззах вилоят Шароф Рашидов тумани “Янгидиёр” маҳалла фуқаролар йиғинида “Обод хонадон, “Обод кўча”, “Обод маҳалла” дастурлари асосида ҳудуд инфратузилмасини яхшилаш, аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси байрами арафасида  ушбу маҳалла биносининг очилиш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда вилоят, туман ҳокимлари, секторлар раҳбарлари, маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари, маҳаллалар “бешликлари”, меҳнат фахрийлари, нуронийлар, маҳалла фуқаролари, ўқувчи ва талаба ёшлар иштирок этди.
Жиззах вилоят ҳокими Эргаш Салиев сўзга чиқиб, барчани Конституциямизнинг 31 йиллиги байрами билан самимий қутлаб, “Обод хонадон”, “Обод кўча”, “Обод маҳалла” дастурлари доирасида вилоятнинг Бахмал, Зафаробод ва Пахтакор туманларидаги маҳаллаларда олиб борилаётган кенг кўламли бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари ҳақида гапирди.
Шунингдек, дастурларни амалга оширишда фаоллик кўрсатган бир гуруҳ фуқароларга вилоят ҳокимининг фахрий ёрлиқ ва кўкрак нишонлари топширилди.
Шароф Рашидов туманининг “Янгидиёр” МФЙда 6 минг нафардан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Туманнинг энг чекка ҳудудида жойлашган ушбу маҳаллада шу пайтгача бу каби бунёдкорлик ишлари бажарилмаган. Ҳудудий дастурларда ҳам мазкур маҳалла инфратузилмасини яхшилаш билан боғлиқ лойиҳалар кўзда тутилмаган.
Дастлаб маҳалладаги 1 минг 154 та хонадонда истиқомат қилувчи 1 минг 315 та оила тўлиқ хатловдан ўтказилиб, ҳар бир оила ва унинг аъзолари билан боғлиқ масалалар, ечимини кутаётган муаммолар аниқланди. Ҳудуддаги электр, газ, сув таъминоти, йўллар ва ижтимоий соҳа объектларининг ҳолати ўрганилди. Ўрганишлар натижаси бўйича “йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, ҳар бир масала бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Маҳаллада 8,5 километр ички йўлларга шағал ётқизилиб, 3,1 километр йўл асфальт қилинди. 4 километр пиёдалар йўлаги қурилди.Маҳаллани туман маркази ва қўшни қишлоқлар билан боғловчи йўлнинг 5 километр қисми, шунингдек, аҳолининг электр таъминотини яхшилаш учун 4 километр тармоқ янгиланиб, 3 дона трансформатор мукаммал таъмирланди, 3 дона янги трансформатор, 100 дона темир- бетон устун ўрнатилди.
–Қисқа муддатда маҳалламиз маркази биноси қурилиб, фойдаланишга топширилди, – дейди фахрий педагог Босим Юсупов. – Шу пайтгача маҳалламизнинг ўз биноси йўқ эди. Бундан ташқари, тоза ичимлик суви, газ, электр таъминотимизда бугун ҳеч қандай муаммо қолмади. Бу ишларнинг бошида турган Юртбошимиздан, вилоят, туман раҳбарларидан биз Янгидиёр маҳалласи аҳли жуда-жуда миннатдормиз.
“Обод хонадон” мезони бўйича маҳалладаги уй-жойлар ҳомийлар кўмагида таъмирланди. Хусусан, қизил тоифадаги 50 та хонадон ҳомийлар ёрдамида замонавий кўринишга келтирилди.
– Маҳалламиз фуқароларининг бандлигини ва доимий даромад манбаига эга бўлишини таъминлаш мақсадида 14 нафар хотин-қизга тикув машинаси, 10 нафар фуқарога асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари олиб берилди, – дейди “Янгидиёр” МФЙ раиси Алишер Жонузоқов. – 6 мингдан ортиқ аҳолимизнинг 786 нафари ёш, маҳалламизда истиқомат қилаётганларнинг салкам 700 нафари меҳнатга лаёқатли. “Аёллар дафтари”ги киритилган 86 нафар хотин-қизга моддий ёрдам кўрсатилиб, ҳақ тўланадиган жамоа ишига жойлаштирилиб, ушбу дафтардан чиқарилди.
Тадбиркорлик қилиш истагида бўлган 35 нафар фуқаромизга жами 1 миллиард 155 миллион сўм миқдорида имтиёзли кредит маблағлари олиб берилди. 45 нафарига 356 миллион сўмлик субсидия олишига кўмаклашилди. Шу тарзда 80 дан зиёд фуқаронинг бандлиги таъминланди. Ҳудуддаги “Оқтош” қабристонида ободонлаштириш ишлари олиб борилди.
Ҳозиргача туман ва вилоят тиббиёт муассасалари малакали мутахассислари томонидан маҳаллада истиқомат қилувчи 2 минг 831 нафар фуқаро тиббий кўрикдан ўтказилди. Касаллик аниқланган беморларнинг амбулатор шароитда ёки шифохонада даволаниши учун 97 кишига зарур тавсия ва тиббий муассасаларга йўлланмалар берилди.
Аҳоли маданиятини юксалтириш, ҳовли-жойларни тоза-озода сақлаш, оилалардаги ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштириш, ёшлар тарбиясида кексаларнинг ролини ошириш мақсадида давлат ва жамоат ташкилотлари томонидан аҳоли ўртасида кенг миқёсда тушунтириш-тарғибот ишлари ҳам олиб борилмоқда. Ушбу йўналишда ҳар бир қишлоқда уч авлод учрашувлари, “Бир нуронийга ўн нафар ёш” тадбирлари, “Заковат”, “Зукко китобхон”, “Мунозара” интеллектуал ўйинлари, спорт мусобақалари мунтазам равишда ўтказиб келинмоқда.
– Ушбу маҳалладаги қурилиш, ободонлаштириш ишлари ҳали давом этади, – дейди Шароф Рашидов туман ҳокими Маҳмуд Холбўтаев. – Маҳалладаги 22-сонли мактабда синф хоналари етишмаганлиги туфайли ўқувчилар 3 сменада сабоқ олмоқда. Шуни ҳисобга олиб, 2024 йилдан яна битта 660 ўринли мактаб биноси қурилишига киришилади. Шу маҳалла ҳудудида лойиҳа қиймати 25 миллион АҚШ долларлик электроника заводи ҳам  барпо этилади.
Тадбирлар ниҳоясида туман маданият уйи қошидаги аёллар фольклор этнографик халқ ансамбли ва ижрочи ёшлар ижросида концерт дастури намойиш этилди.

СГМ «Янгидиёр» начал работать в новом здании
В махалле Янгидиёр Шараф-Рашидовского района Джизакской области на основе программ «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля» проводится масштабная работа по улучшению инфраструктуры и созданию достойных условий жизни населения.
В преддверии Дня Конституции Республики Узбекистан состоялось мероприятие по открытию нового здания махалли. В нем приняли участие глава области, хокимы районов, руководители секторов, председатели СГМ, ветераны труда, аксакалы, школьники и студенты.
Хоким Джизакской области Эргаш Салиев тепло поздравил всех с 31-летием Конституции, рассказал о масштабных работах по строительству и благоустройству, проводимых в махаллях Бахмальского, Зафарабадского и Пахтакорского районов в рамках программ «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица», «Благоустроенная махалля».
Группа граждан, проявивших активность в реализации данных программ, была награждена почетными грамотами и нагрудными знаками хокима области.
В СГМ «Янгидиёр», расположенном в самой отдаленной местности Шараф-Рашидовского района, проживает более 6000 человек. До настоящего времени здесь не осуществлялись инфраструктурные проекты столь крупного масштаба.
Сначала были подробно изучены условия жизни 1 тысячи 315 проживающих в махалле семей, выявлены существующие проблемы. Проверено состояние электро-, газо- и водоснабжения, дорог и социальных объектов района, разработана «дорожная карта» и определены меры по каждому вопросу.
В итоге отремонтирована дорога протяженностью 5 километров, связывающая махаллю с центром района и соседними селами, 8,5 километра внутренних дорог покрыты гравием. С целью улучшения энергоснабжения населения обновлена 4-километровая электрическая линия, установлены три новых трансформатора и 1000 железобетонных столбов.
– Здание нашей махалли построено и введено в эксплуатацию в короткие сроки, – говорит почетный педагог Босим Юсупов. – Кроме того, на сегодняшний день у нас нет проблем с обеспечением чистой питьевой водой, газом и электроэнергией. Мы, жители махалли Янгидиёр, очень благодарны нашему Президенту, главам областей и районов за работу, осуществляемую во благо народа.
Дома в махалле отремонтированы с помощью спонсоров по критериям «Благоустроенный дом». Современный облик приобрели 50 домов «красной» категории.
– Для того чтобы обеспечить занятость и постоянный источник дохода для жителей махалли, 14 женщинам были переданы швейные машинки, 10 гражданам – разное оборудование и рабочие инструменты, – говорит председатель СГМ «Янгидиёр» Алишер Джонузоков. – Из 6 тысяч проживающих у нас человек 786 – молодые люди, около 700 жителей махалли трудоспособны. 86 женщинам, включенным в «Женскую тетрадь», оказана материальная помощь, они трудоустроены. 35 гражданам, желающим заняться предпринимательством, предоставлены льготные кредиты в размере 1 миллиарда 155 миллионов сумов. 45 жителям оказана помощь в получении 356 миллионов сумов субсидий. Таким образом, обеспечено трудоустройство более 80 граждан.
На данный момент 2 тысячи 831 житель махалли прошел медицинское обследование у квалифицированных специалистов районных и областных медицинских учреждений. Необходимые рекомендации и направления в медицинские учреждения получили 97 человек.
Государственными и общественными организациями проводится масштабная разъяснительная и пропагандистская работа в целях повышения культуры населения, поддержания чистоты дворов, улучшения социальной и духовной среды в семьях, повышения роли пожилых людей в воспитании молодежи. Для этого в каждом селе организуются встречи трех поколений, мероприятия «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей», интеллектуальные игры «Заковат», «Зукко китобхон», «Мунозара», спортивные соревнования.
– Работы по строительству и благоустройству в этой махалле будут продолжены, – говорит глава Шараф-Рашидовского района Махмуд Холбутаев. – Из-за недостатка учебных помещений в школе № 22 махалли учащиеся учатся в три смены. Учитывая это, с 2024 года начнется строительство еще одного школьного здания на 660 мест. На территории махалли также будет построен завод по производству электроники проектной стоимостью 25 миллионов долларов.
В завершение мероприятия была представлена ​​концертная программа в исполнении женского фольклорно-этнографического народного ансамбля при Доме культуры района и молодежи.