Сирдарё вилоят ҳокими Акмалжон Маҳмудалиев Янгиер шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини яхшилаш борасида олиб борилаётган ишлар билан танишди.
“Янги Ўзбекистон” массивида барпо этилаётган тураржойларнинг топширилиши белгиланган муддатлардан кечикаётгани танқид қилинди. Ҳудуддаги ижтимоий соҳа объектларини қуришда салоҳиятли лойиҳачи ва пудратчи ташкилотларни танлаш мақсадга мувофиқлиги айтилди.
Бинокор маҳалласини “Обод хонадон –Обод кўча – Обод маҳалла” мезонлари асосида оғир ҳудуд тоифасидан чиқариш борасида қилинаётган ишлар, “Маҳалла еттилиги” ва шаҳар мутасаддилари олдида турган вазифалар муҳокама этилди. Бунда томорқалардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва янги тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш биринчи галдаги устувор вазифалардан бири эканлиги уқтирилди.
Акмалжон Маҳмудалиев, шунингдек, Тошкент кимё-технология институти Янгиер филиали талабалари билан ҳам учрашди. Унда мамлакатимизда таълим-тарбия, спорт, санъат, илм-фан, ижод, хуллас, барча жабҳаларда талаба-ёшлар келажаги йўлида амалга оширилаётган ишлар, давом этаётган саъй-ҳаракатлар ҳақида сўз борди. Талабалар ўртасида содир этилаётган жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларнинг оқибатлари хусусида фикр алмашилди.
Вилоят ҳокими талабаларни хорижий тиллар ва янги технологияларни чуқур ўрганиш, касб-ҳунарли бўлишга чорлади. Шунинг билан бирга, уларнинг илмий ишланмаларини амалиётга татбиқ этиш учун илм-фан ва ишлаб чиқаришни ўзаро интеграция қилиш зарурлигини таъкидлади. Учрашувда ёшларнинг таклиф ва ташаббуслари ҳам тингланди.

Хоким Сырдарьинской области Акмалжон Махмудалиев ознакомился с проводимой работой по социально-экономическому развитию города Янгиера, повышению уровня жизни населения.
Критике подверглась задержка сроков сдачи жилых домов, возводимых в массиве Янги Узбекистон. Было отмечено, что при строительстве объектов социальной сферы в регионе целесообразно выбирать надежных застройщиков и подрядные организации.
Были обсуждены работа по исключению махалли «Бинокор» из категории тяжелых территорий на основе критериев «Благоустроенный дом – благоустроенная улица – благоустроенная махалля», задачи, стоящие перед «махаллинской семеркой» и ответственными лицами города. При этом говорилось, что повышение эффективности использования приусадебных земель и поддержка новых предпринимательских инициатив являются одними из приоритетных задач.
А.Махмудалиев также встретился со студентами Янгиерского филиала Ташкентского химико-технологического института. Он рассказал о проводимой работе в сфере образования, спорта, искусства, науки, творчества, по другим аспектам, касающимся будущего молодежи в нашей стране. Среди студентов состоялся обмен мнениями о последствиях преступлений и правонарушений.
Хоким области призвал студентов углубленно изучать иностранные языки и новые технологии. Была подчеркнута необходимость интеграции науки и производства для внедрения научных разработок в практику. На встрече заслушаны предложения и инициативы молодежи.