Хотин-қизлар муаммолари эътиборда
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан мамлакатимизда ижтимоий аҳволи ва турмуш шароити оғир, ишсиз ва ижтимоий фаол бўлмаган хотин-қизлар билан уларни ижтимоий – ҳуқуқий, психологик, тиббий ва моддий қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
–Жумладан, “Аёллар дафтари”ни юритиш орқали уларнинг муаммоларини тизимли равишда ҳал этиш чоралари кўрилмоқда, – дейди Қорақалпоғистон Республикаси Амударё тумани ҳокими ўринбосари, Оила ва хотин-қизлар бўлими бошлиғи Гўзал Сабурова. – Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 31 мартдаги “Хотин-қизлар муаммоларини ўрганиш ва ҳал этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан, аёлларни ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бўлган ишсиз хотин-қизларнинг муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базасини юритиш мақсадида “Аёллар дафтари”нинг 5-босқичи шакллантирилди.
Ушбу рўйхатга киритилган хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш, томорқадан даромад манбаи сифатида фойдаланиши учун, ижтимоий уйларга жойлаштириш ва уларнинг уй-жойларини таъмирлашга кўмаклашиш, уларни тадбиркорликка жалб қилиш, моддий ёрдам кўрсатиш, турар жой ижараси учун компенсация тўлаш, тиббий, ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш бўйича чора-тадбирлар тегишли қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилади.
Жорий йилги 5-босқич “Аёллар дафтари”га киритиш мақсадида хатлов ўтказиш ишлари 49 та маҳаллага бириктирилган ишчи гуруҳлар томонидан якунланди. Унинг натижасига кўра 30 ёшдан юқори бўлган 46 минг136 нафар хотин-қиздан 45 минг 330 нафарига  сўровнома анкеталари тўлдирилди. Анкета- сўровномалар тўлдирилмаган 806 нафар хотин-қизнинг 340 нафари ички миграциядаги, 442 нафари ташқи миграциядаги, 21 нафари соғлиғи туфайли касалхонада ётган, 3 нафари жазо муддатини ўтаётган хотин-қизлардир.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг юқорида қайд этилган қарорининг 2-боб 8-бандига мувофиқ, секторлар раҳбарларининг таклифига кўра, 5-босқич “Аёллар дафтари”га жами 5 минг 593 нафар хотин-қиз киритилиши режалаштирилган. Шундан ижтимоий ҳимояга муҳтож ишсиз хотин-қизлар тоифасига  2 минг 253 нафар, тадбиркорлик қилиш истагини билдирган эҳтиёжманд хотин-қизлар тоифасига 652 нафар, боқувчисини йўқотган эҳтиёжманд хотин-қизлар тоифасига 1 минг 269 нафар, ижтимоий ёрдамга муҳтож I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган, шунингдек, тезкор тиббий муолажага муҳтож эҳтиёжманд хотин-қизлар тоифасига 994 нафар, уй-жойга муҳтож эҳтиёжманд хотин-қизлар тоифасига 20 нафар, қарамоғида ногиронлиги бўлган фарзанди мавжуд эҳтиёжманд тоифасига 405 нафар хотин-қиз киритилиши белгиланган.

По инициативе главы нашего государства в стране проводится широкомасштабная работа по оказанию социально-правовой, психологической, медицинской и материальной поддержки женщинам, находящимся в тяжелых социально-бытовых условиях, а также безработным и социально неактивным.
– Так, принимаются меры по системному решению проблем женщин путем ведения «женской тетради», – говорит заместитель хокима Амударьинского района Республики Каракалпакстан, начальник отдела по делам семьи и женщин Гузал Сабурова. – На основе постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы изучения и решения проблем женщин» от 31 марта 2022 года проводится 5-й этап «женской тетради» в целях выявления и устранения проблем женщин, нуждающихся в социальной, финансовой, правовой поддержке, желающих учиться и освоить профессии и создания базы данных ведения для осуществления контроля за этой работой.
Меры по оказанию помощи в размещении женщин в социальные дома, содействию им в ремонте собственного жилья и выплате компенсаций за аренду съемного, привлечению к предпринимательству, материальной поддержке, медицинской, правовой и психологической помощи, обеспечению занятости включенных в данный список, использованию женщинами приусадебного участка в качестве источника дохода будут реализовываться в порядке, определенном в законодательных актах.
Рабочая группа, прикрепленная к 49 махаллям, завершила перепись для внесения нуждающихся женщин в 5-й этап «женской тетради» текущего года. Так, анкеты заполнены на 45 330 женщин из 46 136 в возрасте более 30 лет. 340 из 806 женщин, на которых не были заполнены анкеты, находятся во внутренней миграции, 442 из них – внешние мигранты, 21 находится на лечении в больницах по состоянию здоровья, 3 отбывают сроки наказания.
В соответствии с пунктом 8 главы 2 вышеуказанного постановления Кабинета Министров, по предложению руководителей секторов в текущем году на 5-м этапе планируется включить в «женскую тетрадь» 5 593 женщины. Из них к категории безработных и социально уязвимых отнесены 2 253 женщины, к категории нуждающихся, изъявивших желание заняться предпринимательством – 652, к категории потерявших кормильца – 1 269, к категории инвалидов I и II групп, а также нуждающихся в оперативной медицинской помощи – 994, к категории нуждающихся в жилье – 20, к категории нуждающихся, на попечении которых находятся дети-инвалиды – 405.