Қиётда қиёси йўқ ўзгаришлар
Давлатимиз раҳбари топшириғига асосан Президент Администрацияси, Халқ қабулхонаси бошчилигида йил бошида Самарқанд вилояти тўрт сектори ҳудудидаги ижтимоий-иқтисодий шароити оғир тўрт маҳаллада “Обод хонадон - обод кўча - обод маҳалла” мезонларини жорий этиш бўйича кенг кўламли ишлар бошланганди.
Жумладан, Иштихон тумани Қиёт маҳалласида ҳам аҳоли хонадонларидан бошлаб ҳудуд инфратузилмасигача бўлган муаммоларга ечим топиш, одамлар турмуш тарзини яхшилашга киришилганди.
Тўққиз қишлоқдан иборат, умумий майдони 224 гектар бўлган маҳалладаги 1285 оилада 6330 нафар аҳоли истиқомат қилади. Тумандаги энг катта маҳаллалардан бири ҳисобланса-да, ҳудудда аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратилмаган, йиллар давомида тўпланиб қолган муаммолар аҳоли кайфиятига таъсир кўрсатар, таъбир жоиз бўлса, қиётликларнинг эртанги кунга ишончи ҳам ўзига яраша эди.
Аммо қиш фасли бўлишига қарамай, маҳаллани янгича тизим асосида обод қилишга киришилгач, катта-кичик раҳбарлар келиб муаммоларни ўрганишни бошлагач, одамларда умид уйғонди.
– Дастлаб хонадонбай ўрганиш ишлари олиб борилди – дейди Ўзбекистон Республикаси Президентининг вилоятдаги Халқ қабулхонаси мудири М.Турдиев. – Хатлов натижалари бўйича хонадонларни ободонлаштириш, маҳалла ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини яхшилаш, бунёдкорлик ишларини амалга ошириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда маҳаллани оғир ҳудуд тоифасидан чиқариш бўйича 65 банддан иборат “Йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, ижрога қаратилди. “Обод хонадон” мезони асосида таъмирга муҳтож 622 хонадон таъмирланиб, ободонлаштирилди. Ўта оғир шароитда яшовчи, эҳтиёжманд тоифадаги 13 оиланинг турар жойи вилоят прокуратураси ташаббуси билан ҳомийлик асосида жорий ва капитал таъмирланди. Аҳоли томорқаларидан унумли фойдаланиш мақсадида 752 та хонадонда фермерлар ва ҳомийлар кўмагида шудгорлаш ишлари амалга оширилиб, баҳорги экинлар экилди.
Аҳоли бандлигини таъминлаш мақсадида 2 нафар фуқаро доимий ишга жойлаштирилди, 16 нафари касб-ҳунарга ўқитилди, 36 нафар фуқаро жамоат ишларига жалб этилиб, 71 нафар фуқаронинг ўзини-ўзи банд қилиши, 17 нафарининг тадбиркорлик фаолиятини бошлашига ёрдам кўрсатилди. Вилоят ва туман тиббиёт муассасаларининг тажрибали мутахассислари иштирокида ҳудудда чуқурлаштирилган тиббий кўриклар уюштирилиб, 24 нафар фуқаронинг вилоят шифохоналарида даволаниши таъминланди. 11 нафар фуқарога реабилитация-техник воситалари етказиб берилди, 1675 нафар қиётликка бепул дори-дармонлар тарқатилди.
Ижтимоий дафтарларда рўйхатда турган 20 нафар фуқарога 108 миллион сўмлик ёрдамлар кўрсатилди, 10 нафар фуқарога банк кредити олишда кўмаклашилди, 17 нафар шахсга 106 миллион сўмлик асбоб-ускуналар харид қилиш учун субсидиялар ажратилди.
“Обод кўча”, “Обод маҳалла” мезонларини жорий этиш йўналишидаги амалий ишлар натижасида маҳалла ҳудудидаги ички кўчаларнинг 7 километри асфальт қопламаси билан жорий таъмирланди 2,7 километрига асфальт ётқизилди. Шунингдек, 35,2 километр тупроқ йўлларга қум-шағал тўкилди. 1,7 километр узунликда пиёдалар йўлаги барпо этилди. 5 та трансформатор пункти янгидан ўрнатилиб, 14 таси капитал таъмирланди, 14,1 километр СИП кабел тортилди. Эски симёғочлар ўрнида 510 та янги темир-бетон устун ўрнатилди. Асосий кўчаларда 100 та тунги ёритиш чироқлари қўйилди.
Дарвоқе, маҳалладаги бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари жараёнида ҳомийлик ва ҳашар йўли билан янгидан маҳалла биноси барпо этилиб, “маҳалла еттилиги” фаолияти учун барча шарт-шароит яратилди. Мазкур бинонинг иккинчи қаватида эса маҳалла хотин-қизлари бандлигини таъминлаш ва уларга касб-ҳунар ўргатиш мақсадида тикувчилик цехи фаолияти йўлга қўйилди. Аҳолининг спорт билан шуғулланиши учун бир нечта спорт майдончалари, дам олиш масканлари ташкил этилди.
Бу каби бунёдкорлик ишларидан маҳалладаги учта умумтаълим мактаби ва болалар боғчалари ҳам четда қолмади. Мазкур муассасалар ҳам жорий таъмирланиб, бир қатор муаммолари ҳал этилди. Аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида эски оилавий шифокорлик пункти қайта таъмирланиб, зарур жиҳозлар билан таъминланди, тез тиббий ёрдам шохобчаси ташкил қилинди.
Бундан ташқари, бир нечта савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчалари очилди. “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси асосида қарийб 3 гектар майдонда 5 та боғ ташкил этилди, 12 минг 700 туп мевали ва манзарали дарахт кўчатлари экилди.
Ўтган вақт мобайнида маҳаллада хонадон маданияти ва аҳоли маънавиятини юксалтириш мақсадида мунтазам равишда маънавий-маърифий тадбирлар, уч авлод учрашувлари ўтказилди.
Хотира ва қадрлаш куни арафасида маҳалладаги қурилиш-бунёдкорлик ишлари якунига етиб, бугун янги маҳалла биноси ва бошқа объектларнинг очилиш маросимлари ўтказилди.
Ушбу тадбирларда “Нуроний” жамғармаси республика бошқаруви раиси С.Турдиев, вилоят ва туман ҳокимлиги, вилоят прокуратураси ва сектор масъуллари иштирок этди. Меҳмонлар маҳалла аҳлини янги иншоотлар билан табриклаб, инсон қадрини улуғлашга қаратилган бу каби тадбирлар юртимиз бўйлаб давом этишини таъкидладилар.
Шу ерда уч авлод учрашуви ўтказилиб, фахрийларга эҳтиром кўрсатилди, шунингдек, маҳалладаги қурилиш-ободонлаштириш ишларида фаол иштирок этган қурувчи ва бунёдкорларга эсдалик совғалари топширилди. “Энг обод хонадон”, “Энг обод кўча” танловлари ғолиблари муносиб тақдирланди.

Ни с чем не сравнимые изменения в махалле «Киёт»
В начале года в четырех махаллях со сложными социально-экономическими условиями, относящихся к четырем секторам Самаркандской области, начали проводить работу по программам «Обод хонадон», «Обод куча» и «Обод махалла».
В частности, в махалле «Киёт» Иштыханского района, относящейся ко 2-му сектору, под руководством прокурора области приступили к решению малых и больших проблем в различных сферах и повышению уровня жизни населения.
Территория махалли составляет 224 гектара, в ней проживают 1 285 семей, общая численность жителей – 6 330 человек. «Киёт» – одна из самых больших махаллей в районе, но в ней не были созданы все надлежащие условия для населения. В течение многих лет накопился большой багаж проблем, которые практически подорвали уверенность жителей в благополучии завтрашнего дня.
Еще зимой руководители высших и низших звеньев приступили к изучению проблем, благоустройству махалли на основе новой системы, и у людей появилась надежда на лучшее.
– Работу начали с изучения домов по принципу «хонадонбай», – сказал заведующий областной Народной приемной Президента Республики Узбекистан М.Турдиев. – На основе изучения разработали и задействовали «Дорожную карту», состоящую из 65 пунктов, предусматривающих благоустройство домов, улучшение социально-экономической инфраструктуры махалли, проведение строительных работ, обеспечение занятости населения и вывод махалли из категории неблагоустроенных территорий.  На основе программы «Обод хонадон» провели текущий ремонт 622 домов нуждающихся семей. Для 13 особо нуждающихся и живущих в тяжелых условиях семей по инициативе областной прокуратуры при содействии спонсоров провели капитальный ремонт домов. Для эффективного использования приусадебных земель в 752 домохозяйствах при содействии фермеров и спонсоров провели вспашку почвы и посев весенних культур.
В целях обеспечения занятости населения 2 граждан обеспечили постоянной работой, 16 обучили профессиям, 36 привлекли к общественным работам, 71 зарегистрировали в качестве самозанятого лица, 17 помогли начать предпринимательскую деятельность. В областных и районных медицинских учреждениях был организован углубленный медицинский осмотр населения с участием опытных специалистов. В результате обеспечено лечение 24 человек в областных больницах, 11 гражданам выделили реабилитационно-технические средства, 1 675 бесплатно предоставили лекарственные средства.
20 гражданам, зарегистрированным в социальных тетрадях, выделили материальную помощь в размере 108 миллионов сумов, 10 помогли в получении банковских кредитов, 17 выделили субсидии в размере 106 миллионов сумов для приобретения оборудования.
В результате проведенной практической работы по программам «Обод куча», «Обод махалла» проведен текущий ремонт 7 км и асфальтирование 2,7 км внутренних дорог. 35,2 км глиняных дорог засыпали смесью из песка и грунта, проложили пешеходные дорожки протяженностью 1,7 км. Установили 5 новых и отремонтировали 14 действующих трансформаторов. Проложили 14,1 км СИП-кабеля. Старые деревянные столбы заменили на железобетонные, всего установили 510 новых столбов. Кроме того, на основных дорогах было установлено 100 точек системы ночного освещения.
В процессе проводимой работы по благоустройству махалли путем хашара построили здание для администрации махалли, в котором создали все условия для работы «махаллинской семерки». На втором этаже здания для обеспечения занятости и профессионального обучения женщин махалли открыли швейный цех. Для отдыха жителей и занятий спортом построили несколько спортивных площадок и зоны отдыха.
Провели текущий ремонт в школах и детских садах. Реконструировали и оснастили необходимым оборудованием семейный врачебный пункт и организовали пункт скорой медицинской помощи.
Открыли несколько магазинов и пунктов бытовых услуг. На основе общенационального проекта «Яшил макон» на 3 гектарах заложили 5 садов, в которых посадили 12 700 саженцев фруктовых и декоративных деревьев.
В целях повышения культуры и духовности среди жителей махалли проводились духовно-просветительские мероприятия, встречи трех поколений.
Работа по строительству и благоустройству была завершена накануне Дня памяти и почестей, после этого состоялись церемонии открытия нового здания махалли и других объектов.
В этих мероприятиях приняли участие председатель республиканского правления фонда «Нуроний» С.Турдиев, ответственные лица областного и районного хокимиятов, областной прокуратуры и секторов.  Они поздравили жителей с запуском новых объектов и отметили, что работа по благоустройству и созиданию проводится по всей стране.
Также состоялась встреча трех поколений. Гражданам, принимавшим активное участие в благоустройстве махалли, вручили памятные подарки. Были также награждены победители конкурсов «Благоустроенный дом», «Благоустроенная улица».