Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 16 январдаги “Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида“ги қарори билан Мўйноқ туманида 2019-2021 йилларда саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида қарийб 27 триллион сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Ушбу ҳужжат билан саноат соҳасига 33 та, хизмат кўрсатиш соҳасига 34 та ва қишлоқ хўжалиги соҳасига 8 та, жами 75 та лойиҳа жалб қилиниши назарда тутилган.
– Мўйноқда 3 йил ичида 26 триллион 974 миллиард 827 миллион сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши режалаштирилган. Лекин бу ҳали ҳаммаси эмас. Мўйноқда бизнес қиламан, инвестиция киритаман, деган тадбиркорлар кундан-кун кўпаймоқда, – дейди Мўйноқ тумани ҳокими Сайлаубай Данияров. – Ҳукумат қарорида назарда тутилган 75 та лойиҳа тадбиркорларнинг ўз маблағлари (338 миллиард 755 миллион сўм), тижорат банкларининг кредитлари (99 миллиард 672 миллион сўм) ҳамда хорижий инвестициялар ва кредитлар (3 миллиард 194 миллион АҚШ доллари) ҳисобидан амалга оширилади. Булардан энг йирик лойиҳалар сифатида “Global project capital” қўшма корхонаси томонидан амалга ошириладиган газни қайта ишлаш орқали полиэтилен ва полипропилен маҳсулотлари ишлаб чиқариш лойиҳасини айтиш мумкин. Ушбу лойиҳанинг умумий қиймати 16 триллион 600 миллиард сўм (ёки 2 миллиард доллар) бўлиб, уни амалга ошириш муддати 2020 йил март ойигача белгиланган. Яна бир йирик лойиҳа ушбу корхона томонидан туманимизда ташкил қилинадиган туризм комплекслари (меҳмонхона ва кўнгилочар дам олиш марказлари, савдо марказлари ва бошқалар)дир. Бу лойиҳаларни амалга оширишга жами 1 миллиард доллар жалб қилинади. Шунингдек, “Siemens“ қўшма корхонаси томонидан 150 миллион доллар эвазига 120 МВт. қувватга эга шамол электрогенератори қуриш режалаштирилган. Лойиҳа 2020 йил декабрь ойида ишга туширилади.
Мазкур рақамлар Мўйноқнинг юртимиздаги йирик саноат шаҳарларидан бирига айланишини англатмоқда. 3 йилда туманда мисли кўрилмаган ишлар қилинади. Шу вақтга қадар чорва озуқаси сифатида фойдаланиб келинган ёки шунчаки ёқиб юборилган қамишдан қоғоз (целлюлоза) ва қурилиш материаллари ишлаб чиқарадиган иккита корхона барпо этилади. Нафақат мўйноқликларни, балки барча юртдошларимизни қувонтирган бу янгилик бир вақтлари минглаб кишиларни иш билан таъминлаб, дунёга донг таратган Мўйноқ балиқ-консерва заводининг қайта тикланиши бўлмоқда. “Мўйноқ аква саноат“ ДУК томонидан амалга ошириладиган ушбу лойиҳа 2019 йил охирида ишга туширилади. Ҳозир заводнинг қурилиш ишларига старт берилган.
– Бу эл Мўйноқ тумани деб аталгани билан унинг марказини доимо шаҳар деб келганмиз, – дейди Ўзбекистон фахрийларни қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси Қорақалпоғистон бўлими кенгаши раиси Шарап Уснатдинов. – Чунки 1931 йил июнь ойида балиқчилик ва балиқчилик саноатини ривожлантириш мақсадида ташкил этилган туман кўп ўтмай саноатлашган, юртимизнинг Европага чиқадиган денгиз порти бор шаҳрига айланган эди. 1940 йили ишга туширилган балиқ-консерва заводи 1952 йилгача бевосита марказ тасарруфида эди. 1943 йилнинг октябрь ойида фронтга кўп миқдорда гўшт ва балиқ консерваси, тузланган балиқ жўнатилган. “Мўйноқ”, “Учсой”, “Урге”, “Қозоқдарё”, “Мойпоз” балиқ етиштириш ва қайта ишлаш заводлари пайдо бўлган. Бу комбинат денгиз қуришигача йилига 17 миллион донага яқин консерва чиқарарди.
90-йилларга келиб Орол фожиаси туманнинг барча инфратузилмасини, денгизда балиғини, ерда деҳқончилигини бузиб юборди. Энди Оролдан учган тузли қум Марказий Осиё доирасидан чиқиб, бутун дунёга хавф туғдира бошлади...
Ўтган асрнинг 30-йиллари мўйноқлик шоир Аяпберген Мусаев “Бу районнинг икки ёқдан қўли бор, деҳқонга ер, балиқчига кўли бор“, деб куйлаган эди.
Мана, бугунга келиб Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида “Мўйноқнинг минг қўли пайдо бўлмоқда“, дейиш мумкин. Чунки бу ерда деҳқонга ер, балиқчига кўл аввалдан мавжуд бўлса, энди Оролнинг қуриган тубидан газ отилиб чиқмоқда, туризм ривожланмоқда, катта-катта корхоналар барпо этилмоқда.
–
Мўйноқнинг келажагини АҚШнинг Лас-Вегас шаҳрига ўхшатаман, – дейди давом этиб Ш.Уснатдинов. – Лас-Вегас шаҳри ҳам Американинг Невада штатидаги Махова деган чўлистонда қурилган, энг қизиғи, ушбу шаҳарга ҳам 1931 йилда асос солинган. Мўйноқ ҳам бугун денгиз чекиниб кетганидан кейин саҳро қучоғида қолиб кетди. Келажакда бу шаҳар ҳам саҳро мўъжизаларининг бирига айланишига шубҳа йўқ.

В Муйнаке будут реализованы инвестиционные проекты почти на 27 триллионов сумов
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Муйнакского района Республики Каракалпакстан" от 16 января 2019 года в Муйнакском районе в 2019-2021 годах в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг будут осуществлены инвестиционные проекты почти на 27 триллионов сумов. Этим документом предусматривается реализация в промышленной сфере 33, в сфере услуг 34 и в сельском хозяйстве 8, всего – 75 проектов.
– В Муйнаке за три года планируется реализовать инвестиционные проекты на 26 триллионов 974 миллиарда 827 миллионов сумов. Но это еще не все. Изо дня в день растет количество предпринимателей, желающих заниматься бизнесом в Муйнаке, вносить инвестиции, – говорит хоким Муйнакского района Сайлаубай Данияров. – 75 проектов, предусмотренных в постановлении правительства, будут осуществлены за счет 338 миллиардов 755 миллионов сумов собственных средств предпринимателей, 99 миллиардов 672 миллионов сумов кредитных средств коммерческих банков, а также 3 миллиардов 194 миллионов долларов зарубежных инвестиций и кредитов. Из них самым крупным проектом можно считать проект совместного предприятия "Global project capital" по выпуску полиэтилена и полипропилена – продукции переработки газа. Общая стоимость данного проекта составляет 16 триллионов 600 миллиардов сумов (или 2 миллиарда долларов), его реализация намечена до марта 2020 года. Еще один крупный проект – это возведение туристических комплексов (гостиниц и развлекательных центров) в нашем районе, которые также будет осуществлять это предприятие. Для этого будет привлечен 1 миллиард долларов. Также совместное предприятие "Siemens" планирует построить ветряной электрогенератор мощностью 120 МВт, вложив в него 150 миллионов долларов. Проект вступит в строй в декабре 2020 года.
Данные цифры говорят о том, что Муйнак станет одним из крупных промышленных городов Узбекистана. За три года в районе будет осуществлена большая созидательная работа. Будут построены два предприятия по производству бумаги (целлюлозы) и строительных материалов из камыша, который до сегодняшнего дня сжигался или шел на корм скоту. Еще одна радостная весть не только для муйнакцев, но и для тысяч наших соотечественников – восстановление Муйнакского рыбоконсервного завода, известного на весь мир и обеспечивавшего тысячи людей работой. Этот проект, осуществляемый ГУП "Муйнак аква саноат", будет запущен в конце 2019 года. Сейчас на заводе начаты строительные работы.
– Хотя этот край и называется районом, его центр для нас всегда был городом, – говорит председатель совета Каракалпакского отделения Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана "Нуроний" Шарап Уснатдинов. – Район, созданный в июне 1931 года с целью развития рыбоводства и рыбной промышленности, за короткое время стал промышленным городом с морским портом, выходящим в Европу. Рыбоконсервный завод, начавший свою деятельность в 1940 году, до 1952 года непосредственно подчинялся центру. В 1943 году на фронт было отправлено большое количество мясных и рыбных консервов, селедки. Появились заводы по переработке и производству рыбы "Муйнак", "Учсой", "Урге", "Козокдарё", "Мойпоз". Завод до высыхания моря ежегодно производил около 17 миллионов штук консервов.
К 90-м годам прошлого столетия трагедия Арала разрушила всю инфраструктуру района. Теперь поднимаемые со дна Аральского моря соляные пески угрожают не только Центральной Азии, но и всему миру.
Муйнакский поэт Аяпберген Мусаев в 30-е годы прошлого столетия воспевал этот район как одаряющий одной рукой крестьянина, другой – рыболова.
А сегодня под руководством Президента страны Шавката Мирзиёева у Муйнака появляются, можно сказать, тысячи озер. Если у крестьянина была земля, а у рыболова – море, то теперь со дна высохшего моря фонтаном выбрасывается газ, развивается туризм, строятся крупные предприятия.
– Будущее Муйнака я сравниваю с Лас-Вегасом США, – продолжает Ш.Уснатдинов. – Лас-Вегас тоже построен в пустыне Мохаве американского штата Невада. Нынешний город также основан в 1931 году. Несомненно, Муйнак в будущем город станет одним из чудес пустыни.