Бухоро вилояти Ромитан тумани марказидаги 12-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби биносида навбатдаги бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси ташкил этилди.
Туман ҳокимлиги, камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш бўлими, туман мажбурий ижро бюроси ҳамкорлигида ташкил қилинган тадбирда тумандаги 45 та корхона, ташкилот ва муассаса ўзларидаги 600 тага яқин бўш иш ўрни билан иштирок этди.
Меҳнат ярмаркасида маҳалла фуқаролар йиғинларида яшовчи вақтинча ишсизлар, ташқи меҳнат миграциясидан қайтган фуқаролар, уйда даромадсиз қолган аёллар ва ёшлар қатнашди. Уларга иш таклиф қилган корхона ва ташкилотлар масъуллари ўзларидаги мавжуд бўш иш ўринлари ҳақида батафсил маълумот берди.
Шу куни ярмаркада 200 нафарга яқин ишсиз фуқаро қатнашиб, шулардан 17 нафари ўз хоҳиш-истагига биноан ишга жойлаштирилди. Шунингдек, 28 нафари ўзини- ўзи банд қилган фуқаро сифатида рўйхатга қўйилди. Яна 9 нафари касб-ҳунарга ўқишга йўналтирилиб, 4 нафарига деҳқон хўжалиги очиб берилиб, томорқа фаолиятига жалб қилинди. Бундан ташқари, ўндан ошиқ фуқарога ҳуқуқий маслаҳат берилди, жами 59 нафар ишсиз фуқаронинг бандлиги таъминланадиган бўлди.
Бу меҳнат ярмаркаси туфайли тумандаги тижорат банклари томонидан баъзи маҳаллалардан сараланган эҳтиёжманд оилалар аъзоларига юк ташиш мотоцикллари, мотокультиваторлар, аёллар ва эркаклар сартарошлик анжомлари, новвойхона жиҳози, тикув машиналари ва бир неча турдаги миниускуна имтиёзли кредит асосида шу жойда ўз эгаларига расмийлаштириб берилди.
Шу кунларда Бухоро шаҳрида иш бошлаётган “ARTEL” маиший техника ишлаб чиқариш корхонаси газ плитаси, мини печ, қолиплаш, дудбўрон ишлаб чиқариш цехларига ишчилар қабул қилмоқда. Корхона вакиллари мазкур бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркасида қатнашиб, иш излаётган 18-40 ёш оралиғидаги олий, ўрта махсус ва ўрта маълумотга эга, масъулиятли ва касбий кўникмаларини ривожлантирмоқчи бўлган талабгорлар билан тушунтириш ишларини олиб бориб, уларни ишга таклиф қилди. Шу ерда “ARTEL”дан ўзига мос иш топган 20 нафарга яқин фуқаро билан меҳнат шартномаси тузилди.

В здании Детской школы музыки и искусства № 12 в центре Ромитанского района Бухарской области была проведена очередная ярмарка свободных рабочих мест.
В мероприятии, организованном совместно с районным хокимиятом, отделом занятости и сокращения бедности, БПИ приняли участие 45 предприятий, организаций и учреждений района, предоставившие около 600 вакансий.
В ярмарке приняли участие временно безработные жители махаллей, граждане, вернувшиеся из зарубежной трудовой миграции, женщины и молодежь, не имеющие источников дохода. Официальные лица предприятий и организаций предоставили подробную информацию об имеющихся вакансиях.
В этот день в ярмарке приняли участие около 200 безработных граждан, из них 17 были трудоустроены, 28 человек зарегистрированы в качестве самозанятых граждан. 9 граждан направлены на профессиональное обучение, для 4 человек, которые пожелали заниматься выращиванием продукции на приусадебных участках, были созданы дехканские хозяйства. Кроме того, более 10 гражданам предоставлены юридические консультации.
Работники акционерно-коммерческих банков района на основе льготных кредитов передали членам малообеспеченных семей, отобранным из некоторых махаллей, грузовые мотоциклы, культиваторы, парикмахерское, хлебопекарное оборудование, швейные машинки и несколько видов мини-техники.
Предприятие по производству бытовой техники «ARTEL», которое в эти дни запускается в Бухаре, принимает рабочих в цеха по производству газовых плит, мини-печей, вытяжек. Представители предприятия, принявшие участие в ярмарке вакансий, провели информационную работу с претендентами в возрасте от 18 до 40 лет, имеющими высшее, среднее специальное и среднее образование. В итоге были заключены трудовые договоры почти с 20 гражданами, нашедшими подходящую работу на данном заводе.